Navigație cu vele clasice

Creat de deltasub, Iulie 14, 2021, 05:40:35 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

deltasub



Pentru navigație pe Dunăre,  Deltă  și costier pe mare,  am schimbat catargul și velele bărcii cu ce vedeți aici. Catarg din țeavă de duraluminiu de la o antenă, 10 cm diametru, lung 5m. Vela mare patrata (trapezoidala) 3,85x4,30x3,20m vela mica 3x2x2,5m. Am mai folosit și vela cu pic 3,25x3,50x2,40m și un mic foc. Velele le-am cusut eu si chiar dacă nu au ieșit perfecte, mi-am făcut treaba. Nu am navigat mult pentru că nu am avut timp, dar mi-a plăcut chiar dacă manevrele sunt mai numeroase. Anul viitor mă  voi retrage în țară și sper sa am mai mult timp pentru a exersa. Ca sa împac necesitatea de a avea un catarg scurt, dar care sa duca o suprafață velica mai mare, am improvizat un alt catarg culisant care se ridica la nevoie, cum se vede în film. La fel am facut un sistem de tertarolare a velei mare. Cu această velatura nu pot strânge vântul ca sa merg în volte, însă din pupa și travers merge foarte bine. Am mai făcut un dispozitiv de rabatare a catargul,  care a funcționat mulțumitor.
Dacă sunt amatori de acest argument, mi-ar face plăcere să aprofundam subiectul și din care aș mai învăța

https://youtu.be/uK_fGi0NSBw


Dbr

Salutare,
Am ceva rande cu pic daca sunt de folos. + alte vele rande/focuri, tachelaj , vinciuri, mari/mici, diverse, etc. Poate ajuta cu ceva.
Stima tuturor

Florio

Imaginea aceasta este ceva inedit, care aduce eleganța clasică în actualitate  :)
Tare aș fi vrut să ne întâlnim pe ape


deltasub