Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ss

Florio, ca de obicei flower power!  :) Stai linistit, doar ne intepam prieteneste, slabe sanse de sange siroaie...

Florio

Citat din: ss din Mai 13, 2012, 08:48:43 AM
Florio, ca de obicei flower power!  :) Stai linistit, doar ne intepam prieteneste, slabe sanse de sange siroaie...

Am glumit, Tatal Pescarilor :) !

Vii la Jurilovca in uichend ?
(Nu scap nici o ocazie sa va intreb pe fiecare, unde se iveste ocazia )

nicu

si la Jurilovca este prohibitie
sau nu ???

ss

Citat din: Florio din Mai 13, 2012, 02:19:22 PM
Citat din: ss din Mai 13, 2012, 08:48:43 AM
Florio, ca de obicei flower power!  :) Stai linistit, doar ne intepam prieteneste, slabe sanse de sange siroaie...

Am glumit, Tatal Pescarilor :) !

Vii la Jurilovca in uichend ?
(Nu scap nici o ocazie sa va intreb pe fiecare, unde se iveste ocazia )

Sunt iobag pe mosia nevestei si tre' sa ma port frumos, ca altfel, la sfarsitul lunii, cand se ridica prohibitia, plec pe Dunare cu lautari si gasesc yalele schimbate la intoarcere!  ;)

Florio

Citat din: nicu din Mai 13, 2012, 04:16:16 PM
si la Jurilovca este prohibitie
sau nu ???

Nicule, o fi prohibitie la ceva p-acolo.
Dar e liber la imprieteniri, navigat, schimb de idei, clatit ochiul si udat gatlejul  :) .

nicu

sper sa reusesc sa aduc legal si anul asta scrumbiile pentru disc desi este prohibitie...

Vali

Sa stii ca la scrumbie nu (mai) e prohibitie. Insa nici nu se mai prinde ca in aprilie, de-acum e pe terminate...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

nicu

o sa vedem sambata daca s-au terminat. ::)

Vali

Din ciclul "cat e pescaria-n floare, nici la ... pluta nu ne doare" :P, va prezint o inovatie interesanta a unui coleg de pescuit de pe vremuri. Deocamdata pun doar pozele, si am sa am mica rugaminte sa incercam impreuna sa descoperim la ce foloseste "scula" (eu stiu, dar e interesant sa vedem ce spune lumea). Inventia in cauza e o dambla veche a amicului meu, pe care a realizat-o dupa multe incercari ratate, si care pana la urma si-a facut bine treaba. Azi a venit la mine s-o reparam, si am ramas inca o data masca despre cat de "chititi" pot fi unii din semenii nostri :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

felicimond

Citat din: Vali din Decembrie 23, 2012, 06:48:43 PM
Din ciclul "cat e pescaria-n floare, nici la ... pluta nu ne doare" :P, va prezint o inovatie interesanta a unui coleg de pescuit de pe vremuri. Deocamdata pun doar pozele, si am sa am mica rugaminte sa incercam impreuna sa descoperim la ce foloseste "scula" (eu stiu, dar e interesant sa vedem ce spune lumea). Inventia in cauza e o dambla veche a amicului meu, pe care a realizat-o dupa multe incercari ratate, si care pana la urma si-a facut bine treaba. Azi a venit la mine s-o reparam, si am ramas inca o data masca despre cat de "chititi" pot fi unii din semenii nostri :).

Salut tuturor!

Eu sunt interesat sa aflu la ce se foloseste navomodelul asa, ca sa mai invat. Din cate se vede, nu e folosit la plantat ca nu are cuva. Dar nici nu putem sa ne dam seama din imaginile oferite. Poate fi orice: sondarea apei cu un sonar wireless, transportul a ceva, chiar si pentru o plasa, etc. Astept, foarte curios.

bogdanbuciu

nu stiu daca e frumos sa zic asa,
dar cred ca poate fi folosit si la curentat pestii :(
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

ss

Cred ca este facuta pentru plantat, dar imi pare un model rudimentar, fara radiocomanda...  ???

