First Lady !

Creat de modi, Noiembrie 17, 2013, 08:46:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Citat din: Ciby din Noiembrie 20, 2013, 07:41:16 AM
Ah, ah!!!
Frumoasa ca o fata mare! Da' una pretentioasa!
Cam ... da !  ;) Eu de ce crezi ca o curtez ?
Citat din: Ciby din Noiembrie 20, 2013, 07:41:16 AM
75 - 115 cai motorizare, cam prea pretentioasa pentru gusturile mele.
Nu . O reproduc ( ma rog , ma inspir din "linia" ei ) si nu construiesc ceva mai mare de 4,2 - 4,3 m / 1,6 - 1,65 m
Ii estimez o greutate de maxim 100 kg , si nu vreau sa o motorizez cu mai mult de 20 HP .

Daca iese mai grea sau nu gliseaza cu 20 HP ..... o vand ! Divortez !  ;D ;D ;D

cristiantutuianu

Imi place maxim Modi trebuie sa vin si eu macar la acte sa pup mireasa ;D ;D ;D ;D ;D ;D

gvincentiu

Citat din: modi din Noiembrie 20, 2013, 05:14:43 AM
Citat din: Rumpi din Noiembrie 19, 2013, 10:43:56 PM
Desi eu ma tot intreb: pentru o barca de planare nu e mai avantajos placajul?
Incep si eu sa-mi pun problema ........
Chiar daca sunt fascinat de tehnica strip plank, in favoarea placajului pledeaza mai multi factori:

- viteza de lucru,
- eliminarea multor materiale din necesarul presupus de strip,
- "tinuta", linia eleganta, moderna a barci,
- rezistenta .....

Insa mai mult ca toate .... viteza!

..................................................

Pana la urma, din tot ce-am vazut-studiat cred ca spre asta ma axez:

Doar interiorul am sa-l modific. Sa-l configurez dupa nevoile mele.
E clar, s-a dus lemnul.... Mai bine iei un corp de barca de la Vali si-l configurezi acasa cu ce doresti, decat sa pierzi vremea construind singur.
Ganduri bune !

modi

Citat din: gvincentiu din Noiembrie 20, 2013, 08:23:26 AM
..... decat sa pierzi vremea construind singur.
Dar nu pierd vremea , stai perfect linistit ! Decat sa stau in calculator .... nu , mai bine , imi pun mintea si mainile la treaba ?
Si-apoi , de ce sa fac asta cata vreme eu lucrez cu lemn in mod obisnuit ?
Mai mult , in perioadele in care - sa zicem - n-am de lucru , de ce sa nu justific chiria atelierului lucrand ceva in el ?
Unde-ar mai fi satisfactia mea daca n-as lucra barca asta integral ?
De ce sa nu decid de la pas la pas , de la etapa la etapa , mici modificari ?

..... si te-as mai putea intreba inca o mie de chestii . N-ai avea raspuns la ele , n-ai putea intelege motivatia mea din spatele fiecarei intrebari .

Doar si daca o numesc First Lady .... tot ar fi trebuit sa intelegi exact ce urmaresc din executia barcii asteia .

Oricum , lemnul nu este integral scos din socoteli .....

bradutzu

Modi
inteleg ca vrei o barca strict pentru spining?
daca iti pui consola atat de aproape de pupa cum mai intinzi lanseteele pentru un pescuit la crap? te intreb asta pentru ca eu nu concep sa pun lansetele in suport in afara barcii ele trebuind sa fie langa mine sa intsep in aceeasi secunda nu sa ma intind dupa lansete!
Nu crezi ca ar trebui sa te gandesti la o varianta cu un post de conducere mai avansat?
fiecare pescuieste in stilul sau asa ca este doar o remarca cu ceea ce ma doare pe mine!
Sa auzim numai de bine!

