Ghidul Deltei Dunarii

Creat de Pupezica, Iunie 02, 2013, 09:09:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Pupezica

Pentru iubitorii apelor leganate si a plajelor complet pustii, acum aveti ... Canalul "La Popi" din Delta de Sud. Enjoy !!!  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Cateva informatii succinte despre Marina din Sfantu Gheorghe ... + o harta privind accesul "safe" in Marina. Enjoy !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Stimati colegi, stimati oameni buni... :) :) :)  fara lipsa de modestie   ;D ;D ;D va puteti da "doctoratul" in Sfaturi pentru un concediu de 9-10 zile, fara barca, in Delta . Iar postul este doar la inceput...  Enjoy !!!  8) 8) 8)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Un coleg de-al nostru - Mihainfs - are nevoie de ajutor in ceea ce priveste Razelmul, Sinoe si Golovita. A postat pe Forum GDD : Gura Portitei – Marea Neagra

Eu pot sa-i dau informatii concrete exclusiv legat de iesirile din Delta in Razelm.

@ Florio & alti navigatori ai Razelmului, rog sprijin in numele colegului nostru. Multumiri anticipate.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Desi este cel mai cunoscut si mai umblat lac al Deltei Dunarii, am inceput descrierea lacurilor Deltei si a intrarilor / iesirilor aferente cu ... ati ghicit  ;) ;) ;)  : Lacul Uzlina

Enjoy !!!   :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

In opinia mea, topicul "Sfaturi pentru un concediu de 9-10 zile, fara barca, in Delta" a fost "finalizat" cu succes.  :) :) :)  Il "anunt"  ;) ;) ;) pe forum itru-cat consider faptul ca acest topic contine numeroase informatii utile doritorilor de vacante in Delta care, din pacate, nu sunt (inca) posesori de barcuta.

Enjoy !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Lacul Erenciuc ... in opinia mea, unul dintre cele mai frumoase lacuri din Delta : Delta Centrala – Lacul Erenciuc

Enjoy !!!  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Pentru iubitorii "apelor leganate" aflate departe de "lumea dezlantuita", aveti acum "Triada Erenciuc"... Vor urma si poze !!!   :) :) :)

1. Delta Centrala – Intrarea 9 – Canalul Erenciuc (S) (test) ("test" = nu am "construit" inca un template convenabil pentru intrarile in Delta)

2. Delta Centrala – Canalul Erenciuc

3. Delta Centrala – Lacul Erenciuc

Enjoy !!!  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Incep prin a multumi contributorilor (Florio, Eos & Navigatorul) pentru informatiile furnizate despre Canalul 5 (Grindul Lupilor).

Pentru "a nu se pierde"   :) :) :) aceste informatii, am dedicat o pagina separata Canalului 5, cu harti si poze + referinte la discutia de pe Forum GDD : Delta de Sud - Canalul 5 (Grindul Lupilor)

Daca mai sunt informatii, harti poze, etc. despre Canalul 5, sunt binevenite.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Intersect

Salut,contacteaza-ma urgent dupa ce iti verifici mailul...Pe adresa personala de yahoo sau electricalengineer@rccl.com,pe cea de-a doua adresa  este mai usor pentru ca am acces instant.Hai ca arde.... ;D
Born to fish,forced to work!!!

Pupezica

Primele date de pe Net  8) 8) 8) ... despre Canalul Filat.  Cel putin asa cred ...  :P :P :P  Cu aceasta ocazie raspund "indirect" intrebarilor colegului nostru Republicii puse in "comments" pe GDD  ;) ;) ;)

P. S. Salutare Republicii. Sper sa-ti foloseasca ... ;D ;D ;D
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Canalul Filat ... acum cu descriere si galerii de poze (in pag 2). Enjoy !!!  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Pentru cei interesati de ape limpezi, nu doar de ape leganate  ;) ;) ;) , acum aveti la dispozitie pe GDD Canalul de Argint din Delta de Vest (Delta lui Ciby  :P :P :P  ).

Enjoy !!!  8) 8) 8)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Anunt with great pride  :) :) :)  aparitia pe Net a primelor date concrete  8) 8) 8)  despre Lacul Trei Iezere. Enjoy !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Stimati colegi,

Desi lucrez de ceva timp la GDD, ieri dimineata am constatat ceva fff interesant : Search-ul default al Wordpress - ului nu cauta in ... TAG - uri !!! :mad::mad::mad: Nu mi-a venit sa cred...

Incercand sa determin cu exactitate intrarile de pe Lacul Trei Iezere, mi-am cautat in propriul :):):) site :cool::cool::cool: turele in care am fost pe Trei Iezere. Ma interesa indeosebi intrarea dinspre Radacinos (Carciovata, Covaliova). Si desi stiam ca am parcurs-o si nu o singura data, nu gaseam turele. Pentru cei care m-au citit si pe Barcaholic, doar stiti numai de cate ori am fost incepand cu anul 2012 ... poate-si mai aduce cineva aminte faptul ca Marea Traversada a Deltei de Nord a avut onoarea sa fie postata  chiar pe prima pagina pe Barcaholic. ... Mai mult, STIAM cu siguranta ca fusesem pe-acolo inclusiv in 2014 !!!

Asa ca, pentru a-mi regasi propriile ture, am inceput sa "browse" - ez tura cu tura incepand cu 2012 !!! Si nu sunt putine. Deschide-le, uita-te cu atentie, fa zoom si nu aveam decat laptopul, nu doua monitoare mari cum am la office !!! :mad::mad::mad: Si in era automatizarilor, am scris pe hartie tura cu tura ... de cate ori am fost eu prin Trei Iezere. Am umplut 2 coli de agenda !!! b-)b-)b-)

Fiecare post din GDD are "o tona" de tag-uri (cele care-l enervau pe Florio si pe care am muncit mult sa le ascund :):):) ). Acum, gratie tehnologiei, am "upgadat" GDD - ul cu un plugin mult mai destept care stie sa caute ... peste tot :p:p:p , inclusiv in Forum GDD. Vizual nu s-a schimbat nimic insa rezultatele sunt fff bune. Mai trebuie doar sa-l calibrez in ceea ce priveste "greutatea" relevantei :):):) postului (adica cat de "greu" este titlul postului, cat de "greu" este un tag, cat de "greu" este cuvantul cautat intalnit in content, etc ...).

Sper ca de azi inainte sa aveti acces mult mai usor la informatia de pe GDD prin intermediul "Search" - ului situat in header.

Enjoy !!! :):):)
Apa sub chila si vant din pupa !!!