HM19 de la Bateau

Creat de BogdanFerariu, Noiembrie 11, 2017, 08:42:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

BogdanFerariu

Citat din: tox din Martie 05, 2018, 03:03:24 PM
Salut si felicitari pentru constructie!

Am cateva intrebari legate de constructie:
Ce biaxiala ai folosit?
Ai folosit mai mult de 2 straturi de biax?
Le-ai aplicat succesiv, pe ud?

Multumesc mult si spor la treaba!
Am folosit banda de 15 cm biaxiala, de 450 g/mp, 2 straturi, aplicate ud pe ud.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


BogdanFerariu

Poze...

De acum incepe chituitu/slefuitu


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


BogdanFerariu

Daca la FS14 am acoperit fundul cu epoxi/grafit, la asta am facut un amestec de cupru/epoxi. Am citit ca celebra CopperCoat se vinde ca epoxi si pulbere de cupru. Oricum, e o rasina pe baza de apa si cu vascozitate scazuta, dar au fost care au incercat  si cu rasina normala. Daca se slefuieste foarte fin, din timp in timp ( pe unii i-a tinut 8 ani) are efect antivegetativ.
Eu am luat cuprul pentru aspect mai mult, grafit gaseam doar la magazinul de pictura, in sticlute mici mici si deci foarte scump.
Amestecat cu epoxidul, iese un strat foarte dur. Am pus si UV blocker, si am dat 5 straturi, cu o slefuire cu 180 dupa primele trei, iar ultimele 2 cu rola cu par foarte scurt.
Mie imi place cum a iesit, mi se pare foarte clasic/traditional/autentic.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

timberland0910

foarte fain ti-a iesit nuanta

BogdanFerariu

Citat din: timberland0910 din Martie 27, 2018, 09:15:34 AM
foarte fain ti-a iesit nuanta
Eu credeam ca o sa fie rosie.
Nu pot sa zic in public ca ce a iesit, da asa am vazut ca arata toate fundurile date cu cupru, de aia am zis ca e autentica [emoji3]

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


pelicanul

Citat din: BogdanFerariu din Martie 25, 2018, 09:50:28 PM
.........................................
Eu am luat cuprul pentru aspect mai mult, grafit gaseam doar la magazinul de pictura, in sticlute mici mici si deci foarte scump.
Amestecat cu epoxidul, iese un strat foarte dur. Am pus si UV blocker, si am dat 5 straturi, cu o slefuire cu 180 dupa primele trei, iar ultimele 2 cu rola cu par foarte scurt.
....................................


Imi place foarte mult cum a iesit. Stiu ca acel "CopperCoat" este o chestie noua, cu foarte multa reclama si foarte scumpa. Ai putea sa detaliezi ce materiale ai folosit si cum ai procedat exact? De exemplu ce e aia pulbere de cupru, de unde ai luat-o si la ce se foloseste ea de obicei?

BogdanFerariu

Citat din: pelicanul din Martie 27, 2018, 09:30:14 AM
Imi place foarte mult cum a iesit. Stiu ca acel "CopperCoat" este o chestie noua, cu foarte multa reclama si foarte scumpa. Ai putea sa detaliezi ce materiale ai folosit si cum ai procedat exact? De exemplu ce e aia pulbere de cupru, de unde ai luat-o si la ce se foloseste ea de obicei?
Am folosit pulbere de cupru, de pe mrboat.eu, de unde am luat si celelalte materiale. Eu am amestecat in proportie de 35% gravimetric cu epoxi, dar se poate pana la 80%. Se foloseste ca strat antivegetativ, cu conditia ca cuprul sa fie expus, ca sa poata oxida.
Planurile de pe bateau.com prevad aplicarea pe fundul barcii a unui strat de epoxid amestecat cu grafit, da nu prea am gasit grafit, asa ca am luat cupru. Chestia cu proprietatile antivegetative nu prea m-a interesat.


Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


BogdanFerariu

Am vopsit si partea de jos. In total au fost 4 maini de chit, din rasina cu microbaloane si silica, dar se putea si mult mai bine. Oricum la partea asta cu slefuitu fiecare hotaraste cat e destul, dupa pretentii si rabdare.
Apoi 2 straturi de grund epoxi Hempel light primer si primul strat de vopsea, aplicate ud pe ud, la interval de 3 ore.
A doua zi, slefuit cu granulatie de 180 apoi 400 si inca doua straturi de vopsea, tot asa la 3 ore.
Vopseaua e poliuretanica bicomponenta pentru yachturi, de la Emex.
Culoarea a Papyrus White, iar partea de sus va fi Capri Blue.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


BogdanFerariu

Era vorba sa o intorc pana de Paște.

Sarbatori fericite tuturor!

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk