sfaturi schimb motor

Creat de dany, Octombrie 11, 2013, 08:36:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Pateras

Mai spre piata pana in pod,faci dreapta,apare si indicator,langa cel de la ACR.,oricum daca vii da un mesaj,k acum stau numai pe acasa,si mai joc tenis de masa la greu,apropo pe 1 februarie am un concurs la Braila,ma bate gandul sa fac intai o vizita lui Vali,si apoi la tenis!
Citat din: Ciby din Ianuarie 20, 2014, 09:45:17 PM
Nu stiu unde este! In ce zona a Valeniului? Mai spre piata sau mai spre parculet? La sosea sau nu? Te caut oricum!

Ciby

Te anunt pe forum cand trec. Mai spre primavara, ca in februarie merg la Fundata.

Pateras

Inca mai bati baltiile?,eu de cand am barca,vo 2 ani,nu am mai fost pe nici o balta!,ultimele au fost Blasova si Movila Miresii!
Citat din: Ciby din Ianuarie 20, 2014, 09:56:18 PM
Te anunt pe forum cand trec. Mai spre primavara, ca in februarie merg la Fundata.

Ciby

Nu prea bat baltile. Barca n-am mai scos-o din curte din 2012! Asa a fost sa fie. Ba timpul, ba finantele, ba alte plecari cu familia nu mi-au permis sa mai ies cu barca in delta. Iar toamna trecuta, am fost cu un prieten ce are o casuta in Maliuc, implicit barca, asa ca n-am luat-o cu mine.
Cand zic de Nehoiu sau Fundata, ma refer la iesiri la munte, la pensiune.

Pateras

Poti sa imi spui si mie ce barcuta ai,implicit motorizare?,eventual si o poza.
Citat din: Ciby din Ianuarie 23, 2014, 09:13:48 AM
Nu prea bat baltile. Barca n-am mai scos-o din curte din 2012! Asa a fost sa fie. Ba timpul, ba finantele, ba alte plecari cu familia nu mi-au permis sa mai ies cu barca in delta. Iar toamna trecuta, am fost cu un prieten ce are o casuta in Maliuc, implicit barca, asa ca n-am luat-o cu mine.
Cand zic de Nehoiu sau Fundata, ma refer la iesiri la munte, la pensiune.

Ciby

#35
Asta este, pe Sontea in 2012, undeva intre Razboinita si Baclanesti.
4 metri / 1,65, motor 20 cai in 4 timpi, din 2008.


Pateras

Sprintena salupita,sa o folosesti sanatos. Daca vrei sa vezi mai multe poze cu iesirile mele intra pe:www.facebook.com/ARTICOLE.PESCARI 
Citat din: Ciby din Ianuarie 23, 2014, 11:03:06 AM
Asta este, pe Sontea in 2012, undeva intre Razboinita si Baclanesti.
4 metri / 1,65, motor 20 cai in 4 timpi, din 2008.



Pateras

Gasisem in Ploiesti aceleasi dimensiuni,adusa din Germania,pret la pachet cu peridoc an 1970 inmatriculabil,la 900 euro,sau doar salupa 2000ron,dar nu am luat e greu cu doua,se vand greu,nu stiu ce am,dar ma cam ia capul citeodata,si nu stiu de ce,cu barcile acestea,tot timpul vrei altceva,oricum inainte de a face vreo schimbare trebuie neaparat sa vizitez Galatiul.

Ciby

#38
Este sprintena pana la trei persoane, daca mai pui si bagaj merge in semiglisare. I-ar trebui un 40 de cai, cel putin.
In doua persoane si cu bagaje pentru 4, de la Murighiol la Sulina, 50 km, doua ore jumate iar la intoarcere doua ore si un sfert. (ne-am intors fara bautura si fara fripturi!)
La iesirea in care este facuta poza, de la Nufaru pana pe Sontea, via Maliuc si Cranjala, vreo 45 km plus ceva bajbaieli prin zona (cautat loc de campare pe Olguta, mers pana in Baclanesti si intoarcere aproape de Razboinita) in jur de trei ore.

Asa este cu durerea de cap!  ;D
Eu mi-as dori o cabinata care sa duca mai mult bagaj si sa mearga cu un motor mai mic, in detrimentul timpului. Daca vei cauta pe forum in topick-ul Barca perfecta pentru delta, o sa gasesti doua variante gandite de mine care m-ar aranja.

