Sfat motor Jonson 15 cp

Creat de iulian_cioclin, Noiembrie 14, 2013, 09:02:12 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

iulian_cioclin

Buna ziua,

Am vrea sa achizitionez urmatorul motor, este vorba de un jonson de 15 cp in 2 t din 2004, sunt putin cam reticient la acesta marca. Ca raport greutate/putere/pret este ceea ce caut eu.

Ma poate sfatuii careva daca merita sa fac acest pas spere achizitionarea lui, sau sa ma reorientez.

Motoarele jonson sunt fiable? se gassesc piese de schimb la noi in tara? servisarea am inteles ca se poate face la euronautica.

Motorul este acesta

http://www.probarca.ro/anunt/46353/104/1/104/Vand-motor-johnson-bombardier-15-cai-2-t-cizma-38-an-2004-.htm




iulian_cioclin

Pana m-am dezmeticit eu motorul s-a dat.

Vali

Si eu care ma pregateam sa-ti raspund :). Lasa ca nu-i problema, nu uita vorba aia inteleapta: ce-i al tau e pus deoparte ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Fritz

 Vezi ca tot acelasi vanzator are un Selva 15 ...cizma scurta la 400 euro.
Are 30 de kg si 15 cai.  Maner am eu (daca nu vrei comanda la distanta) ... I-al asa si vinzi comanda cu cablurile... Se potrivesc pe Johnson..evinrude ...

http://www.probarca.ro/anunt/45763/104/1/104/Vand-motor-SELVA-NAXOS-15-CAI-2-T-CIZMA-SCURTA-38CM-AN-2001-.htm#

iulian_cioclin

Am vazut motorul si ca e cu comanda la distanta. Dar nu m-a atras... cu piesele cu servisarea cum este? Consumul in mod normal ar trebuii sa fie 5-6 banuiesc.

Fritz

 Am mai vorbit despre asta pe Barcaholic... acum un an ...Tu ..cu 3 cai....5 cai...6 cai . Elice de viteza pentru 6 cai.... ;D 
Eu ti-am spus de la bun inceput de 15 cai/2T...si ca Selva e cel mai usor...motor de 15 cai in 2T . Are 30 de kg.
  Azi ti-am raspuns si la mesaj ...Adila ...daca iti spune ceva.  Eu sunt...
  Dupa ce ti-am raspuns ...vad ca ai postat aceeasi intrebare pe Cap Compas.  Deci nu ai avut incredere in raspunsul meu... A nu stiu cata oara... Tot ce ti-am scris si ...cu argumente ...am scris degeaba. Ai facut exact pe dos.... :o
  Sa-ti mai raspund alta data?  eu cred ca NU ...

iulian_cioclin

    Adila-Fritz stiu ca esti una si aceasi persoana, nu vreau sa te superi pe mine dar nu ai dreptate cand spui ca nu am incredere in raspunsul tau.

Eu am postat pe capcompas intrebarea la 9.02 am, (asa cum se vede in prima postare) iar pe barchaolic mi-ai raspuns la 9.05 am... deci am primit raspunusl tau dupa 3 minute dupa ce am postat intrebarea.

Aseara cand am vazut motorul ardeam de nerabdare si nu stiam la cine pot sa apelez rapid sa primesc o recomandare despre motor si ti-am dat PM tie si lui Vali ca la prima ora sa stiu ce incotro o apuc, mi-ati raspuns amandoi tu raspunzandu-mi concret la intrebare iar Vali m-a sfatuit sa postez intrebarea mea pe forum ca voi afla mai multe pareri.

Daca nu as avea incredre in raspunsurile tale nu te-as mai sacai pe Pm de fiecare data cand vreau un raspuns concret. Te stimez pentru pregatirea ta si iti citesc fiecare postare in ciuda faptului ca sunt ,,inactiv'' in postari.

O seara buna si sper ca ti-ai dat seama ca a fost o confuzie!

