Nelamurire cizma lunga/scurta honda 2.3 cp

Creat de iulian_cioclin, Septembrie 04, 2013, 10:55:31 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

iulian_cioclin

Am gasit un motor honda de 2.3 cp si are cizma lunga.
Intrebarea ar fi daca se poate face cu cizma scurta?
Acesta este motorul
http://www.probarca.ro/anunt/43274/104/1/104/Vand-motor-HONDA-2-CP-.htm#

bradutzu

de putut orice se poate pel umea asta dar nu stiu daca se merita cheltuiala si stresul pentru asa ceva!
daca vrei sa glisezi vreo pneumatica iti trebuie cisma scurta dar daca e ptr vreo barca gen lotca sa iti mearga in deplasament nu te deranjeasa cisma lunga doar sa fii atent la adancimi sa nu il lovesti!
acum asteapta si parerile avizate pentru ca sunt si baieti cu adevarat priceputi pe forum
Sa auzim numai de bine!

iulian_cioclin

Din ce se vede din poza asa se pare ca poate fi facut cu cizma scurta, dar pe langa inlaturarea corpului dintre cele 2 placi anticavitatie mai trebuie banuiesc si axul, as vrea sa stiu daca se merita sau nu acesta operatiune.

Vali

Salut Iulian, s-a mai discutat despre modificarea lungimii cizmei la mezinul racit pe aer de la Honda. Dupa cum se vede si in pozele din anunt, deasupra elicei e pus un tronson care lungeste cizma, iar dimensiunea bazei lui e aceeasi ca la cizma scurta, ca sa se potriveasca deasupra placii anti-ventilatie. Deci se poate scoate acel tronson si obtine cizma scurta, fiindca nu are impeller si traseu de apa, fiind racit pe aer.

Insa problema e ca trebuie bineinteles schimbat si axul din motor pana in reductor, ceea ce poate fi foarte costisitor vizavi de pretul de achizitie al motorului la sh. Daca nu e prea tarziu, incearca sa suni pe la vanzatorii de outboard-uri Honda care fac si service, si intreaba cat costa axul ala, ca sa stii daca se merita sau nu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iulian_cioclin

Da, m-am interesat cat costa de schimbat axul - 750 ron. Nu se merita!
Multumesc de raspunsuri!