"Baiaram" la Bucuresti

Creat de modi, Iulie 26, 2013, 12:12:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Colegii , ...... pun la dispozitie un atelier de cca 100 mp ( cu un nivel de confort exceptional ) , una bucata ceaun generos pentru o tocana d-aia cum stiu eu ( fara detalii momentan . Pastrez elementul "surpriza" ) , un oloi si mai generos pentru un bors de peste ca-n povesti , un gratar incins pentru amatorii de arsuri , scobitori , vesela , si alte-alea  necesare unei asemenea chermeze ;D ;D ;D !

Cum facem sa ne vedem pe uscat ( din pacate ) ?

Eu va invit la o sueta si-o haleala d-aia din povesti .... cu tot dragul ! Ramane doar sa cadem de comun acord asupra datei ( de preferat un weekend d-ala nenorocit in care suntem toti la mal ) , asupra perioadei din zi ( de preferat de la pranz incolo ) .

Ca scenariu :

- fiecare-si ia ce-are chef sa bea ,
- fiecare-si ia doamna daca are chef ( dar trebuieste sa stabilim din timp "modelul" . Cu sau fara )
- la haleala contribuim comun .
- ne aliniem si eventualei disponibilitati ale celor ce nu-s din Bucuresti si au accidental drum p-aici ,

Va astept atat pe voi cat si reactiile la propunere cu tot dragul !

Vali

Foarte tare propunerea, dar eu daca prind un weekend liber (ceea ce-i foarte rar la mine), prefer sa-l petrec in balta. Asta nu inseamna ca daca se iveste cumva ocazia nu ma bag si eu la asemenea veselie. Sa fie asadar o veselie de pomina, si care participa sa ne povesteasca si noua :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

pelicanul

Ar fi o chestie foarte tare, dar poate la toamna - iarna.  Bucurestiul e cam prea "uscat" pentru perioada asta a anului.  :) Mult mai potrivit ar fi un chef mai la mal de apa. De exemplu Jurilovca, unde au mai avut loc ceva intimplari memorabile.  ;)

Florio

#3
Citat din: modi din Iulie 26, 2013, 12:12:16 PM
Colegii , ...... pun la dispozitie un atelier de cca 100 mp ( cu un nivel de confort exceptional ) , una bucata ceaun generos pentru o tocana d-aia cum stiu eu ( fara detalii momentan . Pastrez elementul "surpriza" ) , un oloi si mai generos pentru un bors de peste ca-n povesti , un gratar incins pentru amatorii de arsuri , scobitori , vesela , si alte-alea  necesare unei asemenea chermeze ;D ;D ;D !

Cum facem sa ne vedem pe uscat ( din pacate ) ?

Eu va invit la o sueta si-o haleala d-aia din povesti .... cu tot dragul ! Ramane doar sa cadem de comun acord asupra datei ( de preferat un weekend d-ala nenorocit in care suntem toti la mal ) , asupra perioadei din zi ( de preferat de la pranz incolo ) .

Ca scenariu :

- fiecare-si ia ce-are chef sa bea ,
- fiecare-si ia doamna daca are chef ( dar trebuieste sa stabilim din timp "modelul" . Cu sau fara )
- la haleala contribuim comun .
- ne aliniem si eventualei disponibilitati ale celor ce nu-s din Bucuresti si au accidental drum p-aici ,

Va astept atat pe voi cat si reactiile la propunere cu tot dragul !

Iaca o propunere serioasa, care cred ca o sa degenereze in ceea ce stiu eu ca inseamna chefurile intre noi (alea care au speriat restaurantele)!
Eu unul zic prezent, ca intotdeauna cand e sa intalnim oameni cu barci in cap. Si mai stiu cateva personaje navigatoare, ce au sa se prezinte :) .
In acest weekend sunt aici, in Bucuresti.
Weekendul viitor mergem pe ape. Plecam de miercuri, ca sa prindem weekendul intreg :) .

Multam de initiativa si invitatie .
Important ca intotdeauna nu e ce bem si ce mancam, ci faptul ca ne intalnim !

P.S>
  Acum, Modi, ai scapat porumbelul . Sa te vedem cum scoti camasa :) .
Pe vremea impuscatului umbla o vorba printre scenaristi si scriitorii de teatru : "tovarase critic literar, v-as invita la piesa mea, dar mi-e ca o sa veniti ! "

modi

Citat din: Florio din Iulie 26, 2013, 05:58:40 PM

Iaca o propunere serioasa, care cred ca o sa degenereze in ceea ce stiu eu ca inseamna chefurile intre noi (alea care au speriat restaurantele)!
Tu stii foarte bine ce stii !  ;D ;D ;D Atelierul asta a cerut "jertfe" de-a lungul vremii . ..... Ce-i ala ..... restaurant ??  :o
Citat din: Florio din Iulie 26, 2013, 05:58:40 PMEu unul zic prezent, ca intotdeauna cand e sa intalnim oameni cu barci in cap.
Mersi mult ! In tine mi-e baza in a organiza ceva de genul asta ! Baga !!!
Citat din: Florio din Iulie 26, 2013, 05:58:40 PM
Multam de initiativa si invitatie .
Cu toate placerea , deschiderea si disponibilitatea !

