Suzuki DF20AL

Creat de deepreality, Iulie 16, 2013, 08:53:47 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

deepreality

Buna ziua,

As dori sa achizitionez acest model de motor de la suzuki este noul model cu injectie -> Suzuki DF20AL
Ce parere aveti despre acest tip de motor? este fiabil sau nu?
Am inteles ca ar avea ceva probleme cu pompa de benzina.

bradutzu

salut!
in acest moment nu cred ca mai exista secrete tehnologice si diferente majore intre marii producatori! Este posibil sa se faca diferenta la profesionisti adica de exemplu la vreo pensiune in delta unde motorul ala are timp sa se raceasca doar noaptea si unde face mii de ore pe an dar pentru un pasionat de plimbari si pescuit care foloseste barca ca si hobi cred ca poti lua un motor de la oricare din producatori fara niciun stres pentru ca nu vei ajunge tu sa il strici daca ii faci reviziile conform graficului!
salutari!
Sa auzim numai de bine!

mbro

De acord cu "Bradutzu", pentru agrement n-ai nevoie de cine stie ce. Partea nasoala la motoarele Suzuki este ca o sa gasesti mai greu (si mai scump) piese de schimb pentru el. Pe termen lung parca e mai ok Yamaha, Mercury sau chiar Johnson.

Daca nu vrei neaaparat brand iti recomand sa arunci o privire peste motoarele Parsun, sunt 80% imitatie Yamaha iar pretul este mai mult decat acceptabil. Motoarele in sine sunt foarte ok, intretinute cum trebuie nu o sa ai probleme cu ele prea curand si daca e sa ai probleme ai sa gasesti mereu piese de schimb la preturi decente.
Distribuitor national de elice barca si piese pentru motoarele de barca.

Mihaif99

E misto Suzuki DF20AL

E usor, are injectie, deci nu iti va face problem cu golirea carburatoarelor.
Cred ca e un motor superb. Eu personal as pune un filtru de benzina de calitate, cu separator de apa.

Modelul este nou, si  nimeni nu poate sa se pronunte inca cu privire la fiabilitate. Pentru asta mai trebuie sa astepti cvativa ani.