Rumpi


Dupa parerea mea tipul asta de barca se cere facuta in placaj stich&glue. Avantajul principal pe care il vad eu sunt gurnele clare si fundul cu unghi de stelaj bine definit care te scot in planare. Nu prea vad avantajul pentru strip-plank decat eventual la pret, desi nu cred ca e mare diferenta. Folosind placaj de mesteacan 6mm de la welde si rasina de la europlastic cred ca pretul va fi apropiat.

exemple:

http://www.duckworksbbs.com/plans/jim/alansboat/index.htm
http://www.duckworksbbs.com/plans/jim/veep14/index.htm
http://www.svensons.com/boat/?p=RunaboutsOutboard/Buzz
http://www.svensons.com/boat/?p=RunaboutsOutboard/SeaKing

iulian_cioclin

Pana la urma barca din ce material va fi facuta? Aluminiu sau fibra? Cand planuiesti sa te apuci de ea.
Modelul ales de tine prezinta maxim intres si pentru mine.

modi

E greu !  :o

Stii , vorbeam despre "magazinul de parfumuri" , in care iti pierzi mintile si nu mai stii ce vrei !
Ei bine , dupa ce-am dat cu macheta de pamant, dupa ce m-au "otravit" oamenii astia cu milioane de informatii si linkuri mai mult decat binevenite , ma gandesc foarte serios la un compromis ..........

Un "hibrid" intre strip plank si stich & glue .
Iubesc formele rotunjite ale unei barci . La fel , iubesc conduita sa eleganta pe apa . La astea adaugam si factorul "economie" , si ..... evident ..... iese o struto-camila , o "varza" de proiect . Cred - momentan - ca am s-o lucrez in strip plank dar cu sipci de 9 - 10 cm latime ......

In fine , am cules de pe jos macheta busita ieri si i-am acordat mai multa atentie .
Macheta este executata la scara 1 : 10 si face referire la barcuta aia ce va avea 4,2 x 1,65 x 0,65 .

Cam asta mi-a iesit astazi :


Mihaif99

In ultima fotografie chila pare curbata invers decat ar trebui.
Asa vrei sa o faci, sau a iesit prost fotografia?

modi

#54
Citat din: Mihaif99 din Noiembrie 20, 2013, 10:05:45 PM
In ultima fotografie chila pare curbata invers decat ar trebui.
Asa vrei sa o faci, sau a iesit prost fotografia?

Mda .... Poza nu este nemaipomenit de explicita .
Te asigur ca "sasiul" nu s-a deformat . Nimic nu este altfel decat am vrut sa fie .

O sa revin cu poze dupa finisaj .....

acig

Draga,te urmaresc si retraiesc propriile framantari si cutari;eu nu am reusit sa finalizez nimc din ce am visat( si cate machete am facut....);de fiecare data am cumparat ;insa niciodata nu am fost un ,,tot" cu ce ma ajuta sa ma duc pe ape. Iata de ce, sper ca tu sa fi unul dintre cei care vor materializa viziunea propiei uniuni cu acea stare inegalabila de plutire pe propia creatie; Fi Dumnezeul propiei barci!!!!
Eu ma bazez pe tine colega!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

modi

Citat din: acig din Noiembrie 20, 2013, 10:30:50 PM
Fii Dumnezeul propiei barci!!!!


Multumesc , om bun ! Nu stiu cati au inteles ca de asta am nevoie !

"+" la karma !  ;) ;) ;)

acig

Multumesc ; Omule la tine este timpul sa torni  arhietip-ul  in materie;asa ca fa-o sa pluteasaca;Sa sti ca esti COPT;
Nu ai nici o scuza sa nu o faci!!!!!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Rumpi

#58
 Cu cat ma uit mai mult la modelul tau cu atat sunt mai convins ca barca ta trebuie sa fie facuta ori din placaj ori cold molded.
Sa explic si de ce:
1) barca are mult prea multe suprafete drepte. pierzi astfel avantajul stabilitatii de forma existent la suprafetele curbate. asta inseamna ori ca folosesti sipci groase (min. 10mm) ori laminatul interior va trebui sa fie mai gros cu o tesatura biaxiala.
2) daca o faci strip volumul de munca va fi mai mare. Pe langa slefuitul interior si exterior, laminatul interior si exterior va trebui la sfarsit sa mai potrivesti si coastele si sa le lipesti cu epoxi si fibra. 
3) bani in plus pentru frame-uri care nu intra in barca.