Fritz

#7
  Eroare... Citesc intai ,,Cap compas" ...si dupa aceea mail-ul.
Cand mi-am citit mail-ul si am vazut...mesaj de pe Barcahlic ...Am raspuns intr-un minut... Erau doua mesaje de la tine...Nu asta ar fi problema ...
Eu ti-am scris de o jumatate de an ce e bine sa faci...ca e mai bine sa iei de-a GATA ...decat sa inveti pe cheluiala ta...si sa urmezi pasii pe care altii i-au facut cu cheltuiala de bani, de timp si de nervi.  De ce n-am avut si eu unul de la care sa cer sfaturi... :-X
Eu asta am facut. Am vrut sa te scutesc de cheltuiala si timp pierdut.  Dar ai facut ...cum ti-a dictat ...instinctul..sau nu stiu cine. 
Ai vrut sa cumperi un Yamaha de 6 cai ... Era de 3 cai .Ti-am scris ...NU-L lua ca e de 3 !!! E singura data cand ai tinut cont de ce ti-am scris.  Luai tzeapa... In rest...ai testat ...pe banii tai. Nu-i nimic. Daca ai bani poti testa motoare si barci toata viata. Succes !



Vali

Iulian, eu ieri toata dimineata am fost plecat, din care cauza n-am apucat sa raspund la timp pe topic.

Motorul arata bine, si cred ca era un motor bun. Daca ma intrebi pe mine, care m-am chinuit pe vremuri cu motoare rusesti, aproape orice motor e mai bun decat sovieticele. Spun aproape fiindca mai sunt si chinezariile gen Parsun, care trebuie clar evitate. Culmea e ca sovieticele au si ele calitatile lor, daca te inveti cu ele, dar cateodata te saturi sa mai cari 2 saci - unul cu piese si unul cu scule - atunci cand pleci in balta.

Chiar daca sunt fan Yamaha (in 2012 si 2013 am schimbat 5 motoare pana sa ma opresc la actualul), cred ca Johnson-urile de generatie relativ noua sunt motoare destul de bune. Nu-mi plac insa Johnson-urile alea de 25 CP/2T, foarte raspandite, facute in anii '80, care consuma mult prea mult pentru ce ofera.

Bineinteles ca la orice motor, mai ales 2T, conteaza mult gradul de uzura. Asta se poate vedea chiar si dupa aspectul exterior, de obicei un motor abuzat isi arata varsta reala chiar la prima vedere.

Cea mai importanta ramane proba in functionare, ideal pe barca, nu la casti sau la butoi. In zona mea motoarele se vand in general dupa proba pe apa, si lumea deja ii stie pe cei care se mai ocupa de potlogarii.

Uite, noi in GL ne ajutam intre noi cand e vorba de cumparat motoare, mergem in brigada si fiecare isi pune in valoare experienta. Pe forum e mai greu sa dai un sfat corect 100%, chiar si cand e vorba de barci, nu numai motoare, fiindca nu ai in fata lucrul respectiv. Dar cu toate astea, e importanta si comunicarea pe forum, mai ales ca suntem un forum orientat exclusiv spre useri, nu spre trafic sau publicitate.

Am inteles din ce ai scris ca preferi sa nu te bagi in motor si sa iti faca service-ul cineva autorizat. E si asta o chestie buna, cu toate ca personal prefer sa-mi prind singur urechile in motoare. In cazul tau intr-adevar e bine sa te orientezi spre un motor la care stii ca ai retea de service extinsa, si comanda de piese se onoreaza repede.

Ca exemplu, eu am avut o experienta foarte misto cu un Yamaha 2T / 2 cilindri, care la origine fusese de 9,9 CP si a fost tunat in Ungaria sa scoata 15 cai: mergea motorasul ala cu orele, zi de zi, si in glisare pe o Laguna 480, si in deplasament pe gogeamitea velierul, fara sa dea nici cel mai mic semn de probleme tehnice.

Poate ai mai citit pe forum, de exemplu Mihaif99 e fan Honda, Fritz e fan Selva, iar eu sunt fan Yamaha. Ideea e ca nu conteaza marca motorului, atata vreme cat e o marca de incredere (cum e si Johnson). Importanta e starea tehnica a motorului in cauza, si in cazul tau, daca nu vrei sa-ti faci singur service-ul, reteaua si promptitudinea prestatorilor de service.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

#9
:) Ca sa ajut un pic.

Eu sunt fan Honda, dar in prezent am un Suzuki 2.5, un Johnson 8 CP in 2 T si un Yamaha F40 4t cu jet.

Problema mea este ca am avut un Honda de 50 CP inainte de Yamaha F40 si automat le compar. De aceea sunt fan Honda in acea clasa de putere :)  Deasemenea am avut experienta cu Honda de 90 CP, care este un motor superb. Motoarele Honda in clasa 8CP-20CP sunt si ele reusite.

In rest, parearea mea este ca  toate Yamaha- in 2 timpi mici: 9.9-15 CP, 20-25  CP (super motor) , 30CP, dar si motorul lui Tudor un Yammy de 40 CP in 2t cu care am avut experienta limitata, toate acestea sunt motoare EXCEPTIONALE. Sunt fiabile, solide, poti sa te bazezi pe ele in ORICE conditii, si in ORICE regim de exploatare.

:)
L.E.  Johnson 4t de 15CP, nu e cumva vreun  Suzuki ceva?

iulian_cioclin

Eu pot sa afirm ca sunt incepator, primul meu motor a fost cumparat in primavara trecuta, am plecat de la zero. Tot ceea ce am mai invatat a fost de pe forumuri, de asta am tot intrebat in stanga si in dreapta ce si cum.
Ulterior am inteles ce inseamna glisare/deplasament/2t/4t, etc. In zona mea nu am pe cine sa intreb, in tot orasul sunt 2 moatoare :)

Eu sunt pescar si merg foarte mult in zona Siretului, strict din punct de vedere al pescuitului ar fi suficient si un 2.5 cp, dar nu ma pot limita doar la pescuit, imi plac barcile, imi place viteza pe apa. 

Anul trecut am avut un 6 cp in 2 t de care am fost foarte multumit si am incercat sa scot tot ce se poate din 6 cp.
Mergand anual de 4-5 ori pe Dunare si in Delta mi-am dat seama ca imi trebuie un motor mai mare. Acum caut motorul perfect putere mare/greutate mica un 15 cp in 2 t cred ca este alegerea ideala, sa il am de distractie pe Siret, Dunare - Delta, Iar pentru strict pescuit pe Siret imi voi lua si al 2 lea motor un honda cu racire pe aer. (ideal... cu timpul voi vrea 3 motoare 2,5, 6, 15)

Multumesc de raspunsuri si sper ca ma ve-ti ajuta in continuare!


Vali

O sa te ajutam, ca pe toata lumea, bineinteles in masura in care ne pricepem. Eu nu prea stiam de problemele tale, fiindca ai scris mai demult pe barcaholic, intr-o perioada cand eu nu citeam deloc pe acolo.
Nu uita insa ca participarea la un forum inseamna nu doar sa primesti, ci sa mai si contribui cateodata. Nu-i obligatoriu, dar macar daca ne pui ceva poze din aventurile tale, si tot e ceva :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

Ai spus ca pescuiesti pe siret,eu sunt din bacau ,tu de unde esti daca nu e cu suparare? Ar fi misto sa fii de pe aproape....

iulian_cioclin

Citat din: dany din Noiembrie 15, 2013, 10:32:07 AM
Ai spus ca pescuiesti pe siret,eu sunt din bacau ,tu de unde esti daca nu e cu suparare? Ar fi misto sa fii de pe aproape....

Eu sunt din Onesti, pescuiesc din barca in zona Racacinului la crap la ,,nucarie'' iar in zona stalpului stalp la salau, Pe Sacut mai intru la Orbeni la bibaneala, stiu ca tu intri pe Sacut cu barca (daca nu ai vandut-o) Mai pescuiesc si in alte zone dar nu din barca.

La ce pescuiai la Sascut si in ce zona?

dany

Nu ,salupa n-o mai dau.Baietii ma cunosc de-acum,sunt cateodata dus cu pluta cand ma enervez sunt cam impulsiv,dar mi-a trecut. ....   La racaciuni cred ca am vorbit odata .Iesise-i cu barca pe la plaja aia de prundis cum se termina placile.Eu eram pe mal impreuna cu un tip, cu un galloper.Aveai echipament ca de la smurd[salvare]?  La restul intrebarilor nu-ti raspund acum,chiar de la prima intalnire nu se poate ;D ;D ;D....