Cine, cum, unde, cât si de ce mai face sport

Creat de gvincentiu, Martie 19, 2013, 10:47:02 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ștefan

Citat din: alex doaga din Aprilie 02, 2013, 02:09:15 PM
eu....nu am incotro, asa ca am bagat 700 km pe bicicleta in ultimele doua saptamani in muntii Atlas, Maroc, nivel mediu spre dificil( adica uneori nu poti trece cu bicicleta pasajele respective....albie de rau, trepte stancoase sau viraje la 180 de grade).... si am slabit 1kg. iar acum mananc ca disperatul.... :)

Lasa Alex, ca la tine nu se cunoaste 1-2 kg in plus sau in minus... sau ai dat in boala lui Vincentiu si te crezi supraponderal?

gvincentiu

La Slobozia am fost să iau lumină și la propriu și la figurat: a fost Paștele și în plus dar m-am luminat cu multe referitor la armarea bărcuței mele.
Revenim la sport: mi-am dat o lună jumătate pentru a reveni la normal. De unde plec, in ceea ce mă privește: colesterol 219 ( 159 LDL și 36 HDL) iar carotida din babord are 0,73mm fata de 0,61 cat e normal pentru varsta mea. Restul datelor îs mai sus.
Înainte de RAID le mai fac odată și le compar. Până atunci alerg oleacă și renunț la orice grasimi solde: unt și alte derivate grase precum și la grasimea animală. Of, și de azi e un târg de produse naturale la Potcoava de Aur, cu niște cârnați tradiționali de o să păcătuiesc sigur. Of, of, măi, măi.
Ganduri bune !

kmbh69

In cazul meu nu e pericol sa cresc in greutate. Totusi am reluat mersul pe bicicleta, mai ales ca temperatura a devenit mai suportabila. Nu de alta, dar ma doare sufletul de banii aruncati lunar pe combustibil (la masina mea am motor de 2000 cmc), pentru ca pana la serviciu fac 2 x 6 km pe zi, in plus mai am si mersul la cumparaturi. Asa, fac 30 minute pana la serviciu si inca 30 minute inapoi, printr-o zona ca de parc, avem alei care sunt doar pentru biciclisti. Din pacate, avand in vedere distantele mari, nu pot renunta complet la masina (de exemplu, daca as merge cu bicicleta pana la locul unde tin barca, imi trebuie mai mult de o ora pe sens, iar acum am inceput sa revizuiesc instalatia electrica a barcii, deocamdata identific cabluri, pun etichete pe ele, apoi desenez totul pe foi, pentru ca fiecare dintre fostii proprietari a modificat cate ceva, iar toate cablurile au din pacate aceeasi culoare, unele fiind conectate doar la un capat).

gvincentiu

#18
Se pare ca sunt pe drumul cel bun, iar ca rezumat intr-o luna de alergat la 2,3 zile:
FAT=28,8% (in scadere)
TBW=49,2 %(in crestere - cu cat este apa mai multa in corp, cu atat este mai sanatos)
BMI= 25,4 (in scadere - tinta este sub 25)
iar in repaos ard 1906 kcal. Probabil corpul daca nu mai are ce sa arda, isi reduce pretentiile.
Partea buna e ca distanta am parcurs-o in 13 minute, fata de cele 15 de luna trecuta. Acum 17 ani am terminat scoala cu 87kg/187 inaltime.
Si o poza ca amintire, facuta acum, pe Faleza.
Ca regim alimentar: multe fructe inclusiv o sfecla mica, cruda in fiecare zi, salate de leurda, stevie etc. Azi am fost la Manastirea Tudor Vladimirescu si am bobinat o ciorba lunga de zarzavat cu mamaliguta, apoi mancarica de urzici, de post bineinteles. Să le dea Dumnezeu sănătate măicuțelor.
Ganduri bune !

gvincentiu

Dupa numai o luna de jogging, mi-am îmbunatațit ușor condiția fizică. Dacă la început deabia îmi târam picioarele, acum pot să mă concentrez la fuleu, la respirație și totodată să mă gândesc la armarea bărcii mele. Mă intreba un coleg la ce mă gândesc când alerg, fiindcă el își termină șirul gândurilor în câteva minute și normal ar fi să asculte muzică. La bărci, la ce să mă gândesc și în plus (nu mă laud, poate mulți dintre noi pot) rememorez discuții  întregi ce le-a, avut cu colegii de pasiune și trag învățămintele necesare.
Să revenim: ieri, în timpul antrenamentului, am observat că nu mai sunt gunoaie la malul Dunării (bine, exceptând cele ce se bucură de drepturi constituționale), iar cotele sunt în staționare.
Ganduri bune !

gvincentiu

Odata cu debutul caniculei si Dunareaa sufera: scade, se evapora, pleaca numai ea stie unde...
E din ce in ce mai greu de alergat si trebuie sa incep sa ma orientez catre dimineata devreme sau seara, dupa ora 20.00.
Ganduri bune !

gvincentiu

... al tăcerii, al răbdarii, al dorinței, al luptei interioare, al intuiției. Așa o fi fost și pe vremea prohibiției?
Ganduri bune !

gvincentiu

Cei 450 de metri masurati prin Salina Tg. Ocna mi-au adus si pofta de a face putin sport. 6 ture dimineata, 6 dupa-amiaza. Ca doar nu era sa joc fotbal VR sau kinetic, cum i-o mai spune.
Ganduri bune !

Ștefan

Cu traseul de ieri,  jurilovca-tulcea si retur (110 km), am ajuns la magnifica   :o cifra de 3030 km pe anul asta. De o lună nu am mai dat jos niciun kilogram, dar nici nu am mai achiziţionat niciunul. Ceea ce este o performanţă in condiţiile curei de bere pe care o tin de o lună. Bicicletareala e grozavă!!!

gvincentiu

#24
Sticlism si halbere :). Eu fac halbere dupa alergare sa mai diluez colesterolul.
Ganduri bune !

stavride

Cautati filmul Fat, sick and nearly dead. Regimul de acolo il tin de la inceputul anului. Slabit 15 kg + multa energie si veselie  :)
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

gvincentiu

Asa da, stimabile. Să ne spui de unde ai plecat si unde vrei sa ajungi. Asa, ca la Port Control
Ganduri bune !

gvincentiu

#27
Stiam din povestirile colegilor cam ce inseamna RAID-ul, insa privit ca o activitate sportiva nu aveam date. Asa ca, inainte de a pleca m-am urcat pe mizeria de cântar ce-mi măsoară greutatea, grăsimile, conținutul de apă etc. Din nou l-am urât din tot sufletul.
Surpriza a venit când m-am întors și l-am călcat din nou în picioare. Am notat rezultatele mai jos:
Indice...........Inainte.............După
Kg.................87,8................85,1
FAT...............26,8.................22,3
TBW..............51,2.................55,6
BMI...............25,1.................24,3
Kcal.............1904.................1899
Concluzia: a fost bine la RAID, mai ales ca mi-e bine și după  :). Acum doar trebuie sa mă mentin...
Privind retrospectiv, cand l-am auzit pe Vali că se simte bine când trage la rame, nu prea l-am crezut, deoarece si eu fusesem în bărci de 10+1 la rama 1 (Tb) și am tras inclusiv în concursuri ani la rând. Eheiii, acum după ce am tras opt zile la rând la RAID (câteodată am folosit și motorul), altfel văd situația și-i dau mare dreptate. Mă gândesc că fitness4mind e construcția de bărci iar fitness4body e trasul la rame ;D. Nu stiu cum sta situatia în tabăra lotcilor Legenda, Lotca și Vidra.
Ganduri bune !

Florio

Citat din: gvincentiu din Iunie 08, 2013, 09:23:52 AM
Stiam din povestirile colegilor cam ce inseamna RAID-ul, insa privit ca o activitate sportiva nu aveam date. Asa ca, inainte de a pleca m-am urcat pe mizeria de cântar ce-mi măsoară greutatea, grăsimile, conținutul de apă etc. Din nou l-am urât din tot sufletul.
Surpriza a venit când m-am întors și l-am călcat din nou în picioare. Am notat rezultatele mai jos:
Indice...........Inainte.............După
Kg.................87,8................85,1
FAT...............26,8.................22,3
TBW..............51,2.................55,6
BMI...............25,1.................24,3
Kcal.............1904.................1899
Concluzia: a fost bine la RAID, mai ales ca mi-e bine și după  :). Acum doar trebuie sa mă mentin...
Privind retrospectiv, cand l-am auzit pe Vali că se simte bine când trage la rame, nu prea l-am crezut, deoarece si eu fusesem în bărci de 10+1 la rama 1 (Tb) și am tras inclusiv în concursuri ani la rând. Eheiii, acum după ce am tras opt zile la rând la RAID (câteodată am folosit și motorul), altfel văd situația și-i dau mare dreptate. Mă gândesc că fitness4mind e construcția de bărci iar fitness4body e trasul la rame ;D. Nu stiu cum sta situatia în tabăra lotcilor Legenda, Lotca și Vidra.

Super tare ! :)
Nu stiu cum iti masori tu grasimile si altceva decat greutatea clasica de cantar, insa pot sa iti spun un lucru clar:
De fiecare data cand am iesit pe apa, la inceputul fiecarui sezon, surplusurile chefurilor de iarna au disparut instantaneu . Fara regim , sala sau alte metode ajutatoare. Doar navigatie cu vele. :)

pelicanul

Citat din: Florio din Iunie 08, 2013, 10:41:33 AM
Super tare ! :)
Nu stiu cum iti masori tu grasimile si altceva decat greutatea clasica de cantar, insa pot sa iti spun un lucru clar:
De fiecare data cand am iesit pe apa, la inceputul fiecarui sezon, surplusurile chefurilor de iarna au disparut instantaneu . Fara regim , sala sau alte metode ajutatoare. Doar navigatie cu vele. :)

Da, dar nu! Am o pofta de mincare dupa iesirile astea pe apa, ceva de speriat !  :)