o mica problema la laguna 480 plasma!

Creat de alexandru, Septembrie 03, 2014, 03:29:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

alexandru

Salutare! Am si eu o problema ! Am o laguna 480 cu un motor de 25 cp yamaha!barca merge super... doar de la 2 persoane  in sus .... o singura persoana nu pot merge cu ea! am incercat singur si nu am reusit... pur si simplu se ridica de prova  are tendinta de a intra in glisaj  dar pur si simplu  prova sare in sus de nu poti merge cu ea! am lasat trim-ul la maxim jos sa merg cu ea aprovata ... nici o sansa acelasi fenomen! Cum pot scapa de acest lucru? am citit ca hidrostabilizatorul  ar elimina fenomenul... este adevarat? alte solutii care ar fi? astept cu nerabdare raspunsuri si va multumesc anticipat!


modi

Incearca si prelungitor de mansa . Sunt aproape sigur ca vei reusi .

byteworks

M-am uitat si eu ieri, de curiozitate, sa vad ce zice lumea. Pe scurt, cauzele sunt multiple si nu intotdeauna usor de descoperit iar solutiile pot fi la fel diferite de la barca la barca, incepand cum zice Modi de la mutarea greutatilor, montarea de hydrofoil, trim-tab, generatoare de turbulenta in pupa, pana la montarea unei alte elici sau chiar a motorului.

Si mai pe scurt, incearca cu prelungitor, cu bagaj sau lest in prova, apoi un hydrofoil.

bogdanpesc

FIX aceeasi barca si acelasi motor am si eu si aceeasi problema am avut-o
Un sac plin cu nisip in prova a rezolvat problema

bica77

alexandru, trebuie sa-ti muti pozitia din barca, adica sa te dai mai spre ciocul barcii, si o poti face numai cu-n prelungitor pentru manerul motorului, atentie!!!!! trebuie facut un prelungitor solid gen bara de aluminiu sau ceva rigid dar usor pentru ca motorul fiind puternic se manevreaza mai greu cu-n prelungitor stiu eu de teava de plastic , vezi ca exista si in comert prelungitor din aluminiu destul de bun am si eu unul din acela , dar te costa cam 100 lei , acum vezi si tu , sincer cu sacul de nisip in ciocul barcii este destul de complicat mai ales daca scoti barca de pe apa la fiecare partida de pescuit , succes,

adrianpacurici

salutare domnilor.. nu mai carati nisip cu voi.. 1.2 bidoane pe care sa la umpleti cu apa.. sunt foarte utile, mai ales in situatia cand pleci singur si gol si te intorci cu inca o persoana sau cu peste.. poti arunca apa fara sa ai costuri. mai incear ca sa reglezi asieta si din inclinatia motorului.. reglajul din boltul de "tilt"

Sosoktm

pai a spus deja colegul  Alkexandru ca e cu trim ul la minim, deci fie hidrofolil (personal nu ii avantajele, e preferabil sa fie asieta corect reglata din incarcatura) , fie prelungitor de eche (nici varianta asta nu o recomand deoarece la laguna daca nu esti pe ultimul flotor esti cam departe de motor), fie greutate pe prova(bidoane cu apa, nisip, etc).
O problema s-ar putea sa fie si elica cu pas prea mare.

Eu am tot un yamaha de 25 si nu am problema asta, probabil pentru ca e barca mult mai usoara. Pun doar rezervorul in bot si gata, cu trim ul la a 2 a gaura.

ovidiu.l.

verifica si pozitia placii anticavitatie fata de fundul barcii...se recomanda sa fie cu maxim 2-3cm mai jos decat fundul barcii. s-ar putea sa ai montat motorul cu elicea prea mult in apa....