Un trimaran - cartoppable

Creat de gvincentiu, Aprilie 23, 2014, 07:06:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gvincentiu

Macheta de baza e gata, dupa ea fac masuratorile. Sigur var apare modificari, deoarece am considerat flotoarele la 3 metri, avantate cat am putut de mult. Catargul va veni oleaca mai in spate, sprijinit de prima grinda. Fundul e de 70 cm, la mijlocul bordului se lateste la 90 apoi ultimele file inchid la 80 cm. Am preferat forma semiinchisa pentru a avea o rezistenta data de aceasta forma. Cokpitul este spatios as zice, avand 2,5 metri la fund si un pic peste 2 metri de la catarg la pupa, la o adancime de 50cm la cuplu maestru. Deci se poate dormi in el la o adică, ba chiar se poate lua si familia la o plimbare. Sa vedem ce zic calculele....
Latimea deocamdata este de 4 metri (cate doi pentru fiecare grinda) si ca aroganta i-am tras si un bompres de 0,5 metri pe care va veni montat un foc pe rollfoc.
Acum ramane sa bag datele ce le voi masura, in Freeship, apoi in programul ăla de dă desfășuratele bordurilor. Aici văd dacă mă incadrez în două/trei foi de 4mm.
A, omuletul e la scară, adică un voinic de 1,87 metri care se mai dă cu rolele din când în când. ;D
Ganduri bune !

byteworks

Buna treaba, arata super. Pe nenea ala de unde l-ai luat, e inspiratie de la Flo-Mo sau poate e un mod comun de prezentare?

Ce diferenta vad fata de astfel de constructii, bratele sunt cabrate in jos pe cand la altele sunt in sus, probabil de a intarzia cat mai mult intrarea flotorului in apa, cu consecintele bune si rele.

gvincentiu

.... si asta doar din cauza ca i-a spus sotului sa stearga praful.
Da, s-a intamplat, dimineata, recunosc !
Scumpa mea tovarasa de viata, plecand la serviciu mi-a sugerat ca ar fi bine sa sterg praful. Da, eu sotul ei, iubit am comis-o: se mai auzea ecoul pasilor ei pe scari cand am inceput sa ma gandesc la o iubire dintr-o vara..... inimă zburdalnica barbatul cand e lasat singur acasa.
Da, in dormitorul conjugal au aparut două.  Doua flotoare. De trimaran..... Pai, eu trebuie sa sterg praful, da??? Care frate, ca nici nu-l vedeam prea bine pe mobila. Asa ca a trebuit sa-l fac cumva, ca sa-mi justific munca. Statea ea singurica si cu frica-n sân ca nu o s-o mai bag in seama asa ca am hotarât să rup pisica în două: a mea ești și să vezi ce pățești.... și am rupt-o. În două. La propriu. :D
Daca Fraga 4 a fost gătată http://forum.capcompas.ro/index.php?topic=1348.15 deja, acum lucrez la Fraga 5. Doar când am chef de ea. Ușurel, pe măsură ce rămân rezerve financiare disponibile pentru visele mele perverse!!! Să nu intre la idei soția...
Ganduri bune !

CrocodiluDiluDilu

Life in color!

CrocodiluDiluDilu

Sunt curios cum vei proteja partea taiata, unde spuma este la vedere. Banuiesc ca exteriorul placii e din plastic, deci ai numai materiale pe care fibra de sticla nu prinde. Imbraci totul ca intr-un sarcofag, sau folosesti alt material compatibil cu plasticul?
Life in color!

gvincentiu

#20
Neata, colegule. Pun in partea superioara laterala placaj lat de 4-5 cm cu mici surubele de fixare, un fel de copastie lipita cu epoxy iar deasupra la fel. Epoxi si fibra, prinde bine pe plastic si pe lemn. Asta dupa ce infig doua tuburi verticale in fiecare flotor pentru legatura cu traversele.
Ganduri bune !

bluewave

success "mestere"... stiam eu ca nu-s singurul care canta la "flex" in apartament ...
"No Whistling on Board"