Daca in schimb o faci din placaj sau cold molded ai numa avantaje:
1) Placajul in sine e structural, asta inseamna ca poti folosi mai putina fibra, adica doar pe exterior, si si acolo e mai mult pentru abraziune si impermeabilizare, ajunge 200g/mp. La interior dai doar doua randuri de epoxi si lac/vopsea sa sigilezi lemnul.
2) Placajul il lipesti direct pe coaste nu le potrivesti ulterior in barca finisata. Coastele pot fi de lemn, nu trebuie sa fie de placaj.
3) Poti sa folosesti nailon gros pe post de peel-ply si ai mai putin de slefuit.
4) Barca va fi mai usoara la sfarsit.
5) Nu ai de slefuit tot lemnul din barca.
 
In locurile unde ai rotunjimi prea extreme ca sa se muleze in mod normal placajul, adica la prova, poti sa il crestezi adanc pe interior dupa care dai cu epoxi ingrosat si pui un petec de fibra peste crestaturi. In felul asta placajul se muleaza pe cele mai extreme curbe.

Daca tot ai masini bune pentru debitat merita sa o faci cold molded. Iti debitezi scandurile la 4-6mm grosime si faci doua straturi la 45 grade lipite intre ele cu epoxi. Atata ajunge pentru o barca mica, nu ai nevoie si de al treilea strat longitudinal, care ar fi estetic. 200g/mp de fibra la exterior il va suplini si va si etanseiza barca. vacuumul il faci cu un compresor de frigider. folia de deasupra e folie normala de plastic groasa lipita cu banda adeziva. Pe interior nu ai de slefuit nimic deoarece probabil ai dat inainte lamelele prin abricht ca sa le aduci la grosime si sunt oglinda. La exterior treci o singura data cu smirghel de 80 sau 100 ca sa prinda fibra cum trebuie.
La aceasta metoda ai avea un mare avantaj de cost si anume: nici o bucata de lemn nu e mai lunga de un metru, multe dintre ele mult mai scurte. Asta inseamna ca poti folosi toate bucatile de lemn scurte care se aduna in mod normal intr-un atelier mare si care de multe ori nu isi gasesc utilitate. Sunt convins ca la "arta lemnului" e plin de asemenea bucati care zac pe acolo si pe care le poti aduna si gratis sau contra unui bax de bere. Iti faci pe macheta un necesar de lungimi si pleci la vanatoare. Consumul de epoxi nu e cine stie ce si daca vrei poti folosi si alt adeziv, mai ieftin, intre lamele, de exemplu urelit, desi nu stiu daca e mai ieftin decat epoxi-ul de la europlastic. Chiar daca nu te-am convins fa un calcul pe metoda asta macar asa de amorul artei sa vezi cat iti iese, eu sunt convins ca daca poti aduna lemnul la cost simbolic e cea mai ieftina metoda. Timpul de constructie nu e mai lung decat la strip si singurul lucru pe care trebuie sa il faci ca sa adaptezi barca pentru metoda asta de constructie e sa mai adaugi un cate un stringher pe fundul barcii ca sa sprijine lamelele in constructie si care e de altfel avantajos si pentru rigiditatea barcii.     

Am mai gasit niste link-uri ca sa nu te plictisesti:
varianta rapida: https://www.youtube.com/watch?v=s1cP1VY8-Yw si partea a doua: https://www.youtube.com/watch?v=9sH3JBayEhY
varianta "nu mai terminam de construit": https://www.youtube.com/watch?v=UcpLvWUJ9pM  (barca din film e asta: http://www.enviboats.com/home/index.php?option=com_bt_portfolio&view=portfolio&id=62:envi-17-flats&catid_rel=15:flats&Itemid=597 )

P.S. daca te-am innebunit de tot cu optiunile si linkurile imi cer scuze si promit ca ma opresc. 

cristiantutuianu

Modi sincer din suflet iti doresc ca visul pe care il ai s-a prinda viata ,asa cum iti doresti tu sa fie.
==================================================================
Si vorba aia "Vezi ce iti doresti ca s-ar .....putea indeplini" ;D ;D ;D ;D ;D