"Baiaram" la Bucuresti

Creat de modi, Iulie 26, 2013, 12:12:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 17 Vizitatori vizualizează acest subiect.


Vali

#181
Pentru cine n-a fost la Festivalul Modi, editia noiembrie 2013: nu veti sti vreodata ce-ati pierdut :).

Am sa fiu scurt, din motive de timp, dar asa nu inseamna ca nu e important ce am de povestit.

In primul rand ii multumesc lui Modi pentru idee si punerea ei in practica. E foarte greu sa reusesti sa aduni atatia oameni la un loc odata, s-a vazut asta in timp, n-am prea reusit sa ne adunam mai mult de cativa. Deci festivalul de la Bucuresti a fost foarte potrivit pentru a aduna un numar mare de oameni misto. Ce a urmat a fost intr-adevar de poveste :).

Ii multumesc lui Florio pentru ca a fost inca o data sufletul petrecerii, si uitati-va la poza de mai sus, unde lumea se joaca cu paharutele de plastic, iar Florio se iubeste direct cu pet-ul de 5 litri :D.

Ii multumesc lui Cristi Visoiu (cristizz) pentru spectacolul muzical extraordinar, alaturi de Florio si alti cativa baieti. Sincer, si pe mine ma mancau palmele sa iau chitara la rand, dar trebuia sa plecam, sa ajungem la timp acasa.

Le multumesc colegilor constanteni Pelicanul (Nicu) si Agic (nea Gica) pentru primirea de vineri de la Constanta, alaturi de Bogdan - Captan si de fenomenalul Cristi Tutuianu (trebuie sa-l cunoasteti neaparat pe acest om incredibil, care si-a dorit mult, dar n-a putut ajunge la bairam). Cu brigada de la Constanta am petrecut cateva ore de veselie la baza Ceronav de la Siutghiol, unde ne tinem barcile, si la Muzeul Militar - filiala Constanta, la atelierul lui Cristi. Petrecerea a continuat apoi la Bucuresti la Modi, unde a ajuns si sticla de tuica de la Captan, cel care joaca in ultimul episod din "Am intalnit si romani fericiti", fiind proaspat proprietar al unui Mac 26 M superb.

Le multumesc colegilor prahoveni Ionut Corsarul, Dan Dragos, Ion Paun (Ion pescarul), Cosmin91 si Gogulet de la Mizil, alaturi de care am petrecut cu totii o seara de exceptie.

Le multumesc si "soldovenilor" George (intersect) si Daniel (Dany), pe care m-am bucurat mult sa-l cunosc "live", si care a fost un paharnic de toata lauda, drept pentru care Bucius a desfacut hartiile cu un plan misto de barcuta mica :).

Le multumesc tuturor colegilor bucuresteni, in afara de cei deja mentionati, adica Dragos (felicimond), un om impresionant prin statura, dar si prin personalitate, Vlad (kir Gutzakis) - velist pasionat din "leatul" meu, Bucius, care nu mai are nevoie de prezentare, Radu Dobrescu (radu_d) - un forumist pe care-mi doream mult sa-l cunosc "live", plus prietenul lui, Adi - Fritz, care la fel nu mai are nevoie de prezentare, Vasile Ostaciuc (don Basilio) - un om super simpatic, ca dealtfel toata lumea, plus "vedetul serii", Tanase :).

Chiar stateam si ma gandeam ce ar fi iesit daca la veselie ar fi participat si cativa veterani precum Legendarul, Capitanul, nea Nicu Homemade, Lipan, si personal mi-as fi dorit mult sa avem ocazia sa ne intalnim si cu Ciby, Bogdan- Pupezica, Adi Ionita din Braila, Vince si Mihai din Galati, etc etc.

M-am bucurat foarte mult ca la bairam s-a discutat mult despre ceea ce pe mine ma pasioneaza cel mai mult pe parte de barci: vele, regie proprie si cruising. Bineinteles ca s-a discutat din belsug despre tot felul de alte subiecte nautice sau pescaresti, dar acestea de mai inainte au predominat. A fost o mare surpriza sa constat cat de interesata e lumea de catamarane, si abia astept sa povestim pe forum, si poate sa si trecem la treaba cei care ne incumetam.

Cred ca e un mare castig pentru toata lumea echipa aceasta care a rezultat din alaturarea brigazii de barcagii si a celei de pescari veterani. Vom avea multe de invatat unii de la altii, si mai ales vom avea multe de facut.

Ce mai pot sa spun ca incheiere decat ceea ce nu contenea sa-mi spuna George - Intersect pe drumul de intoarcere acasa, in miez de noapte : "N-am crezut ca in tara asta mai exista asa oameni fenomenali" :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Of, of si-aoleu :) !
A fost greu dar am biruit si de data asta, in grup organizat :) .
Complicat insa e sa scriu ceva care sa caracterizeze cat de cat vartejul care s-a iscat in atelier la Modi . Pana si "atelier" e un cuvant sec si fara valoare pentru sediul de suflet al lui Modi unde isi amenajeaza el toate fanteziile (si are, tata, la fantezii, de toate felurile! ) .
  Ar trebui sa fiu un Fanus Neagu, un Panait Istrati sau macar un Budai Deleanu, manca-v-as,  sa colorez cuvintele suficient cat sa exprim ceva  :) .
Si fiindca nu-s, o sa pun poze, ca stie tot omul : o imagine face cat 1000 de ....  Bazaconii, nici imaginile nu exprima insufletirea de la fata locului !
Dom'le, trebuia sa vezi, ca sa crezi !

Una peste alta trebuie felicitat gazdoiul, pentru tot ce a reusit el sa faca, o lista lunga, mai lunga decat va inchipuiti, si imediat trebuie apreciata adunarea asta faina si guraliva, de oameni frumosi la spirit .
  Pe cei mai multi ii cunosteam deja, iar ceilalti s-au dovedit a fi tot unul si unul.
L-am cunoscut pe Tanase mega-om si tocana lui sacramentala. N-am gustat in viata mea asa divinitate de tocana, nici mama si nici restaurantele de 5 stele nu fac asa ceva !
  L-am intalnit in sfarsit si pe Intersect care a dublat imaginile cu care ne rupea gura, cu povestiri ad-hoc despre calatoriile lui.
  Domnul Cobzarenco m-a uimit cu vitalitatea de-a dreptul adolescentina si dorinta de calatorii pe apa, cu tonusul in chef si cantec. Abia astept sa il am companion pe Dunare :) .
  Cristi ( pe forum Cristi ZZZ sau XXX , nu mai stiu.. :) ) mi-a luat chitara si ne-a incins cu melodii de chef gen Gica Petrescu, Tingancusa aia cu sanul ca un mar si alte dracii antrenante, de fierbea vinul in pahare.
  Mi-e greu sa spun despre fiecare  intr-un singur post, mai amintesc doar ca ideea lu Dragos a fost excelenta. Am adus proiectorul si ne-am incins dorul de duca privind pozele fiecaruia de la diverse iesiri ale acestui an, Modi ne-a explicat cum se sparge gheata de pe figura cand glisezi pe ape in ploaie cu mazariche, Vasile a dat din casa cu calatoria din Egee, Vali ne-a dat sfaturi despre cateva planuri de barci pe care le afisam pe ecranul improvizat, etc...etc...
  Vor trebui multe postari ca sa faca o idee cat de cat despre nebunia ce a fost.
La plecare Modi m-a intrebat : "Florio, a fost bine? "
-"Nu, n-a fost bine. A fost FOARTE bine ! A fost peste asteptari :) "

Captan

Multumim de aprecieri,Vali. Ce-mi place la Florio e ca toti beau cu sticla, numai el cu "paharul"!  ;D
Singura parere de rau este ca nu am putut sa vin si eu si ca vara este asa departe! Dar cum mi-a spus si sotia, la vara stau pe apa si in apa, pana imi creste piele intre degete, scoici pe piept si alge pe spate (nu ca nu a-si avea deja!)

cristizz

Da.
A fost foarte frumos.
Am cunoscut oameni interesanti, am discutat, ne-am distrat.
Mai vreau.