Vali

Multumesc dragi forumisti pentru pareri, si acum sa va prezint "realitatea crunta"  ;D.

Ozn-ul din imagine e nici mai mult nici mai putin decat o sanie-submarin  :o. Adica un navomodel radiocomandat care se deplaseaza pe sub apa inghetata, patinand cu cele 2 sarme de sus pe fatza inferioara a ghetii (partea ghetii de sub apa). Scopul lui este de a intinde o sfoara de cateva sute de metri pe sub gheata, de care sfoara se leaga dupa aia plasa de pescuit, si se trage prin copca pentru a se prinde baboiul :D.

Ca o mica paranteza, sa va povestesc putin cum se pescuieste traditional la plase pe sub gheata, si de ce a fost asa motivat amicul meu sa faca treaba asta: pentru a trage o sfoara pe sub gheata, in mod traditional se fac copci la distanta de 4-5 metri, apoi prin aceste copci se trage o "iglitza", adica prajina de lemn, de care e legata sfoara. Iglitza se trage din copca in copca, doar cu mana goala, de obicei suflecata pana la umar, prilej de congelare instantanee a membrului in cauza. Deci pentru a baga 100 de metri se sfoara pe sub gheata, trebuie sa bagi de 20-25 de ori toata mana in apa congelata, si sa impingi iglitza pe sub gheata. Am facut si eu sportul asta de multe ori, iar "neplacut" e un cuvant "soft" pentru a descrie senzatia crunta de degeratura pe care o ai la fiecare manevra.

Din cauza asta, amicul meu a venit acum cativa ani cu ideea asta: "ba, tu esti navomodelist, ia ajuta-ma sa-mi fac un aparat de tras codula pe sub gheata !" Initial i-am explicat cum sa faca un mini-submarin dintr-un tub de pvc cu 2 dopuri de lemn la capete, printr-unul din dopuri iesind axul cu elicea. In interior s-au montat bateriile R20 si motorul, insa problema sculei a fost ca nu avea stabilitate directionala si nici nu se putea manevra.

Asa ca Vasile a mai facut cateva incercari, cu tot felul de inventii, iar ultima e cea din poze, cu care a facut cu adevarat treaba. Dotarile "de exceptie" ale sculei sunt cele 2 motorase, comandate independent prin radio, deci se poate manevra barcazul stanga-dreapta, plus un laser montat in inelul din prova, care bate in sus si permite urmarirea locatiei barcii pe sub gheata, lumina laserului trecand si prin zapada care acopera cateodata gheata :).

De carpa aia alba se leaga un lest de plumb, astfel ca deplasamentul crescut sa determine o forta arhimedica mica, deci sa impinga foarte putin talpicile de sarma pe sub gheata, pentru viteza. Vasile a venit deci ieri sa etansam intr-un fel unul din motorase, fiindca ia apa, si nu-i vorba ca nu s-ar invarti, insa ingheata imediat apa in motor si nu se mai invarte :D. In plus, trebuie sa gasim un sistem rapid de etansare a trapei superioare, sa se poata schimba acumulatorul consumat cat mai repede.

Cam asta e polologhia, si ieri chiar nu-mi venea sa cred cu ce gargauni a venit la mine tovarasu' meu din copilarie, care la 40 de ani, cu familie, casa si afacere proprie, inca baga coada in balta, in amintirea vremurilor bune de altadata :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

love delta

adevarata treaba mai vali.
eu am omorat 2 drujbe stihl la gheata pana acum pt copci si cazane,dar uite un nene destept.
daca calculez cat costa jucaria aia e nimic fata de lanturi si alte alea.
chiar acu ma pun sa fac un submarin k dupa craciun incepe nebunia la gheata cu gasca de pensionari screlozati [km de scule de antins]
problema e ca n-am wireless.
deja am desfacut o filetanta pt treaba asta bini di tat.
multumesc de idee.ia uite mai frate angheta cacatu in mine.

love delta

gasit si telecomanda,cumpar o masinuta pt copii 50 ron si am tot sistemul.