......................................................................................

Citat din: Florio din Iulie 26, 2013, 05:58:40 PMAcum, Modi, ai scapat porumbelul . Sa te vedem cum scoti camasa :) .
O scot , o scot , da-o dracu' de camasa ! Stai linistit ! ..... Va-ntreb : .... VOI PE UNDE-O SCOATETI ???  ;D ;D ;D ;D



Hai , ramane deschisa discutia . Mai ales ca tare mult ne-ar place sa avem si macar un  invitat "nonBucurestean" . Nu-i asa ? Nu e neaparat obligatoriu , dar ar fi frumos .......

..............................................................................................

Va invit sa organizam o asemenea intalnire .
Baaaaaaai , vreau sa-mi iau barca !!! Pai nu fac 2000 de forumuri cat o discutie pertinenta cu voi "live" !

.............................................................................................

Va aduc poze cu "campionatele" trecute din atelier ........  ;)

stavride

@Vali, cand ai dat drumul forumului? Pe ce data?
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

modi

Citat din: Florio din Octombrie 08, 2013, 01:11:32 AM

A venit toamna, ia cu vin fiert, cu tuica coapta, rupe o pastrama in dinti si aduna prietenii pe aproape.

Hai sa traim :) !

Pai si ? Va' c-ati uitat de topicu' aista !  :o
Io v-as aduna , da' voi va lasati adunati ?

Propuneti voi orice sambata ( in afara de 2 Nov ) si va astept cu tot dragul .

Hai sa traim , ca bine zici ! Si daca nu va grabiti putin vine bulangiul ala de cutremur sau bagaboanta aia de ISON si ne dileste chermeza ! Asa ca ..... davai , davai , maladetz ! ;)

Florio

Citat din: modi din Octombrie 08, 2013, 04:22:58 AM
Citat din: Florio din Octombrie 08, 2013, 01:11:32 AM

A venit toamna, ia cu vin fiert, cu tuica coapta, rupe o pastrama in dinti si aduna prietenii pe aproape.

Hai sa traim :) !

Pai si ? Va' c-ati uitat de topicu' aista !  :o
Io v-as aduna , da' voi va lasati adunati ?

Propuneti voi orice sambata ( in afara de 2 Nov ) si va astept cu tot dragul .

Hai sa traim , ca bine zici ! Si daca nu va grabiti putin vine bulangiul ala de cutremur sau bagaboanta aia de ISON si ne dileste chermeza ! Asa ca ..... davai , davai , maladetz ! ;)


N-am uitat deloc, ba chiar am vestit in CCAP (Comitetul de Cercetari in Alcool si Pastrama) ca mai exista un nucleu dur de chefuitori acvatici, la Bucuresti.
Incercam sa ne adunam, ca nu e chiar greu .
Cu sambetele astea mai cumpanim; ne-a intrat morcovul ca se termina weekend-urile pe apa si iesim in draci pe unde mai apucam.
Dar stii cum se zice: unul propune, doi aproba si gata ! S-a pus de o "imprietenire" .
Graim si ne auzim.

modi

Dragilor , dam trambita sa ne adunam pe 26 Octombrie ? Este doar o propunere ..... Va spuneam ca pe 2 Nov nu pot , ramane in discutie 9 Nov .
Astept si disponibilitatea voastra .

In fond , ce puii mei , cat ne trebuieste sa ne organizam ? Daca intr-o zi la 11 h stabilim ca ne vedem ...... la 14 h precis fierbe ceva-n ceaun ! Dracului , doar nu e nunta !

bustanson

Ca bine zici! Nu-i mare lucru sa ne adunam. Asta inseamna ca m-am cam autoinvitat, nu? Desi muncile gradinicole de toamna ma cam fura vichend de vichend, imi rup un 26 oct sau 2 nov. Eu unu' pot veni singur sau cu timonierul (adica persoana responsabila cu directia cuplului, dar si timonier pe bune; miine pun si o poza dintr-o furuna de 7-8 bf din Ionica, pe 16 sept!) cum hotaraste majoritatea.
Cam pe unde este atelierul?

modi

Este bine venit oricine are placerea de-a ne gasi "live" , nici vorba de autoinvitatie .

Atelierul e-n Militari , Valea Lunga , in incinta Coop. Arta Lemnului . Cel mai bun reper zonal este service Nissan din bd. Tmisoara , la intersectia cu Valea Oltului . Sau service Renault . Asta la venirea prin Timisoara . Din Militari insa , dupa piata Gorjului catre autostrada , prima intersectie la stanga . Reper "Dorya Kebab" .

Ia de navigati nitel pe-aici : http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.426552&lon=26.008525&z=20&m=b

Cand aveti vointa "licitam" data intalnirii . Si meniul , fireste . La capitolul asta , va spun , vreau sa va "spulber" simturile cu celebra mea tocana dunareana . In rest ..... orice altceva !

felicimond

Salutare tuturor!

Chiar daca am tacut pana acum, am ochit subiectul intalnirii. Eu stau si destul de aproape, deci ar fi pacat sa nu vin. Singura problema e calendarul. Inca mai sper la o iesire pe Dunare si pentru asta pandesc sa cada la pace vremea, cu cotele apelor Dunarii si cu timpul meu liber. La fel si multi altii, cred. De aceea cred ca e mai realist sa ne gandim la o data din noiembrie, cu vreme proasta, ca sa nu fim tristi ca am ratat o iesire pe apa. Cred ca 9 nov e mai "in carti".
Cu ce participam, Modi? In calitate de gazda, ai dreptul sa propui.

Numai bine,

Dragos

modi

Citat din: felicimond din Octombrie 10, 2013, 01:15:12 PM

Cu ce participam, Modi? In calitate de gazda, ai dreptul sa propui.



Dragilor , va propun cel mai eficient "scenariu" pe genul asta de iesiri-intalniri :

Unu' cumpara tot , pe bonuri , care la final de baiaram se impart la  numarul de participanti ( din experiente va spun , niciodata partea individuala n-a depasit 40 ron ) .

In detaliu , scenariul si meniul constau cam in asta (propunere ! Suporta orice fel de interventii ! ):

............................................................................

In principiu ne vom vedea pe la orele pranzului . La acele ore ma veti gasi cu curatenia facuta si cu "fo" 10 - 12 vinete coapte bine pe disc , numa' gata de tocat , de amestecat cu ceapa si alte mirodenii , gata de-a fi servite la "debutul pe scena "!

Vinetelor , la aperitiv , li se pot adauga niscaiva telemele de oaie sau de capra ( eu raspund la capitolul asta despre calitatea produselor ) , oaresce slana afumata , alea-alea !

Intrucat participantii vor ..... participa ( am eu o oarescare certitudine in sensul asta ) cu jumatati de tarie d-aia numa' buna de debut de intalnire , acestea , "mostre" din acestea , vor fi degustate discret in timp ce borsul de "trei pesti" va cocli pe pirostrie . ( aviz celor din balta in zilele urmatoare , precedente baiaramului , veti asigura "materia prima ! Recte "baboiu' " necesar !!!! )

La cel de-al doilea foc vom da drumu' la tocana aia de va amenint eu cu ea . Ma veti pomeni ( evident , injurandu-ma sau aducandu-mi elogii ! Ramane de vazut ! )

La focu' trei va fierbe o mamaliga din malai si faina de malai . Adicatelea vartoasa , nene ! D-aia de musti din ea ca din gutuie !

In functie de preferinte , vom da drumu' la focu' 4 , focu' responsabil cu rumenirea unor mititei , carnaciori , pastrame , coaste , etc .

Niscaiva acreli , muraturi , nu strica . Nu cumparam , aduce care - ce-are disponibil prin camara personala .

La desert ( pentru ca se va cere ! ) , o prajiturica , o amandina , un ecler , un chek , o .... una-alta . Le luam decizand impreuna "loco" ) .

Post haleala se cer farfuriute cu "rontanele" ( saleuri , piscoturi , covrigei , etc ) numa' potrivite lungii suete ce urmeaza si ne va conduce inspre orele noptii .

La capitolu' "lichide" propun ca fiecare sa-si cam aduca ce-are chef sa bea . Insa nimic nu ne obliga sa nu dam iama-n butelca unuia de aduce dupa sine alcoale "ambrozistice" !  :D

La toata "ecuatia" de mai sus , propunerea , deh ( care suporta oricand orice fel de up grade-uri sau ajustari din partea voastra ) mai adaugam la cheltuieli seturi de vesela de plastic . Farfurii , pahare , lingurite , alea-alea . Vor fi achizitionate tot de catre "omu' cu bonu' " , si vor fi puse la "scoru'" final .

..................................................

Insa , dincolo de bonuri de casa si chitante de achizitie , este obligatorie TINUTA DE BUNA VOIE ! Aia nu costa nimic , in sa uneori este cel mai greu de obtinut !

..................................................

Acum astept de la voi propuneri vis-a-vis de data EXACTA a posibilitatii acestui ...... baiaram nautic la Bucuresti !




modi

#14
Iaca si oaresce "povesti" din anii trecuti ! ( a "murit" lume , nene , la alde d-astea !  ;D Vb lu' Florio , am speriat carciumile ! )