Ghidul Deltei Dunarii

Creat de Pupezica, Iunie 02, 2013, 09:09:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Pupezica

Pentru cine vreea sa-si dea doctoratul in Canalul Zaton-Buhaz, aveti acum la dispozitie, pe GDD, descrierea parcurgerii integrale a Canalulul Zaton-Buhaz.

Enjoy !!!  :) :) :)  + poze !!!  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Cu scuzele de rigoare daca abuzez de bunavointa colegilor de forum (mai ales dupa ce ... IAR ... am vazut niste discutii aprinse pe un alt topic, pe Barcaholic  ), rog sprijin pentru identificarea unei pasarici motate pe care nu o cunosc   ;) ;) ;)

Pozele sunt postate pe Forum GDD in topicul O pasarica cu mot ...    si ca o premiera, sunt attachment-uri !!!

Cu multumiri anticipate.  :D :D :D
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Colonia Trofilca ... in "Ultima "poveste" a Rebel – ului ...". Desi este departe de a fi finalizat, fac public acest post de pe GDD.

De ce ???  ??? ??? ???  Il consider fff important pentru cei care "pleaca" din Tulcea sa viziteze Delta. Sa stie ce sa ceara... barcagiilor. Pentru cei care nu sunt interesati de "istoria" Pupezicii si a aparatelor de fotografiat, sariti direct la Ultima "poveste" a Rebel – ului ... - pag. 10. Fiindu-mi iertata lipsa de modestie, asa ceva NU EXISTA PE NET pana in prezent.

Enjoy !!!  8) 8) 8)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

... este gata. Am terminat de publicat toate galeriile de poze, 17 la numar !!!   :) :) :) Nu sunt nici pe departe toate niste poze nemaipomenite insa ... sa dau totusi niste highlight-uri zic eu interesante:

1. Cum arata Canalul Trofilca pe ape mari
2. Cum arata nestiutul Canal Purcelu pe ape mari
3. Imagini interesante din Colonia trofilca
4. Cuiburi cu oua, presupun de rata sau lisita
5. Marele cuib de lebada cu ou eclozat si ou inca neeclozat
6. Puii de starc de noapte priviti in ochi...

Plus 7. Bonus !!! , in pag. 10, SINGURA HARTA A COLONIEI TROFILCA DISPONIBILA PE NET (asta dupa umila mea stiinta)  8) 8) 8)

Toate acestea le gasiti in "Ultima poveste a Rebel-ului ...". Enjoy !!!  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Un nou subiect pe Forum GDD : Taxe pe Chilia

Rog sprijin pentru formularea unui raspuns corect. Cu multumiri anticipate...  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

O coincidenta interesanta ... in News , pe GDD !!!
Apa sub chila si vant din pupa !!!

bbl81

Citat din: Intersect din Iunie 02, 2013, 01:53:32 PM
@Modi Te inteleg exact,ne-am saturat si noi sa mergem la pescuit si mai intai sa curatam malul dupa tot felul de baieti.....Plus apa devastata de peste,imi aduc aminte in Octombrie anul trecut la Mila 23 erau unii cred ca aveau vreo 200 de kil de stiuca...Prietenul meu nu sa abtinut sa nu ii intrebe:Da ce faceti domne si cu stilourile alea,las ca este buna la sare a venit raspunsul prompt...Nasoi pe ape  ce sa faci,Romania este frumoasa pacat ca este locuita...
dar nu este limita legala la cat peste se poate opri? ca legat de dimensiuni stiu sigur ca este un minim pt fiecare specie. daca sunati la militie nu vine nimeni?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

cristiantutuianu

#337
Citat din: bbl81 din Iulie 23, 2014, 11:40:57 AM
Citat din: Intersect din Iunie 02, 2013, 01:53:32 PM
@Modi Te inteleg exact,ne-am saturat si noi sa mergem la pescuit si mai intai sa curatam malul dupa tot felul de baieti.....Plus apa devastata de peste,imi aduc aminte in Octombrie anul trecut la Mila 23 erau unii cred ca aveau vreo 200 de kil de stiuca...Prietenul meu nu sa abtinut sa nu ii intrebe:Da ce faceti domne si cu stilourile alea,las ca este buna la sare a venit raspunsul prompt...Nasoi pe ape  ce sa faci,Romania este frumoasa pacat ca este locuita...
dar nu este limita legala la cat peste se poate opri? ca legat de dimensiuni stiu sigur ca este un minim pt fiecare specie. daca sunati la militie nu vine nimeni?
bbl81
militia nu mai raspunde la telefon   ;) de papura voda ai auzit .... ;)

Pupezica

A inceput o discutie interesanta pe Forum GDD ... Sfaturi pentru o vacanta de o saptamana cu barca in Delta. Discutia se va intinde pe mai multe zile, functie de timpul de care dispun. Recomand iubitorilor Deltei sa o urmareasca... De ce ??? Pentru ca acest topic va "demola"  8) 8) 8)  - spun acest lucru fara nici o lipsa de modestie, ci direct / frust - mirajul "tururilor" propuse de "operatorii" Deltei... Prostiile acelea pe care le citim pe diverse site-uri sau prin diverse publicatii scoase pe "bani grei" !!!

Daca am jignit prin afirmatia anterioara pe cineva, imi cer scuze anticipat. Insa nu o "retrag"...  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Discutia si / sau ...  8) 8) 8) expunerea  de pe Forum GDD continua. Maybe interesting ...   :) :) :) Sfaturi pentru o vacanta de o saptamana cu barca in Delta  . Enjoy !!!   ;) ;) ;) In special noile harti...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Un topic nou pe Forum GDD : Tura de 5 zile cu caiacul in Delta Dunarii

Aceasta a fost contributia mea la ... vacanta "solicitata" de niste cititori ai GDD-ului . Intru-cat plec, nu mai pot detalia descrierea. Rog cunoscatorii Deltei, daca vor  bineinteles, sa detalieze descrierea mea.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Scriu ca un prost pe Capcompas - Barca perfecta pentru Delta... ca sa raspund "ecologistilor" de birou. Pierd(em) timpul ...

Acum ma adresez iubitorilor de "ape leganate" si celor care considera ca "golaneala pe ape" (n.a. citat din marele Braconier  ;) ;) ;)  ) este mai importanta decat ... discutia virtuala si sterila pe forumuri.

A aparut Harta Detaliata a Deltei Dunarii ver. 1.5 (05.08.2014) pe care a fost marcat Canalul Uncova in Delta de Sud, a aparut un lac nou - Lacul Chrughlech (Crulig) in Delta de Sud impreuna cu canalul de acces, a disparut intrarea in Lacul Spurcatu din '36 in Delta de Vest si am "reglementat" accesul in '36 din Periteasca si Canalul Lunca (tot Delta de Vest). Enjoy !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

O noua si mica contributie adusa Deltei Dunarii : descrierea Canalului Candura din Delta de Vest.

P. S. Inca nu este "nominalizat" pe Harta Detaliata a Deltei Dunarii. Pentru cei interesati, este vorba despre canalul din proximitatea vestica a Lacului Nebunu, canal care "leaga" "Sontile" vechi si noi...   :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Acum aveti la dispozitie pe GDD o descriere minimala + poze a Canalului Lejai din Delta de Sud. Enjoy !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Acum aveti la dispozitie pe GDD cateva date minimale + poze de pe infernalul Canal Crasnicol. Urmeaza "Descrierea" si un set complet de poze din Sectiunea Nordica a Crasnicolului. Enjoy !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!