Elica pt Mercury 60 hp 4t ??

Creat de Catalin, Martie 26, 2013, 07:37:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Catalin

Deci....asa cum aproape toti Romanii incep o discutie.... vreau o elica noua pt motoras...Am un mercury 4t 60 cai si as vrea sa am ca si elica de rezerva elica de pe motor iar cea noua sa fie una de viteza...CE RECOMANDATI ??? Unii spun ca cei de la suzuki au o elica destul de performanta si se potriveste...este un pic mai mare la pala si mai cupata un pic...dar ce efect are asupra transmisiei??? Astept recomandarile voastre. 

Fritz

#1
Ce inseamna mai mare la pala?  :o
O elice de viteza are pas mai mare si diametru un pic mai mic. Dar merge ...daca ai greutate totala mai mica...altfel nu va ajunge la turatia maxima (WOT) la care mororul are puterea maxima.  Ai turometru?
Mercury fata de Suzuky are alt raport de transmisie. Alt cuplu ...alt diametru la elice . Nu e suficient sa se potriveasca pe ax. Poti pune o elice tot de Mercury cu pas mai mare. Urmatoarea.
Dar nu cu diamertul mai mare...ca suprasoliciti motorul, si nici viteza mai mare nu obtii
Vrei viteza.  Puterea =Forta x viteza...  Forta este forta de frecare (cu apa, aerul) ...
Deci tu ai 60 de cai.  Pt a mari viteza trebuie sa scazi forta de frecare.  Asa ca primul lucru ...micsorezi apasarea normala ...Greutatea !  :P
Asta o faci simplu ...Scoti tot ce nu-ti trebuie din barca.  Daca scoti 15% ...poti pune in loc de elice cu pas de 13 una cu pas de 15... Asta daca si barca vrea...Daca are forma de glisare si daca e stabila la noua viteza de glisare ...care creste ...teoretic cu 15 %. 

Catalin

Are pala mai lunga decat cea de la mercury..practic acum intre pala si placa anticavitatie sunt 3 cm (aprox) ...daca as monta cea de la suzuki nu ar mai ramane 3 ci maxim 1 cm (aprox)...la asta incercam sa ma refer.

Fritz

#3
Adica are diametru mai mare !!! NU E Buna .
Pt. viteza trebuie pas mai mare si diametru mai mic.
Pt . tractiune se foloseste diametru un pic mai mare, pala cu suprafata marita si pas mai mic.
In principiu un mercury 60 , in 4 T are 995 cm3 si 1.83 raport de transmisie. ( Daca nu e Big foot. )

Dar mai bine gaseste-ti tu elicea...
http://www.mercurymarine.com/propellers/prop-selector/#

Motorul daca este asta...EFI ...are 1.83/1 raport, daca e Big foot are 2.33/1 . Deci elici total diferite.
http://www.mercurymarine.com/engines/outboards/fourstrokes/40-60/?model=5   

Catalin

Multumesc mult de informatii....am intrat...am vazut ...mai trebuie sa invat cate ceva...sa fiu pe deplin lamurit.

Cristy

@Catalin

Daca gasiti rezolvarea, va rog sa ne-o impartasiti si noua.

Catalin

#6
Din ce am citit in tot ce am gasit pana acum se pare ca pt efi 4t 50 hp  ar fi buna ca elica de viteza ...o elica in 4 pale care se numeste spitfire. are pala mica si pasul mare. Dar sunt novice...drept pentru care recomand citirea cu atentie informatiile de pe siteul celor de la Mercury.

este edificator acest siteu http://www.mercurymarine.com/propellers/prop-selector/#

Spitfire for deep-v aluminum fishing boats powered by 25hp to 125hp outboards
Spitfire Pontoon - the best pontoon prop in the Mercury line up, featuring the extra holding and lift to wake up the performance of your pontoon run by a 40hp to 60hp BigFoot or 75hp to 125hp outboard

Catalin

#7
sa vedem cat costa asa ceva in Romanica....ELICA SPITFIRE MERCURY

Catalin


Fritz

nu ai inteles...
Aia e elice pt Big foot ... Este pt Mercury cu cizma mare... E cizma de la 115 cai . Elicea are diametru de 13 inch ...cat janta de dacie !!! raport de transmisie 2.33 . Am mai scris ...

