Strip fara cuie, suruburi, cleme, etc.

Creat de Rumpi, Ianuarie 31, 2014, 11:58:59 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Rumpi


Astazi am descoperit cea mai simpla metoda de strip plank fara cleme, cuie, suruburi, piepteni, sfori, etc. Cand am citit am crezut ca dau cu capu de pereti ca nu m-am gandit personal la ea. Acuma transmit mai departe, pentru interesati:

Metoda:

Se ia orice neam de adeziv care va convine, aracet simplu, PVA-uri modificate, poliuretanice, epoxi, nu conteaza. Se aplica pe strip cu intreruperi regulate adica asa ____________   ____________   ______________   ___________   ________     __________ Inainte sa puneti stripul urmator in locurile unde nu aveti adeziv puneti lipici cald cu pistolul sau superglue. Presati 10-20sec si noapte buna. De forme stripurile le lipiti tot cu hot glue sau superglue. Daca folositi superglue lipiti ceva banda adeziva de marginea formelor ca sa le mai puteti scoate. Banda se indeparteaza cand smirgheluiti interiorul.

Asta e tot. Succes la construit.   

cristiantutuianu

Salut Rumpi am vazut si eu treaba asta pe net Creste si viteza de lucru 
E super

gvincentiu

Nu merge din cauza tensiunilor din strip. Chiar si cu hot glue, tot e nevoie de cel putin 2,3 oameni sa tina stripul la pozitie. Lipitura cu hot glue este dificila deoarece lipiciul va avea temperaturi diferite atunci cand il pun pe strip si apoi cand fixez stripul uns de celalalt si este imposibil sa pui stripul direct in pozitia finala fara niciun fel de ajustare.
Lipitura va avea discontinuitati si de forma si de fond. Numai probleme....
Ganduri bune !