top coat

Creat de mariusbrecea, Septembrie 25, 2015, 01:33:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mariusbrecea

salut
ma poate ajuta cineva cu o informatie privind achizitia de top coat sau gelcoat la culoare (albastru ocean metalizat) din romania. exista companii care vand asa ceva in romania?
multumesc
Wellcraft excel V18 140 hp sx drive

Vali

Salut, problema nu e de gelcoat, ci de pigment. Gelcoat se gaseste la firmele de compozite, si sunt unii care dau si cantitati mici. Cel mai probabil vei adauga pigmentul necesar la un gelcoat isoftalic incolor de calitate, apoi vei aditiva amestecul pentru a obtine topcoat.

Pentru a aplica topcoatul astfel obtinut pe suprafata barcii, sunt necesare cateva operatiuni importante, atat la pregatirea suprafetei, cat si la pregatirea si aplicarea topcoatului. Daca ai pe cineva care iti face reparatia, e important sa stii ce sa-i ceri, sunt putini cei care chiar se pricep. Daca faci aplicarea topcoatului singur, e mai la indemana, fiindca vei primi sfaturile necesare aici, pe forum.

Asa ca primul pas cred ca e cautarea unui furnizor de pigmenti pentru vopsele auto (nuantele fiind obtinute pe calculator) care furnizor sa ofere si culori metalizate. Daca le poti duce o mostra de culoare de la barca ( sau chiar barca pe peridoc), e bine fiindca (teoretic) vei obtine aceeasi nuanta, ca si in cazul vopselelor auto. Gelcoatul isoftalic incolor are o usoara tenta roza (din cauza catalizatorului pe baza de cobalt), dar nu altereaza nuanta pigmentului.

Nu stim insa daca ai de facut doar o reparatie locala, sau o aplicare pe suprafata mare a topcoatului, ramane sa ne detaliezi.

Succes in gasirea furnizorului de pigment, si tinem aproape pentru urmatoarele operatiuni.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mariusbrecea

multumesc pentru informatii. stiu cum se aplica topcoatul am facut la barcile din trecut cu succes. Am varianta sa cumpar din state dar problema o reprezinta pigmentul deoarece nu vreau sa fac vopsire completa ci doar o reparatie in prova . Doream sa gasesc in romania pe cineva care poate sa mi faca mixul de culoare. Si mai am o problema:  culoarea. Pe cine am intrebat in romania nu poate face decat culori de baza nu poate sa-i dea efect de metalizat. am recurs la postarea pe forum in ideea ca exista cineva ......pe undeva la noi.
Wellcraft excel V18 140 hp sx drive

Vali

Sa stii ca eu de mai multe ori cand mi-am cumparat pigment de la Palinal, am vazut baieti care-si faceau acolo vopseaua metalizata necesara pentru reparatiile la masini. Sunt inclusiv baieti care tot de acolo iau vopsea metalizata cu care dau capacele reparate de outboarduri. Deci poate e o solutie sa se faca o intrebare la Palinal.

Nu stiu daca au sau daca pot prepara nuanta albastra a barcii tale, dar o intrebare nu strica. Am sa am drum pe acolo saptamana viitoare, intreb si te anunt ce mi-au raspuns.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mariusbrecea

buna informatie observ ca pe site au ceva pigment pt rasini.
multumesc
Wellcraft excel V18 140 hp sx drive

Vali

Pigmentul pe care eu il folosesc de obicei nu e dedicat pentru rasini, ci e ceva universal, la fel ca si in cazul pigmentilor auto de la ei. Am inteles ca singurul mediu incompatibil cu pigmentul e epoxidica (exista pigmenti speciali pentru epoxidica), in rest merge bine cu poliesterice si poliuretanice.
E nevoie insa de o precautie la aplicare: in caz de aplicare manuala constituentii pigmentului (nuantele din care e facuta culoarea) se segrega. Din cauza asta, aplicarea prin pulverizare e obligatorie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mariusbrecea

la pistol aplic este mai practic si iese mai bine, am trimis un mail la ei sa vad ce spun.
Wellcraft excel V18 140 hp sx drive

Vali

Salut, am vorbit azi cu baietii de la Palinal Galati. Mi-au spus cam urmatoarele:

- Se poate prepara pigment albastru metalizat la nuanta dorita, prin adaos de perle de sidef de culoare albastra. Pigmentul e cel universal, despre care spuneam ca se foloseste la poliuretanice si poliesterice, si se obtine la nuanta dorita, dupa care se adauga sideful.
- Exista si nuante gata sidefate, dar numai in cazul vopselelor metalizate acrilice. Omul mi-a spus ca la o adica se poate da direct o vopsea metalizata pe barca in loc de gelcoat, bineinteles de aceeasi nuanta, si cu pregatirea buna a suprafetei.
- Pentru detalii si contact, omul mi-a dat numarul lui de mobil, pe care ti l-am trimis chiar acum pe privat.

Ce pot sa spun decat succes in rezolvarea problemei, si daca te mai pot ajuta (in relatia cu ei eventual), da un semn.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mariusbrecea

Wellcraft excel V18 140 hp sx drive