O elice de viteza NU are 4 pale . Aia e elice de tractiune. Are 3 pale si pas mare ...15, 16 17 " .


Catalin

#10
Tot ce este posibil...de aceea am zis ca sunt novice ...dar dupa pasii de pe siteul mercury cam asta spune.  In primul pas alegi tipul de barca ..iar eu am ales fish & ski...apoi in pasul 2 am ales top speed...apoi in pasul trei am trecut prin ce zic ei sa alegi pana la motor"50 EFI 4 cyl 955cc" si la ultima caseta 50-60 HP 4 cyl 4-s...si da spitfire la configuratia data.
YOUR SETUP
Boat Type:   Fish and Ski
Usage:   Top Speed / 0ft elevation
Engine Manufacturer:   Mercury
Engine Type:   Outboard
Engine Year:   2006
Number of Engines:   Single Drive
Engine Family:   FourStroke
Engine:   2006 Mercury 50 EFI 4cyl (995cc)
Drive / Gear Case:   40-50 HP 3cyl 2-S, 50-60 HP 4cyl 4-S, 1.83 Ratio
De aceea am zis...nu ca as fi un priceput...am zis ca sunt novice.

Si astia de la Mercury zic de ea.....
SpitFire
Once again Mercury Propellers has re-written the rules of propeller design and engineering. Who says you have to compromise top-end speed to get the acceleration and holding of a four-blade propeller? With the Spitfire you can finally have both!
Spitfire's breakthrough design features the most aggressive geometry available in an aluminum propeller. It has more cup for best-in-class acceleration and holding, and tenacious grip in turns. Its high-rake, reduced diameter design helps maintain top-end speed.

Fritz

E posibil sa fie o elice hibrid ...am citit ! Its high-rake, reduced diameter...+cup.
In principiu elicea de viteza are pas mai mare si diametru mai mic .
Ce pas are elicea ta acum ?   Daca pe elice scrie 10 3/8 x13 ??  10 3/8 ar fi diametrul si 13" pasul. 
O elice de viteza pt acelasi motor va fi 10x16 ...de exemplu.
1 . Stii ce greutate are barca ta , cu motor, benzina , oameni...greutatea totala cu care vrei tu sa alergi ?
2.  Ce viteza iei acum ...si cu ce elice ?
3.  Ce turatie are motorul cu elicea actuala ?
Facem un calcul si vedem ce elice ar merge ...

Catalin

Ok ...ma bucur ca sunt persoane pricepute....sa ne aprinda si noua novicilor bobina...ca dee e bobina e lumina.... nu-i bobina nu-i lumina. Ma uit si revin cu informatii. Motorul este nou pt mine...abia l-am montat..este un 50 efi 4t si are elica standard. Nu am facut teste...inca...abia astept. Dupa ce fac testele cu 4+1ori 2 copii la bord ...vad ce viteza prind, ce turatii am, ca greutateaaa ...am sa vad unde pot sa ma cantaresc cu rezervorul plin si cu toate modificarile facute la barca.

Mersi oricum de informatiile primite

Catalin

Am fotografiat codul de pe elica...daca se intelege ceva????

Fritz

#14
Pare sa fie cu pas de 11 . Asta inseamna ca e de tractiune.  Merge cam la 43 km/ora ...la 5500 rot/min cu raport de transmisie 1.83/1.  Daca atat are motorul tau.  Cu o elice cu pas de 13' va merge un pic mai repede, dar cu barca usurata.
Trebuie totusi sa stii greutatea barcii ...Si calculam viteza maxima la care poate ajunge...si pasul pt. elicea potrivita.