Tango Skiff XL

Creat de silvian2009, Ianuarie 22, 2014, 11:01:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristiantutuianu

Citat din: silvian2009 din Martie 15, 2014, 08:27:21 PM
Te astept oricand ai pofta. Pana ajungi, sigur va fi cel putin "cusuta" :)
Multumesc .......Pofta am  non stop ;D ;D ;D sa calatoresc sa vad locuri , oameni ....si nu in ultimul rand barcutze

Cred ca sti foarte bine se pot folosi si bride PVC ( pe piata e o marie varietate de dimensiuni) la capitolul cusut
Spor la treaba !

silvian2009

Vali, scuza-ma ca revin asupra a ceea ce ai scris mai devreme. Citisem dimineata cu ochii lipiti de somn si n-am inteles f bine.
Spuneai ca lipesti foile de placaj, cap in cap, doar cu fibra si rasina, fara scarf?
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Valy

Cu scarf. Ziceam ca foile de 250/120 le lipesc cap in cap cu scarf si apoi debitez formele din plan. Am vazut ca altii taie mai intai in placile de placaj si apoi imbina bucatile.

silvian2009

Am inteles acum.
E mai bine cum spui tu, dar sa permita si spatiul.
Una peste alta, uichendul asta am cusut barca si abia azi am reusit sa-i inchid "botul".
Acum spre seara i-am dat si primul chit epoxi intre rosturile placilor si am aprins soba la garaj, sa-si faca rasina treaba vreo 3-4 ore. La ce temperatura e afara, in garaj cred ca-s vreo 30 grade acum, daca nu chiar peste.
Si cateva poze..
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Verificat chitul in dimineata asta. Rezultatul: bocna!
O sa pun on folie de nailon neagra peste barca si o voi scoate la soare zilele astea, sa se mai "coaca" rasina, apoi scot sarmele si continui treaba.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

cristi80


silvian2009

"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

corsarul

#37
Felicitari domnu' !
Forma acestui tip de barca i-mi place foarte mult !!  ;)
Spor la treaba in continuare, si sa ne tii la "curent"...

cristiantutuianu

Salut silvian2009
....cum fac ...cum nu fac de cand am intrat pe forum azi tot la topicul asta ma intorc si admir ce faci tu .
Imi place poza din fata garajului parca te vad pe apa .
De acord cu sa ne tii la "curent"... cum spune corsarul

silvian2009

Multumesc!
O sa va tin la curent cu privire la fiecare pas pe care-l voi face.
Sper uichendul asta sa scot sarmele si sa ingros chitul pe îmbinări. Atat ca tb sa cumpăr ceva fibra de sticla din care sa fac acele fase...sa vad cum ma incadrez cu banii.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

cristiantutuianu

Citat din: cristiantutuianu din Martie 20, 2014, 09:04:58 AM

Imi place poza din fata garajului parca te vad pe apa .

Uite asa  ;D ;D ;D

silvian2009

Frăţicăăă, m-ai omorît cu asta!
Daca era si rosie, asa cu intentionez sa o fac, ma lua de cap, rau de tot:)))
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

ionitzady

da ! bravo silvian  , mi-ai luat locul de pescuit :)
sau priceputul de cristi ...  a luat de la vali ...   pe unde a cutreierat el ....

glumesc bv la amandoi  , dar locul este unde am copilarit eu si ..

cristiantutuianu

#43
sunt imaginig doar de pe forum @ionitzady
silvian 2009  hai sa vedem.........?    ;D ;D ;D

silvian2009

Cand va ajunge in stadiul asta, plec pe apa si trei zile si trei nopti, ca-n povesti, ţambal ma fac:)))
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto