suzuki 20 cp pe injectie sau honda 20 cp carburatie??

Creat de alexandru, Septembrie 18, 2013, 09:34:06 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

alexandru

Salutare!  Am si eu o intrebare pentru voi: Care motor e mai bun honda 20cp pe carburatie sau suzuki 20cp pe injectie? Puteti sa imi argumentati si raspunsul? Sunt interesat sa cumpar si mi s-a oferit posibilitatea sa aleg din cele doua modele! Astept raspuns

byteworks

EFI all the way!! nu cred ca trebuie sa repet argumentele, le gasesti pe tot Internetul.

Fritz

Fara multe argumente...Injectia e superioara carburatiei...Consum mai mic, noxe reduse, amestec controlat, temperatura controlata ...uzuri reduse... timp de exploatare indelungat ...in principiu ...mergeti inainte !!!

alexandru

Am inteles acest lucru! Dar din ce am citit pe net  am inteles ca honda sunt nr 1.. in materie de motoare! insa pt suzuki  nu am auzit atat de multe laude fata de honda!

alexandru

si inca un lucru ! am mai citit pe alte forumuri   ca o salbiciune la suzuki ar fi grupul(pinioanele)  se strica repede de la putine lovituri... fata de honda despre care nu am auzit lucrul asta!

Fritz

#5
Era vorba despre injectie vs carburatie !!! man.! :-[   Grupul il faci zob la orice motor outboard daca dai cu el in bolovani...Faci zob tot motorul...descentrezi vibrochenul...Iti iese biela prin blocul motor... S-o lasam balta ... :(

radu toto

Salut,
Acum citesc topicul.Am si eu aceeasi problema:sa iau un Honda nou sau Suzuki pe injectie>ambele cam la acelasi pret,Honda putin mai greu. Dar cu ce e superior Honda ? Pretul, din cate stiu este mult mai mare decat la suzuki.

Sper sa mai citeasca cineva subiectul asta.
Multam.

Fritz


Mihaif99

Citat din: Fritz din Noiembrie 15, 2013, 03:50:53 PM
Eu as lua Suzuky de 20 ...pe injectie.

Si eu la fel. Daca mi-as cumpara un motor nou de 20, as luat tot Suzuki de 20 pe injectie in loc de Honda 20.

mustatza

Citat din: radu toto din Noiembrie 15, 2013, 03:20:17 PM
Salut,
Acum citesc topicul.Am si eu aceeasi problema:sa iau un Honda nou sau Suzuki pe injectie>ambele cam la acelasi pret,Honda putin mai greu. Dar cu ce e superior Honda ? Pretul, din cate stiu este mult mai mare decat la suzuki.

Sper sa mai citeasca cineva subiectul asta.
Multam.

din informatii "adunate" se pare ca honda are cateva avantaje fata de suzuki :
- consum mai mic(cu cateva grame/ora  :) dar oficial este mai mic)
- mai silentioase
- cuplu mai mare la turatii joase
dezavantaje fata de suzuki:
- pret foarte ridicat (cu minim 20%up) la achizitia de nou
- cu cateva kg mai greu
- foarte sensibile la combustibil prost
- pretul la consumabile ff mare si se gasesc f greu
- distributia este pe curea(se schimba la 300ore functionare sau 5 ani)
- in romania nu are un service dedicat

bica77

salut si la multi ani , am aflat ca  motoarele suzuki de 15 cp - 20cp pe injectie fabricate in 2013 , cel putin lotul din tara noastra , au avut probleme la pompa de injectie si la inca ceva , cei de la reprezentanta au schimbat piesele cu pricina si totul este ok , cunosc pe cineva care are un motor din vara 2014 suzuki 20 cp efi si ca este f multumit de el fara problemele celui din 2013 ........ mai dau si japonezii gres asta e

Fritz

#11
Suzuky 20 injectie ...si urmatoarea optiune Mercury 20 carb.  In aceasta ordine. Urmeaza Yamaha 20 ...si Honda.

bica77

Citat din: mustatza din Noiembrie 17, 2013, 06:32:52 PM
din informatii "adunate" se pare ca honda are cateva avantaje fata de suzuki :
- consum mai mic(cu cateva grame/ora  :) dar oficial este mai mic)
- mai silentioase
- cuplu mai mare la turatii joase
dezavantaje fata de suzuki:
- pret foarte ridicat (cu minim 20%up) la achizitia de nou
- cu cateva kg mai greu
- foarte sensibile la combustibil prost
- pretul la consumabile ff mare si se gasesc f greu
- distributia este pe curea(se schimba la 300ore functionare sau 5 ani)
- in romania nu are un service dedicat
si suzuki 20 cp efi, din cate stiu are transmisia tot pe curea, sa ma insel oare?

Fritz

Nici un motor nu are transmisia pe curea. Transmisia este in cutia de viteze ...pinioane conice si balador.
Majoritatea motoarelor in 4 timpi au distributia pe curea.
Sunt si motoare mici 3-4..5 cai care au distributia pe pinioane ...din plastic. Yamaha de 4 cai ..are asa ceva ...



bica77

Citat din: Fritz din Decembrie 30, 2014, 06:31:54 PM
Nici un motor nu are transmisia pe curea. Transmisia este in cutia de viteze ...pinioane conice si balador.
Majoritatea motoarelor in 4 timpi au distributia pe curea.
Sunt si motoare mici 3-4..5 cai care au distributia pe pinioane ...din plastic. Yamaha de 4 cai ..are asa ceva ...
deci suzuki asta de 20cp efi are transmisia pe lant sau intra in categoria majoritatea pe curea..... ca n-am inteles , scuze