Barca cu peridoc si pliabila

Creat de cristiantutuianu, Septembrie 12, 2013, 07:40:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristiantutuianu


Fritz

#1
Mda. Ideea e imprumutata !!! Am vazut-o realizata de un rus...A fost publicata in Katera... Au si site...Katera.ru acum vreo 15 ani... Numai ca barca rusului avea o forma de gkisare foarte buna, cu redane longitudinale paralele, cu unghi de stelare constant 12 grade ...Omul o facuse rabatabila...Era de fapt o remorca auto ...cred ca auto=boat ii zicea...pe care o dadea la apa cu prova...Asa se deschidea , de fapt prova servea ca acoperis aerodinamic remorcii. Mergea cu un Veterok de 12 cai cred ca la 38nkm/ora... Pe vremea aia am ,,tunat"si eu veterok-ul de am luat 40 km/ora.   :D
Am vrut sa fac si eu ceva similar, dar din 3 tronsoane ...pentru ca imi doream o barca cu redane transversale. Imbinarile ar fi format banchetele . 
As fi facut intreruperea decalata ca inaltime si unghi.  Puteam obtine o barca de 4.2 m cu doua redane tranxversale sau una mai scurta (daca lasam trononul din mijloc acasa) de 3.4 m cu doar un redan. 
Daca mai gasesc desenele ...cu toate ca am schimbat vreo 5 calculatoare de atunci ...o sa le vedeti.
Dar barca 3 in 1 le face pe toate ...intradevar , dar nici una cum trebuie.... Nu are performante nici in glisare nici in sailing... E ceva pur si simplu comercial care apare greu si dispare repede .

Rusul facuse ceva de genul asta ...Box boat , ca si astia au copiat ideea lui ,dar barca de glisare ..nu cadita de baie...rabatabila si buna de transportat bagaje .

cristiantutuianu

Da e interesana si boat box .Idee imprumutata e clar .
De la o idee + alta idee + alta= apar anumite rezultate uneori spectaculoase .
Daca ma vede TATAIE cu un boat box la poarta sigur zice  Hai bre ...! aducem strugurii de la vie cu remorca asta cu capac ;D (sigur nu se pierde un strop si iese 1200 de litri de vin pur sange .. de urs)
Sigur nu are caracteristici de vedeta rapida dar te ajuta sa treci pe malul ala .....unde prind aia de dimineata peste dupa peste  ;D