barca noua 6m

Creat de carver, Septembrie 03, 2013, 07:13:34 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

carver

Buna ziua .Am construit o barca de 6 m cu latime de 1,70 greutate aproximativ 180kg fibra ,gelcot.Am lucrat la ea cca 1 an pana am construit matrita ei.Nu am copiat nici un model construit anterior.Am facut probe la apa cu un motor de 25hp pe Dunare cu 2,3 pana la 5 persoane si mie mi sa parut ca se comporta bine pe apa.Cel mai important lucru care mi sa parut este ca lasa un val foarte mic in spate aproape inexsistent.Voi ce parere aveti?

Vali

Salut Valentin si felicitari pentru lucrare. Am vazut barca in filmuletele de pe Youtube, si cred ca e o barca reusita. Cel mai bine ar fi sa ne spui cate ceva din povestea ei (daca bineinteles doresti), si poate schimbam topicul la o categorie mai potrivita, ori constructia din fibra de sticla, ori barci de pescuit, ori unde-ti face placere (la categoria "alte ambarcatiuni" se prezinta barcile mai neconventionale) .

Mai rar in ziua de azi sa faca cineva o barca din fibra de la zero, iar in cazul barcii tale a iesit chiar bine. Asa ca asteptam, daca e posibil, ceva mai multe detalii, poze, eventual si filmele de pe Youtube. Din partea mea jos palaria, si poate dam odata o liniuta pe Dunare, fiecare cu barca lui :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

carver

Multumesc Vali...ce sa spun..am inceput acest proiect in noiembrie 2012 .Am pus doua lemne in cruce si am inceput sa vad cu ochii mintii cum imi doream sa fac aceasta barca.Au urmat apoi luni de munca si chin,uneori de mici bucurii atunci cand imi iesea o linie a ei,alteori de dezamagiri atunci cand lucrurile nu mergeau asa cum as fii vrut.Am inceput deci prin a construi macheta la scara reala a corpului .Aici am intampinat numeroase dificultati datorita faptului ca lemnul ,,lucreaza,, iar conditiile in care o executam eu nu imi asigurau un mediu de temperatura constant.In primavara  am reusit sa termin corpul barcii .Una din greselile facute de mine a fost ca nu am folosit o vopsea care sa fie compatibila cu gelcotul si rasina care urmau sa o imbrace asa ca a urmat din nou o slefuire si o chituire a corpului ..lucru care ma intarziat mult.In fine  am conceput barca cu o structura in V mic ,lucru care imi va permite o motorizare mica a ambarcatiuni. Au urmat apoi gelcotul si fibra de sticla ,lucru care mia permis astfel realizarea matritei. Dupa realizarea matritei corpului am intors matrita si m-am apucat de construirea capacului .Aici am folosit placaj ,chit fibra, si foarte important Duro lac .Au urmat acelasi operatiuni chituire,lacuire vopsire gelcot si fibra ,si astfel am realizat si matrita capac.Dupa realizarea matritelor a urmat bineinteles turnarea in matrite si rezultatul se vede in poze. Marea mea bucurie a fost in momentul in care iam pus un motor de 25 hp 4 timpi (un motor f greu cca80kg) ea a intrat in glisare instantaneu si nu simte 2 ,3 4 sau 5 pers aflate la bord. Valul pe care il creeaza aceasta ambarcatiune este aproape insesizabil. Oricare din voi puteti realiza asa ceva cu ceva banuti un pic de creier si multa multa munca

carver


carver


carver


carver


carver


carver


carver


cristiantutuianu

Sa o stapanesti sanatos! Belea 8)

cristiantutuianu

Cred ca arata si se comporta ok si cu o consola sau cu pilot house adaptate la marimea ei.
Repet jos palaria pentru ce ai realizat am vazut si pe youtube am vizionat de trei ori super

cristiantutuianu


bradutzu

felicitari pentru barca!
ce variante va avea? o cabina? poate si o varianta mai scurta?
inteleg ca vrei o varianta de serie sau a fost dor pentru satisfactia personala?
Sa auzim numai de bine!