Zone navigare ambarcatiuni neinmatriculate

Creat de dactari, Septembrie 19, 2013, 06:02:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dactari

 :) o intrebare ,la care am primit raspunsuri ce se bat cap in cap: o ambarcatiune poate naviga fara a fi inmatriculata daca are sub 7 metri si sub 20 cp dar UNDE? .La capitania Braila mi sa comunicat ca pot naviga doar in zonele de agrement iar alte capitenii miau spus ca asa ceva nu exista , DECI  pot naviga cu aceasta ambarcatiune sub 7 metri si sub 20 cp pe toata Dunarea si in Delta sau doar in zone strict delimitate ? Multumesc.

Fritz

ha ha !!! Aia de la Braila tot comunisti au ramas !!!
Poti naviga pe tot ce e apa navigabila in tara asta si pe mare ...Iar pentru agrement s-a schimbat legea...din nou. Nu mai ceri aviz la politia de frontiera ( pentru neinmatriculate). Se cere aviz doar pentru pescuit...iar mai nou...!! Foarte tare !!poti obtine avizul prin email ! Trimiti scan-uri de pe actele barcii,motorului, permisului de pescuit si chitantei vizate de ANPA ...si ei iti trimit pe email scan-ul avizului ...Il scoti la imprimanta si te duci la pescuit linistit.  La Giurgiu si Calarasi deja asa se elibereaza !!!
Chiar m-ai facut curios !!! Eu as trimite pe email la Giurgiu ...si as trimite si la Braila !!!

gvincentiu

Nu inteleg: parca nu se cerea aviz pentru bărci (inmatriculate sau nu) de la PF ci doar pentru persoane.
Ganduri bune !

Fritz

#3
si barca si persoana ( persoanele).   Uite afisat la Mangalia .
Poza e de anul asta.
Daca ai barca neinmatriculata trebuie sa ai actul barcii si al motorului la tine...si, permis pescuit ...chitanta vizata de ANPA...permisul de conducator ambarcatiuni ( asta daca ai motor mai mare de 5 cai )...

bradutzu

si daca mergi in delta iti mai trebui permis de acces in rezervatie si pentru barca care este si ala vreo 100 ron pentru 12 luni!
Salutare!
Sa auzim numai de bine!

dactari

totul e clar pana la un punct dar poti naviga pe toata delta evident cu toate taxele ok sau doar pe anumite portiuni cum am spus doar zone de agrement pentru ambarcatiuni ne anmatriculate?

ss

Peste tot, nu exista "zone de agrement pentru ambarcatiuni ne anmatriculate"!  :o

gvincentiu

Din nou sustin faptul ca avizul nu se da pentru barca: http://www.ijpfiasi.ro/index.php?m=9. Ce, nu poti sa pescuiesti de pe mal? De pe o pluta? De pe un colac? Dintr-un caiac? In apa până la gât? Sau din barca unui prieten, eventual împrumutată?
Aia cu barca e o gaselnita, pentru evidența lor.
Ganduri bune !

teo pes

Dupa parerea mea chiar de sunt off topyc! absolut tot ce poate transporta un acumulator peste 50 amp si o pereche de cabluri trebuie inmatriculat !! >:(
Viata i grea !!  Dar trece !!

modi

Ca de obicei , oaresce boi retarzi , incultoizi patetici , emit in loc de legi .... ineptie dupa ineptie !
Cum dracului sa nu-ti pui macar problema acelor initiale ??

byteworks

Pai nu e Agentia de Muls Pescarii Autohtoni??

cristizz

#11
Asa cum inteleg eu, poti naviga cu ambarcatiunea si daca este neinmatriculabila peste tot, cu respectarea conditiilor specifice locale.
Pe Dunare nu iti trebuie nici un aviz de navigatie, doar permisul de conducator ambarcatiune de agrement categoria D, deci nu platesti pentru barca.
In rezervatia Biosferei DD doar asa cum este mai jos. Platesti pentru barca daca iesi de pe caile supuse exceptiei.

ORDIN Nr. 111 din 30 ianuarie 2007 pentru aprobarea Regulilor privind accesul si circulatia pe canalele si lacurile interioare din perimetrul Rezervatiei si Biosferei "Delta Dunării"

PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 124 din 20 februarie 2007

ANEXA 1
REGULI privind accesul si circulatia pe canalele si lacurile interioare din perimetrul Rezervatiei si Biosferei "Delta Dunării"

ART. 1
(1) Prezentele reguli se aplică tuturor navelor si ambarcatiunilor care navighează pe canalele si lacurile interioare din perimetrul Rezervatiei Biosferei "Delta Dunării", cu exceptia Dunării, de la Cotul Pisicii la Ceatalul Izmail, si a bratelor sale, Chilia, inclusiv pe bratele Babina si Cernovca, Tulcea, Sulina si Sfântu Gheorghe.
(2) Fac exceptie de la prezentele reguli ambarcatiunile nemotorizate, propulsate cu rame sau vele.
....
ART.3
4) Populatia care are domiciliul în perimetrul Rezervatiei Biosferei "Delta Dunării" poate utiliza nave sau ambarcatiuni de agrement proprietate personală pentru satisfacerea nevoilor personale ori familiale, făra fi necesară eliberarea permisului de acces.
....
(6) Pentru navele si ambarcatiunile de agrement care navighează pe Dunăre si pe bratele sale, Chilia, inclusiv bratele Cernovca si Babina, Tulcea, Sulina si Sfântu Gheorghe, nu trebuie să se solicite eliberarea permisului de acces.

http://www.ddbra.ro/mediatizari/ordin.pdf

Treaba cu permisul si zonele de pescuit nu o cunosc.

mustatza

(6) Pentru navele si ambarcatiunile de agrement care navighează pe Dunăre si pe bratele sale, Chilia, inclusiv bratele Cernovca si Babina, Tulcea, Sulina si Sfântu Gheorghe, nu trebuie să se solicite eliberarea permisului de acces.

foarte interesant.
daca pt chilia se specifica bratele cernovca si babina,pe sulina sau sfantu necesita permis pt vechea sau bucle. :o

modi


corsarul

Adica...eu, cu o barca de 5 m si un motor de 15 hp...ce tre' sa fac ca sa ma duc la pescuit pe Sontea...de exemplu ?  ::)
Ce taxe trebuiesc platite ?
Mentionez ca barca este ne-inmatriculata !...
Permis de conducator...este !