Florio

#185
Intai si-ntai sa facem cunostinta cu cateva detalii de inceput.
Dupa ce l-am pescuit pe Dani din celalalt capat al Bucurestiului, au inceput ostilitatile. Intai in domeniul vegetal, dupa cum se vede, si imediat s-a atacat zona cu carnita. Pe masa, tocate frumos niste bucatele din sectiunea "porcarii" :) care s-au transformat miraculos in tocanita memorabila de care va spuneam.

Rafturile din penultima poza nu sunt din vreun supermarket, ci din atelierul cultural al lui Modi :) . Aici s-au acumulat "consumabilele" pentru chermeza .

cristiantutuianu

Citat din: Vali din Noiembrie 11, 2013, 11:59:54 AM

Le multumesc colegilor constanteni Pelicanul (Nicu) si Agic (nea Gica) pentru primirea de vineri de la Constanta, alaturi de Bogdan - Captan si de fenomenalul Cristi Tutuianu (trebuie sa-l cunoasteti neaparat pe acest om incredibil, care si-a dorit mult, dar n-a putut ajunge la bairam). Cu brigada de la Constanta am petrecut cateva ore de veselie la baza Ceronav de la Siutghiol, unde ne tinem barcile, si la Muzeul Militar - filiala Constanta, la atelierul lui Cristi. Petrecerea a continuat apoi la Bucuresti la Modi, unde a ajuns si sticla de tuica de la Captan, cel care joaca in ultimul episod din "Am intalnit si romani fericiti", fiind proaspat proprietar al unui Mac 26 M superb.


Multumim !!!! (in numele brigazi )
Multumesc frumos de apreciere  :( .................(ce ?.....Doamne  am facut de sunt fenomenal) Nu ma simt chiar asa de fenomenal

ps Astept "povestea bairam-ului " de la Agic (Nea Gica) si pelicanu (Nicu)

Florio

Sportivul din prima imagine evolueaza la disc, proba esentiala pentru prima etapa.
Ulterior am prins in cadru intreaga echipa care ataca problema pe trei planuri.

Florio

Proba de "batutul oualor" varianta mecanizata, a fost sustinuta de Modi, cu bormasina.
Am avut si dilema clasica: cum se spune cand sunt asa multe, ouale sau oualele ?
Evident, la cantitatea asta se spune oualelilor :) .

Chibiti la proba asta am fost si eu dar si Pelicanul, care tragea cu ochiul in oala cu vartelnita .

Florio

Afara se strangea o brigada de barcagii langa...o barca bine-nteles :) .

cristiantutuianu

Imi place maxim  belea e raftul cu produse Microsoft  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Florio

Intre timp deja ciorba de peste migalita 4 ore s-a definitivat, in jurul ei misuna intens Ionpescarul si Intersect, care cu o mirodenie, care cu o povestire.
Alte cateva produse finite aburesc de saliveaza pavlovian toti vecinii.
Am surprins totodata stadiul incipient si cel final al tocanitei marca Tanase. Incredibil dar adevarat !

Florio

Doi impatimiti stau cot la cot la masa si dezbat aprig problema propulsiei neconventionale inceputa pe forum :)

Florio

#193
Usurel se incinge atmosfera.
Se observa si pe verva cu care agita Vali paharul lui cu ...suc :) . Ce conteaza bautura, cand anturajul e asa nebun, te ia de cap !
Vorba acordeonistului care striga darul la nunta: " Nu conteaza de mireasa...bani sa iasa ! "

Florio

Un episod inedit surprins de paparate : degustatul tocanitei cu paharul.
Nici nu stiu cum se numeste cand un domn... sa-i zicem Bogdan de exemplu, serveste un pahar de sos de tocanita :) .
Gargara cu sos ?
Spalatul pe dinti cu tocanita ?
Ma rog, domnul a pritocit pe limba un pahar de sos gros si aromat, cat sa isi faca o idee marii absenti de la eveniment, cat de divin era acel fluid :)