Sistem de directie

Creat de Catalin, Mai 04, 2013, 06:09:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Catalin

Salut,
Intrebare de intrebare...cum si daca se poate regla sitemul de directie?? Asta a fost intrebarea ..dar povestea e asa....am volan cu caseta de directie si un singur furtun pana la motor...problema mea e ca am un joc la volan..nu prea mare... dar este si ma enerveaza. Cum sa il scot...daca se poate??

mustatza

are joc la volan ? sau un tacanit la volan ? :))

Catalin

Are joc...adica se misca volanul  fara sa actioneze nimic...nu mult...dar este. Si din nefericire sunt perfectionist...vreau ca toate cele sa mearga nemteste.

ionitzady

nu cred ca poti face ceva in privinta asta Catalin , acel joc provine din distanta dintre pinionul casetei si lant .
In caseta ai 2 pinioane unite printrun lant , la acel lant (la o za ) este o cheita legata de '' sufa'' mecanica din interiorul furtunului. Acest lant functioneaza ca o senila pe cele 2 pinioane , iar daca i-ti imaginezi cheita montata la mijlocul senilei cand dai intr-o parte lantul trage de sufa si cand dai in cealalta parte lantul impinge de sufa. Nu stiu daca jocul este provocat de uzura sau asa trebuie sa fie ( ca sa nu mearga greu si sa trosneasca) , dar si eu am acelasi joc care deranjaza , dar cu care m-am resemnat.
   Daca gresesc cu ceva scuze , dar asta am constatat si asta este parerea mea.

Catalin

De mers merge foarte usor, numai ca are acel joc in care nu reactioneaza motorul...ma cam enerveaza. Dar tu zici  sa ma resemnez...ma gandeam ca exista in caseta ceva excentric care poate fi rotit si intinde vreun lant ceva...si asa ar fi disparut miscarea in gol. Am sa fac ceva foto poate are cineva caseta ca a mea si cine stie ..am noroc. Oricum merci de informatie.