Tullio abbate-proiect in lucru

Creat de dany, Octombrie 02, 2019, 08:10:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dany

Acum ceva timp va aratam o barca turnata in matrita fara gelcoat.Doua corpuri care nu prea spuneau nimic la prima vedere,se vor uni spre satisfactia mea si a utilizatorului  ei,adica tot eu.Cel putin,momentan.
Am facut structura de la dublu fund,urmeaza s- o imbrac in rasina epoxi,am facut oglinda[nu am poze momentan]din placaj stratificat de la welde.
Am motor de 25 pt.ea[yamaha autolube]si am eu boala sa fac barca cu comanda la distanta,implicit sa-i fac consola .Ce intrebare am eu.Daca fac doua console  cu posibilitate unire parbrize la mijloc,le pot duce pana-n prima treime a barcii?As vrea sa am spatiu mult spre pupa si de la parbriz sa pot pleca cu unul sau doua arcuri pt. prelata mars si stationare pt. crapareala?Ma gandesc sa nu  influentez asiesta barcii ,fiind echipata cu cele doua console.As lasa la pupa rezervorul si bateria in compartimente separate pt. o distributie mai buna a greutatilor.Ce ziceti?Barca are 4,3 m.

kama3

Avand in vedere ca barca e cheala eu as proceda astfel.
As inchide cele doua compartimente, as pune motorul pe ea si ar face proba pe apa.
Volanul se poate pune provizoriu pe o teava prinsavpe copastie stfel incat sa poata fi mutata fata /spate.
Greutatea consolelor poate fi apoximata astfel incat sa poata fi facuta o simulare cu un saculet de nisip.
Apoi in configuratia de pescuiala (1sau2 oameni) as face proba.
In functie de cum se așează barca acolo i-as bate in cuie consola.

dany


Mihai-Andrei Manea

Salutare Dany,
Atasez cateva poze...poate iti vin idei [emoji16]
Spor!


Sent from my iPhone using Tapatalk

dany

Multumesc!Ceva de poza ''7''...chiar daca  curbura  parbrizului v-a fi mai greu de realizat,dar nu imposibil...

dany

Continui cu munca la tigaie cu aplicarea placajului la interior ,ce v-a ajuta la prinderea ''diverselor'' pe barca

dany


dany

Mai pun ceva poze
Am acolo cuva pompei de santina ce v-a fi sub nivelul paiolului.Am mai facut niste''buzunare'' dedicate pt. capacele de la epix,pt. unul din colegii nostri.
Dupa cum se vede in una din poze ma mai ajut de incalzitor[asta sau aeroterma]pe vreme rece....asta e...

gabriel.c

Mulțumesc pt buzunare ,au ieșit super.

dany

Pregatesc momentul cand voi incheia barca.Cele doua corpuri vor  fi ca in poza.Ar merge incheiate asa,numai cu nituri dar totusi....Ave-ti idee de un cheder,bandou cu sina sau fara mai convenabil?Multumesc .
Poza ar fi trebuit intoarsa cu nitul pe orizontala,...dar cred ca  v-ati prins...


dany

Multumesc Pelicane! Vina mea este ca nu am specificat ca inaltimea copastiei la barca mea este de 3 cm ,iar protectia respectiva este de 4 cm si de 5,5

cristi80

Daca imi aduc bine aminte, este si de 3 protectie laterala(bandou), am pus eu la  barca scurta a lui Vali

dany


dany

Lucrarea inainteaza.
Asta e filerul de la palinal .Doua maini cu matuire intre ele.Urmeaza vopseaua.