E cu putinta ?

Creat de Nakasone, Martie 08, 2013, 04:17:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihai Irimia

Citat din: Vali din Martie 08, 2013, 05:19:26 PM
Bineinteles :). Am patit si eu de multe ori din astea, cand pescuiam la navod la Brates. Sangerul este foarte "nervos" cand simte miscare in jur, in ciuda faptului ca e un peste fitofag (ierbivor). Cel mai crancen era cand strangeam navodul in interiorul toanei, de multe ori am fost lovit in plin de matahale precum cele din film.

Problema e destul de grava in State: se chinuie de ani buni sa limiteze raspandirea sangerului in apele interioare, fiindca da peste cap tot ecosistemul acvatic. Mai e un film undeva pe Youtube, cu niste baieti care curenteaza apa, si sar sangerii de zici ca ploua :).


Asa zic toti "braconierii", don'le stai sa vezi ca eu am pus plasa sa ma apar nu altceva..

bradutzu

Dragilor, exista 4 tipuri de "crapi chinezesti":
Novacul - mananca zooplancton
Singer - fitoplancton
Astea 2 specii de pesti nu prezinta interes pescaresc pentru ca sunt pesti filtratori!
Amurul - mananca vegetatie muuuuulta
Scoicarul - mananca cam tot ce poate inghiti de prin apa
Ei bine........astea 2 natii prezinta interes pescaresc si cine a avut amur sau scoicar in lanseta stie ce inseamna!
Din pacate aceste ciprinide orientale se pare ca sunt mult mai puternice si adapdabile decat speciile autohtone care nu prea fac fata concurentei!
Sa auzim numai de bine!