Pateras

Asa e cu bagajul,si eu sant foarte riguros,cantaresc tot,nimic in exces,daca plec in doi,nu mai pot sa dau la clonc,din cauza aceasta e nevoie si de al treilea om,ideal ar fi sa nu fie pescar,dar sa-i placa delta,apropo,nu este prea aglomerat pe canale unde pescuiesti?,trafic intens,apa nu prea adanca=nu tine peste mare.
Citat din: Ciby din Ianuarie 23, 2014, 12:52:30 PM
Este sprintena pana la trei persoane, daca mai pui si bagaj merge in semiglisare. I-ar trebui un 40 de cai, cel putin.
In doua persoane si cu bagaje pentru 4, de la Murighiol la Sulina, 50 km, doua ore jumate iar la intoarcere doua ore si un sfert. (ne-am intors fara bautura si fara fripturi!)
La iesirea in care este facuta poza, de la Nufaru pana pe Sontea, via Maliuc si Cranjala, vreo 45 km plus ceva bajbaieli prin zona (cautat loc de campare pe Olguta, mers pana in Baclanesti si intoarcere aproape de Razboinita) in jur de trei ore.

Pateras

Daca te uiti un pic la pozele la una din iesiri la km 45 pe Sf.Gheorghe,te rog sa te uiti la bagaj,sa iei in calcul k si chesonul este aproape plin,si sa imi spui daca ti-ar incapea in salupa?

Ciby

Nu stiu ce sa-ti spun, dar daca mergem 4 insi pentru 4-5 zile, sau chiar mai mult, bagajele sunt multe.
In 2012, pentru 3 persoane, am avut 50 litri de benzina, trei baxuri cu apa, 36 litri, 20 litri de apa din Maliuc, 15 litri vin, 5 de tuica, fiecare persoana cate o geanta mare cu haine, incaltari, etc, una geanta vesela, una geanta mancare, lada frigorifica plina, cazma, topor, scule de pescuit, sacul cu boabe, ancora, vasle, etc.
In papucul meu intra foarte mult sub puntea fata si sub motor. Plus sub scaune, intre ele si chiar pe scaune.
Au fost cazuri cand a trebuit sa asez o geanta mare pe puntea fata!

Pateras

Da asa e se strange mult bagaj,de aceea cind ma gandesc la cit pot pune pe barca,iar imi revizuiesc atitudinea,si imi zic k e facuta ptr astfel de iesiri si ,la o tona greutate nu va glisa in veci nici cu 40 hp.E bine sa ai comfort sa nu duci lipsa de nimic in salbaticie,mai depinde si de gasca,de atmosfera. Tinem aproape.
Citat din: Ciby din Ianuarie 23, 2014, 04:04:09 PM
Nu stiu ce sa-ti spun, dar daca mergem 4 insi pentru 4-5 zile, sau chiar mai mult, bagajele sunt multe.
In 2012, pentru 3 persoane, am avut 50 litri de benzina, trei baxuri cu apa, 36 litri, 20 litri de apa din Maliuc, 15 litri vin, 5 de tuica, fiecare persoana cate o geanta mare cu haine, incaltari, etc, una geanta vesela, una geanta mancare, lada frigorifica plina, cazma, topor, scule de pescuit, sacul cu boabe, ancora, vasle, etc.
In papucul meu intra foarte mult sub puntea fata si sub motor. Plus sub scaune, intre ele si chiar pe scaune.
Au fost cazuri cand a trebuit sa asez o geanta mare pe puntea fata!

Ciby

In 2012, am redus drastic din vesela. Suntem trei persoane, trei furculite, trei linguri, trei castroane, trei etc.
Cand a venit Pupezica cu Pilotul nu aveam tacamuri, noroc ca aveau ei cateva seturi de plastic in barca!
Deja ma gandeam sa intru in apa sa scot cateva scoici sa fac niste linguri!  ;D

Pateras

nu vesela e problema la greutate,tuica si cu vinul ;D
Citat din: Ciby din Ianuarie 23, 2014, 04:26:47 PM
In 2012, am redus drastic din vesela. Suntem trei persoane, trei furculite, trei linguri, trei castroane, trei etc.
Cand a venit Pupezica cu Pilotul nu aveam tacamuri, noroc ca aveau ei cateva seturi de plastic in barca!
Deja ma gandeam sa intru in apa sa scot cateva scoici sa fac niste linguri!  ;D