acte pentru navigatie pe bratul Chilia (zona frontiera)

Creat de Cristy, Aprilie 24, 2013, 08:21:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cristy

Ce acte ar fi nevoie pentru a se putea naviga si pescui sportiv pe bratul Chilia?
Daca stie cineva si poate da detalii de unde se obtin acele acte?
Cred ca sunt interesati si alti barcagii!

mustatza

1 - permis ANPA
2- PG Tulcea - daca nu ai ANPA nu primesti PG
3- permis pescuit eliberat de ARBDD
4- taxa de acces in rezervatie pt fiecare pescar
5- taxa de acces in rezervatie pt barca
6- documentele barcii + motor
7- certificat de conducator ambarcatiune - asta pt motoarele mai mari de 5cp

Cristy

Persoanele care ma insotesc dar nu pescuiesc trebuie obtinut si pentru ele PG?

ss

Depinde unde pescuiesti! Mustatza a facut lista completa, dar, daca pescuiesti de exemplu pe Cernovca, Babina sau pe incintele de la Periprava, n-ai nevoie de ANPA, permis de pescuit ARBDD si PG, dar platesti taxa concesionarului, ca la orice balta de pe langa Bucuresti!

Catalin

1 - permis ANPA
2- PG Tulcea - daca nu ai ANPA nu primesti PG
3- permis pescuit eliberat de ARBDD
4- taxa de acces in rezervatie pt fiecare pescar
5- taxa de acces in rezervatie pt barca
6- documentele barcii + motor
7- certificat de conducator ambarcatiune - asta pt motoarele mai mari de 5cp

Asta pe langa taxele si impozitele pentru barca...adica inregistrarea la capitanie care din experienta proprie va spun ca sunt mari al dracului de mari. La primarie este 210 lei la capitanie pentru inregistrare , nume barca am dat  531,72 + 87,49 + 506,63 si ca sa primesti permisul de navigatie trebuie sa ai colac ,veste, vasle, lanterna ori proiector, lumini navigatie, stingator, acumulator, ancora, logic parame, instalatie de santina si multaaaa bunavointa. Deci ca sa pescuiesti si te plimbi cu barca in Romania....e mai scump ca o excursie la mama egiptului.

Oare cat costa taxa de pescar si taxa de barca cu motor la ARBDD si cat costa PG·ul. Maine sun la ANPA sa vad cum e cu pescuitul peste tot in tara...ca daca la Galati si Braila vrei sa pescuiesti ar trebui clar sa iei 2 permise si daca dau o fuga la Tulcea mai cumpar unul. Suntem tari de tot....de fapt la taxe inventate suntem cei mai prolifici din lume.   
 

mustatza

Oare cat costa taxa de pescar si taxa de barca cu motor la ARBDD si cat costa PG·ul

- permis pescuit in biosfera - 30lei/an si nu se poate plati cu fractie de o luna/trimestru etc
- taxa acces ambarcatiune in biosfera - 100lei/an - acelasi tarif si pt auto
- taxa acces in biosfera - 30lei/an sau 5lei/zi/persoana
- permis pescuit ANPA - 30lei/an
- PG - gratuit - aici apare un risc sa nu-l primesti in aceeasi zi

biosfera incepe de la Galati  deci necesar: permis ANPA pt a primi PG,permis pescuit biosfera si normal ar trebui si taxa acces persoane si ambarcatiune.

la Braila este suficient ANPA-ul si nu ai nevoie de PG sau alte taxe

mustatza

Citat din: Cristy din Aprilie 25, 2013, 03:05:55 PM
Persoanele care ma insotesc dar nu pescuiesc trebuie obtinut si pentru ele PG?

persoanele care nu pescuiesc nu au nevoie de PG dar au nevoie de aviz de agrement eliberat tot de politia de frontiera

tiganusmc

Salut
Pe CHilia nu se elibereaza avizul de agrement.ACesta este solicitat numai pe zona Calarasi si Giurgiu.Se pare ca cei de la Garda de Coasta din Tulcea au inteles ca-i o ineptie.De asemenea, cei de la Tulcea sunt mai permisivi in ceea ce priveste PG, si anume, este suficient ca o singura persoana din grup sa-l aiba.

Marius
Fishing cheaper than therapy

Catalin

Multumiiiiimmmm mult de info....trebuie sa ma ocup de toate astea...dar mai am inca o intrebare ...Daca am de la ANPA mai trebuie sa ajung la AJPS???

mustatza

ANPA este o autoritate iar AJVpS-ul este o asociatie. daca doresti te "inrolezi" la AJVPS si primesti prin ei permisul ANPA.

permisul ANPA se obtine:
- prin inscrierea intr-o asociatie de pescuit agreata de ANPA si platesti la ei cotizatia anuala ca membru + taxa pt ANPA.

- platesti la trezorerie in contul ANPA 30 roni si cu chitanta mergi la ANPA pt eliberare permisului. pe langa chitanta ai nevoie si de o copie a C.I

- tot la trezorerie poti plati si toate taxele pentru biosfera,iar la un control sunt suficiente chitantele

Cristy

Azi am obtinut permisul ANPA de la Constanta si mi s-a spus ca este valabil oriunde in Romania. Acesta mi-a fost eliberat gratuit pe baza unei copii de CI si a chitantei de la ARBDD de pescuit sportiv in rezervatia biosferei DD. Sper sa pt obtine si PG; iar pentru cei ce vor sa ma insoteasca si nu vor sa pescuiasca cred ca vor fi nevoiti sa le elibereze si lor PG ca doar megem in familie.
Va voi tine la curent cu ce am obtinut in materie de PG.

Dragos

Pg se obtine de la politia de frontiera din tulcea in 5 min.Ai nevoie de copie dupa permisul de pescuit de la arbdd si copie c.i..Completezi un formular si asta e tot.

Catalin

Ok perfect...maine platesc si eu la ANPA numai ca nu stiu un cont a celor de la ANPA. Cum ai facut ...te-ai dus la Trezorerie si ai zis ca vrei sa platesti 30 de lei ...ori ai avut contul si si denumirea exacta a institutiei????

Catalin

Si mai am o nelamurire cu PG...trebuie luat de la fiecare zona de granita?? Adica ...pt delta... sa spunem ca de la granicerii din Tulcea...iar pentru Orsova de la granicerii din Turnu Severin??

Catalin

Cristy..ai platit la caseria ARBDD in Tulcea si nu ai mai platit o alta suma in contul ANPA?...Nu e mult 30 de lei dar decat sa platesc de doua ori aceeasi suma...suna prostesc. Ca mai sus erau scrise niste taxe si niste institutii la care trebuie sa dai birul...si din ce am inteles eu ..e cam odata la ARBDD si o data la ANPA...cred??!!??