Ghidul Deltei Dunarii

Creat de Pupezica, Iunie 02, 2013, 09:09:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Pupezica

Pentru "doctorat" in Japsa Harasimova va invit pe GDD : Japsa Harasimova

Voi reveni cu poze. Deocamdata... descriu !!!  8) 8) 8)
Apa sub chila si vant din pupa !!!


Pupezica

Apa sub chila si vant din pupa !!!

deltasub

In turele dvs. prin Delta a-ti remarcat canale sau lacuri cu apa limpede sa zicem mereu ? Cu ani in urma am intrat in lacul Erenciuc si am gasit apa foarte curata. Anul urmator in acelasi loc apa era tulbure, cu toate ca cotele apelor erau in scadere in ambele situatii.

Pupezica

Citat din: deltasub din Mai 17, 2014, 09:39:42 PM
In turele dvs. prin Delta a-ti remarcat canale sau lacuri cu apa limpede sa zicem mereu ? Cu ani in urma am intrat in lacul Erenciuc si am gasit apa foarte curata. Anul urmator in acelasi loc apa era tulbure, cu toate ca cotele apelor erau in scadere in ambele situatii.

Sa o luam pe rand:

(1) Lacuri mereu limpezi

Lacurile foarte izolate, cu un traseu de "alimentare" cu apa fff lung sau chiar japsele complet izolate au tendinta sa fie limpezi lungi perioade ale anului, indiferent de cota apelor Dunarii la Tulcea. Un bun exemplu in acest sens este Lacul Belciug din Delta de Sud sau Lacul Rosca din Delta de Nord.

Exista si exceptii, cum ar fi Lacul Chirilova care, desi nu este asa de indepartat de Dunare, are perioade foarte lungi din an cand tine apa limpede.

Un al treilea caz in constituie lacurile si japsele care practic "se inchid" pe cote foarte mici. Daca nu sufla vantul sa le agite, ele raman limpezi - cristal pana cand primesc aport de apa proaspata. Din aceasta categorie fac parte lacurile mici din jurul Gorgovei sau Isacovei, Durnaleapca, Potcoava, Isaccelul, etc.

Un alt factor care poate influenta limpezimea apei din lacuri este consistenta fundului lacului in stransa corelare cu adancimea lui naturala. Lacurile si japsele care au vegetatie in perioada de primavara - vara, au fundul malos. In perioada de vara apa se incalzeste peste masura si namolul incepe sa "fiarba", fapt care tulbura apa. Un exemplu in acest sens este micutul Lac Vacaret, plin de vegetatie si putin adanc, care, chiar pe cote fff mici este extrem de tulbure. Practic, de la gazele degajate in perioada de vara pestii raman fara oxigen extrem de repede. Pescarii care pun plase pe aceste lacuri trebuie sa scoata plasele de cateva ori pe zi, pentru ca le mor pestii.

Legat de consistenta fundului lacurilor, a se observa diferenta intre limpezimea apei pe Lacul Fortuna, in zona lui sudica cu apa mica (spre Canalul Cranjala), unde fundul este nisipos, fata de zona nordica (intrarea S24) mult mai adanca, insa cu fund malos, unde apa este in genere tulbure.

(2) Canalele

Chestiunea cu "consistenta fundului" canalului se mentine asemanator cu cea a lacurilor. Canalele cu fund preponderent nisipos sunt mai limpezi perioade lungi din an, Insa...

La canale elementele principale functie de care variaza limpezimea apei sunt sunt orientarea si curentul, sau mai bine spus lipsa lui. Canalele orientate transversal pe cursul
Dunarii sunt in genere mai limpezi decat cele orientate paralel. Un exemplu in acest sens este Garla Perivolovca (transversala pe cursul Dunarii), mult mai limpede fata de Litcovul paralel cu cursul Dunarii.

Mai exista si canale fff izolate unde lipsa curentului le face sa fie foarte limpezi. Un exemplu in acest sens sunt canalele Magistral si Suez, precum si "Canalul de Argint" (numit de mine asa), situat in NE Lacului Baclanestii Mari, facand legatura intre lac si Canalul Razboinita.

Intru-cat subiectul mi se pare interesant, voi deschide un topic nou pe Forum GDD cu aceasta tema, inde voi incepe cu intrebarea Dvs. la care voi adauga raspunsul meu.

Sper ca Vali sa nu se supere si sa-mi inteleaga intentia de a "consolida" informatia despre Delta Dunarii in zona GDD.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

deltasub

Multumesc de raspuns, foarte competent. Voi urmari eventualele dezvoltari a subiectului. Informatiile mele din Delta erau de vreo 15 ani in urma. Singura mea certitudine era ca inspre toamna gaseam apa mai limpede, din cauza ca apa e mai rece si vegetatia cade pe fund.

Vali

Citat din: Pupezica din Mai 18, 2014, 02:08:28 PM
Sper ca Vali sa nu se supere si sa-mi inteleaga intentia de a "consolida" informatia despre Delta Dunarii in zona GDD.

Cum sa ma supar vreodata, cand eu am fost cel mai bucuros cand ti-ai facut site-ul :). Multumim pentru informatiile detaliate si pertinente, ca de fiecare data.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Pupezica

O "inversare de situatie" interesanta ... in News
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Pentru iubitorii Deltei Dunarii, ceva NEWS din Delta, pe ape mari...

P. S. Pentru cititorii constanti ai GDD sunt de luat in considerare ultimele 4 ... "stiri" din Delta, practic primele 4, in ordinea afisarii la deschiderea paginei web.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Dupa o zi si o noapte de munca, GDD a fost in sfarsit restaurat !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

O intrebare = problematica interesanta... Un coleg de-al nostru a postat in comments pe GDD, la sectiunea "Cotele apelor Dunarii", o intrebare interesanta legata de "VITEZA DE CURGERE A DUNARII IN DIVERSE SECTOARE SI IN ANUMITE SITUATII "

Raspunsul meu si invitatia de a contribui "benevol" la dezvoltarea acestui subiect interesant pentru kayack-isti si pentru cei cu motoare mici se gaseste in acelasi topic...  ;) ;) ;)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Florio

Exista un studiu al vitezei de curgere a apei Dunarii pe diverse sectoare. Il am eu undeva in documentatiile despre harti nautice.
Nu este un studiu cu actualizare zilnica ci doar o viteza considerata medie, masurata in timpul a doi ani, din cate imi amintesc.

Florio

Citat din: Florio din Mai 29, 2014, 08:25:18 PM
Exista un studiu al vitezei de curgere a apei Dunarii pe diverse sectoare. Il am eu undeva in documentatiile despre harti nautice.
Nu este un studiu cu actualizare zilnica ci doar o viteza considerata medie, masurata in timpul a doi ani, din cate imi amintesc.

Iaca am verificat si am extras un tabel cu viteza apei pe diverse sectoare, in care se specifica si debitul aferent; e un PDF sper sa poata fi atasat aici .

Pupezica

Citat din: Florio din Mai 29, 2014, 08:30:17 PM
Citat din: Florio din Mai 29, 2014, 08:25:18 PM
Exista un studiu al vitezei de curgere a apei Dunarii pe diverse sectoare. Il am eu undeva in documentatiile despre harti nautice.
Nu este un studiu cu actualizare zilnica ci doar o viteza considerata medie, masurata in timpul a doi ani, din cate imi amintesc.

Iaca am verificat si am extras un tabel cu viteza apei pe diverse sectoare, in care se specifica si debitul aferent; e un PDF sper sa poata fi atasat aici .

Multumesc Florio... Voi studia problema.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Un post "nascut" intr-o sambata ploioasa din Bucuresti, cu gandul la maretul fluviu : The Mighty River
Apa sub chila si vant din pupa !!!