Barca cu motor de skijet....posibil ?

Creat de republicii, Octombrie 08, 2013, 04:52:46 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

republicii

Salut !Se poate pune pe o barca motor de skijet ?este puternic pare usor manevrabil si ce ma-ar incanta cel mai tare ar fi ca as scapa de frica continua ca dau cu elicea in ceva .Daca cineva poate sa-mi dea argumente pro sau contra .ca ma bate gandul asta tot mai des si am vazut si pe net ceva asemanator dar nu stiu daca este viabil proiectul.Multumesc anticipat!
https://www.youtube.com/watch?v=xnJI0cKLh5E

byteworks

Or fi puternice dar si papa galeti de benzina, iar daca mergi in zone cu vegetatie acvatica sunt un mare NU, una e sa cureti elicea si alta priza de apa a astora care e sub barca!
Un prieten are un RIB Seadoo cu asa ceva si de fiecare in Delta a avut probleme.

republicii

Multumesc ! Nu stiu foarte multe despre skijet, deci ar trebui sa ma dotez si cu un costum de scafandru..NU ?

Mihaif99

Eu am outboard cu pompa jet. Tot ce spune byteworks e adevarat. Vegetatie+jet = un mare NU
Cand intru in zonele cu vegetatie merg la electric. Fiind outboard, curatatul e relativ usor, pentru ca pot tilta motorul.

Oricum, in glisare, daca vegetatia e la 10 cm sub apa, nu o trag in pompa. Cea mai buna solutie cred ca e tot un prop guard, asa cum am mai discutat.