acte pentru navigatie pe bratul Chilia (zona frontiera)

Creat de Cristy, Aprilie 24, 2013, 08:21:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ss

Citat din: Catalin din Aprilie 29, 2013, 04:53:54 PM
Si mai am o nelamurire cu PG...trebuie luat de la fiecare zona de granita?? Adica ...pt delta... sa spunem ca de la granicerii din Tulcea...iar pentru Orsova la granicerii din Turnu Severin??

Da, la fiecare judet in parte. Eu colectionez cate 4 PG-uri anual: Tulcea, Teleorman, Giurgiu, Calarasi.

mustatza

Citat din: Catalin din Aprilie 29, 2013, 04:51:15 PM
Ok perfect...maine platesc si eu la ANPA numai ca nu stiu un cont a celor de la ANPA. Cum ai facut ...te-ai dus la Trezorerie si ai zis ca vrei sa platesti 30 de lei ...ori ai avut contul si si denumirea exacta a institutiei????

cei de la trezorerie ar trebui sa cunoasca contul celor de la ANPA,spui ca doresti sa platesti taxa permis ANPA .
eu nu platesc la trezorerie pt k am aceeasi problema ca si colegul SS(pg-urile pe 4 judete) si pt asta sunt inscris in cea mai ieftina asociatie de pescuit. pt 5 lei/pg alearga ei in 4 judete.

Dragos


Cristy

Dupa cum ai citit mai sus am platit la Tulcea undeva la ARBDD informatii turistice sau cam asa ceva - pe faleza putin mai jos de gara fluviala si am platit numai 30RON/pescar/an; pentru acces in DD cu barca cu motor este alta suma tot acolo - 100RON/an iar pentru taxa acces in rezervatie ca turist inca 30RON/persoana. Din ce am discutat cu persoana de la ghiseu trebuie sa scoti atat permis de intrare in DD ca turist cat si ca pescar.
Permisul ANPA l-am luat de la Garda de Coasta Constanta in baza copiei CI si chitanta platita le ARBDD pentru pescuit sportiv in DD - GRATIS - M-am minunat ca nu trebuie platit nimic pe acel petic de hartie.
Marti am iesit pentru prima data cu noua achizitie si nu am avut timp de PG dar undeva pe 10 Mai voi merge din nou in Tulcea si vreau sa rezolv si acest aspect.

Cristy

Am fost la Tulcea si...surpriza - cei de la politia de frontiera mi-au spus ca nu trebuie PG!!! Dupa cateva discutii cu ei (la poarta unitatii in biroul ce oferea relatii) am aratat permisul ANPA si celelalte acte dar au spus ca cei de la Constanta pot sa-mi dea PG valabil si in Delta. Am insistat si raspunsul a fost ca ei se supun celor de la Constanta asa ca se poate lua de acolo - inca nu l-am luat dar sper ca-l voi lua in curand.
Daca l-a obtinut cineva de la Tulcea - cum a procedat?