Lungime barcă pescuit

Creat de NessyRO, Noiembrie 05, 2016, 08:03:57 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care este în opinia dumneavoastră lungimea ideală a unei bărci de pescuit pentru Dunăre/Deltă ?

3,6 m / 12 ft
2 (4.3%)
4,2 m / 14 ft
6 (13%)
4,8 m / 16 ft
18 (39.1%)
5,4 m / 18 ft
18 (39.1%)
6,7 m / 22 ft
2 (4.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 46

Votare închisă: Noiembrie 05, 2017, 08:03:57 AM

NessyRO

  De-a lungul timpului am auzit diferite opinii despre dimensiunile ideale ale unei ambarcațiuni de pescuit pentru Delta Dunării (și Dunăre), mai mult sau mai puțin motivate. Întrebarea se referă strict la lungime.
  Desigur sunt o mulțime de factori de luat în considerare, pe care nu încerc să-i numesc pentru a nu vă influența în vreun fel opinia.
  Doresc să vă aflu doar opinia, bazată pe experiență ori, pur și simplu, pe ceea ce credeți.
  Dacă dimensiunea la care vă gândiți nu este listată, vă rog să alegeți cea mai apropiată valoare listată.
  Mulțumesc!
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

ionitzady

Eu am votat cu 4,8  pt ca mi se pare lungimea necesara unei barci in raport cu latimea si mai apoi motorizarea .  Daca am scris mai mult decat trebuie i-mi cer scuze .

Haiduc

Salut NessyRo
Sa intelegem ca deja te gandesti la urmatoarea?

acig

NessyRO,printe barcagii si mai ales posesorii de ambarcatiuni ciurcula urmatoarea zicere :,,orice lungime ar avea barca pe care o ai,nu ar strica ca ea sa fie cu cel putin 1/2m mai lunga !!!!
Intrebarea ta este mai mult retorica;am convingerea ca cu cat e mai lunga cu atat e mai satisfacatoare !!!!
(bine inteles ca am votat 6,7)
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

NessyRO

@ ionitzady
   Nu prietene, nu ai scris mult. Oricine este liber să-și motiveze sau nu votul. Eu am preferat să nu dau detalii despre criteriile pe care le-aș avea în vedere la alegerea lungimii optime a unei bărci, tocmai pentru a nu influența alegerea respondenților.

@ acig
   Maestre, cu mult drag vă răspund că și eu am ajuns, după 50 de ani de experiență, la concluzia că mai lungă este mai bună ;). Dar chiar cu 1/2 m ... mi se pare un pic exagerat!

@ Haiduc
   Următoarea se coace la foc mic chiar mai dinainte de a trece la construcția lui X13 și are deja dimensiunile stabilite. Am să vin cu explicația lansării sondajului după ce un număr suficient de respondenți vor participa la el.
   Cât despre următoarea barcă... ei bine... Doamne, ce frumos o să fie!
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

pelicanul

@Nessy
50 de ani de experienta!?! O,ho, ho, dragii mosului!!! :)

acig

Nessy :,,dupa cum zic unii"; Sa fie oare,unele ? ::)
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Haiduc

NessyRo nu ne fierbe asteptam cat mai curand vesti
Eu am mers pe 5,40(5,10)

Alex1958

Salut,
Daca e o barca deschisa eu am mers pe 5.4 m. Daca e cabinata as zice 6 m.
Daca e deschisa, fa-o cat mai usoara sa poata fi trasa peste plauri.
Latimea sa nu fie foarte mare dar barca sa fie stabile, iar chila sa fie potrivita ca sa taie valul.
Bafta!

Vali

Cred ca subiectul sondajului sunt barcile utilitare (deschise).  E posibil ca treaba sa fie mult mai complexa decat incercam sa o cuantificam noi aici. Ce inseamna mai exact barca de pescuit? De care pescuit, la setci, la ave, la navod, la vintire, la spinning, la stationar, la clonc, sau la taparina ?

Fiecare are alte nevoi, in functie de zona si tehnica de pescuit. Lungimea e doar unul din factorii pe care trebuie sa-i luam in considerare.

Pentru mine personal, care am pescuit exclusiv ca profesionist, importante sunt calitatile nautice in regim de deplasament, usurinta de manevrare la vasle, plus comportamentul bun pe valurile de la Dunare. Din cauza asta, lungimea consacrata a barcilor de "toana" de la noi este intre 5,2 si 6 metri.

Pentru un pescar amator, cred ca importante sunt calitatile nautice, de eficienta, economie, plus ergonomie specifice tipului de pescuit adoptat.

Pentru o barca de glisare, lungimea nu e asa importanta dpdv hidrodinamic, insa e importanta pentru comportamentul pe valuri si pentru ergonomie. Dpdv al eficientei (consum redus etc), important e ca barca sa fie cat mai usoara, implicit scurta, deci se cam intra in contradictie cu celelalte cerinte.

Din aceste cauze, cele mai raspandite barci utilitare optimizate si pentru pescuit au lungimea in jur de 5 metri, cu toate ca lungimile de barci utilitare glisoare sunt in 99% din cazuri cuprinse intre 4 si 5,5 metri.

Concluzia e ca nu exista o lungime ideala, ci fiecare isi adopta dimensiunile (nu doar lungimea) in functie de incarcatura, motorizare, ergonomia dorita, zona de navigatie si pescuit etc etc. Nu luati asta ca pe un verdict, ci ca pe o constatare pe care am facut-o de-a lungul unei perioade lungi de timp.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

drmarius

Pestru pescuit la rapitor pe D si DD. 1 - 2 pescari, cat timp nu afecteaza siguranta si stabilitatea in picioare ... cat mai scurta.

Sosoktm

pt 2 pescari...15-16 ft pe forma de glisare