Cmmmmon , .... not again !!!

Creat de modi, Iulie 21, 2013, 07:28:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Florio

E un obicei deja clasic, acela de a parasi barca, anapoda.
Greu de inteles cum un velier "s-a  rasturnat" (cum zic jurnalistii) mai ales pe Dunare. La fel de greu de inteles, de ce un echipaj ar sari degraba in apa, chiar avand veste de salvare.
  Toata lumea stie ca pana nu se scufunda sub tine, barca ramane cel mai sigur punct de pe apa.
Dar fiecare echipaj cu deciziile proprii :) .

Florio

#2
Aaa....stai Modi ca avem de-a face cu "jurnalisti" :) !

Am mai citit cateva articole la fel de habarniste, am vazut si ceva la televizor.
La stiri spun astia clar ca oamenii sunt bine si: "velierul va fi recuperat, acum pluteste in deriva " .
Cuvantul cheie este "pluteste" :) . Frumos era sa pluteasca cu echipajul la bord, daca nu era echipajul prea grabit sa se scalde in Dunare .

In articolele de pe net, inclusiv cel gasit de tine, bazaconiile se tin lant. O fraza spune "cele 4 persoane sunt date disparute" , fraza urmatoare dimpotriva " aveau vestele de salvare şi au fost scoşi din apă de poliţiştii de frontieră" .

:) :)

gsteph

http://www.gandul.info/stiri/o-barca-s-a-rasturnat-pe-dunare-turistii-salvati-in-ultima-clipa-11135544

azi 21.07.2013 ora 22:54 titlul zice: "O barcă s-a răsturnat pe Dunăre. Turiştii, salvaţi în ultima clipă", iar ultimul paragraf "Deocamdată nu se ştie dacă turiştii mai sunt în viaţă. Autorităţile au plecat în căutarea celor patru persoane."
o sa urmaresc ca sa vad cand corecteaza...

de cand ma dau cu barca primesc avertismente de la oameni bine intentionati dar care inca se lasa pacaliti de presa. dureros este ca se lasa pacaliti nu numai de subiecte exotice ca navigatia...

modi

Citat din: Florio din Iulie 21, 2013, 09:55:57 PM
Aaa....stai Modi ca aveam de-a face cu "jurnalisti" :) !


That's why .... "Cmmmmon , not again" !  ;D ;D ;D ;D ;D

Captan


modi

Citat din: Captan din Decembrie 02, 2013, 06:25:38 PM
V-ati dori asa? Eu da!

Tu sigur ai mansarda bine izolata ?  ;D ;D ;D ;D ;D
Vine iarna , fratioare ! Intra vaju' prin toate gaurelele !

.................................

Sa traiesti ! M-ai distrat teribil !  ;) Te caut zilele astea . Am un vin care se preteaza IDEAL la combinatia cu scortisoara si niscaiva miez de nuca ......  ;)

Captan

Supeeeer! Astept, vezi ca dimineata lipsesc,dar dupa-amiaza sunt de gasit.

Florio

Voi sunteti in firea voastra? Va explic eu ca unu-i din Bucuresti si unul din Constanta.
Mai exista eventualitatea sa fiti ambii pe geagichi aici in capitala, caz in care ma ofuschez ca n-am fost anuntat.
Am la mine niste licori limpezi care te tulbura :) .

Rumpi


Omu pregatit n-are gaurele, e bine izolat peste tot nu numa la mansarda. Cine are pile la platformele petroliere isi organizeaza unu din asta (casat oficial bineinteles  nu va ganditi la prostii :)) ):

Vrei sa faci antrenament pentru Capul Horn?

Mihaif99

Uite, are si clesti! Clar ca e costum de homar :)

Captan

#11
Oricand pot sa fac rost de asa ceva. Am la nava ,gramezi! deci de ce nu s-ar  putea?
@Florio. M-am dotat cu ceva licori albe si roze direct de la Murfatlar. Duc lipsa numai de ala de fiert mai rosu si mai tare!. Oricine e bine-venit la degustari.

Rumpi


Pai daca dotarea este atunci nu te tine nimic sa iesi pe mare si iarna. Eu parca n-as iesi tocmai pe furtuna da trebuie sa fie si iarna zile OK din punct de vedere a vremii. Atata timp cat esti bine pregatit nu vad problema in a iesi iarna cu vele. Cred ca pe langa vreme cel mai mare impediment e de fapt psihologic, deoarece vedem velismul ca pe o activitate recreativa pentru timp cald si nu un "sport de iarna". 

Daca iesi pune poze, eu as vrea sa vad cum arata marea neagra iarna.

modi

Citat din: Captan din Decembrie 03, 2013, 07:05:56 PM
M-am dotat cu ceva licori albe si roze direct de la Murfatlar. Duc lipsa numai de ala de fiert mai rosu si mai tare!. Oricine e bine-venit la degustari.

Moooooaaaaama , ce de "amenintari" !!!  :o :o :o
Pai puneti , frate , mana de organizati odata "Constanteanca" aia , ca se strica "stafeta" la mine pe birou si se "biodegradeaza" ceaoanele lu' Dragos pana ne determinati sa luam Drumu' Marii sub roate !

Poate nu credeti , dar noi avem echipajele ( pe masini si pe dotari ) la block start-uri !
Puii mei , da zapada ! Pai voi vreti ca la "veselia" voastra sa ramanem p-acolo pan-la primavara ? Aveti costume d-alea de homar pentru toti ?

Captan

Auzi bre,am zis ca le am la nava, nu acasa! Si de "Constateanca" se ocupa Cristi.