Barca Gobbi si nedumerirea mea

Creat de miccoli86, Mai 02, 2017, 08:39:27 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

miccoli86

Salut Vali!ceea ce mi-ai povestit as putea sa invat si sa-mi iau un doctorat in inginerie mecanica navala :) s-o iau cu inceputu'..barca e de 6 persoane,are 530 lungime,190 latime si motorizarea maxima e 80cp..greutatea n-o cunosc dar din ochi are 250kg maxim..ceea ce am inteles din ce mi-ai spus pt a elimina teava aia  solutia sunt gurnele plate sau inversate,cumva sa inchid gaura aia..eu n-am bagat-o la apa inca sa vad cum se comporta si imi pare rau ca nu m-am interesat foarte mult in privinta ei..mi-a placut si consecintele pe moment nu m-au interesat si mai dureros ca nu stiam nimic despre barci sau motoare de barca.."aneu" cum se mai spune pe la Galati la noi..PS:da,am omis sa ma prezint dar am s-o fac cu siguranta!

miccoli86

Am revenit cu o impresie dupa ce am scos barcuta la apa!Dupa cum bine a spus Vali,hidrostatica nu se impaca cu hidrodinamica...si anume:prima data am probat-o  cu  gura aia destupata si impresia este buna asupra barcii dar nu si asupra motorului(se chinuie)!Am recurs la o varianta de improvizatie si am astupat gura cu spuma de geam :) s-a lipit perfect si s-a etansat la fel de bine!concluzia:motorul nu se mai chinuie dar barca nu mai este la fel de stabila...

Vali

Avand in vedere ca suntem amandoi din Galati, poate ne gasim odata sa ne uitam impreuna la barca. Desi la ce program incarcat am, nu promit deocamdata nimic vizavi de o data anume.

Cred ca poti optimiza barca, dar vei avea de munca si cheltuiala, ceea ce se putea evita daca avea cine sa te sfatuiasca inainte de achizitie. Oricum, vedem ce se poate face astfel ca sa obtii maximul de rezultate la minimul de efort si cheltuiala.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

miccoli86

Da Vali,asa este.Nimeni nu s-a nascut invatat..pacat ca invat contra cost :) Lasa-mi numarul in privat si cel mai bine ne auzim la telefon sa vedem ce este de facut!Oricum,multumesc din suflet pt sfaturi si ajutor!

Vali

Cel mai bine imi trimiti pe pm numarul tau de mobil, fiindca oricum nu am timp momentan sa ne intalnim. Deci te sun eu cand ma mai eliberez.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau