Obtinere permis conducator - Manualul conducatorului ambarcatiunii de agrement

Creat de bradutzu, Februarie 24, 2012, 11:58:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

delfinashu

Nu stiu daca cineva dintre voi este la curent cu examenele pt permis care se dau in momentul de fata.Am descoperit o mare dilema in ceea ce privesc testele pt D si C. Pe site-ul ANR http://portal.rna.ro/servicii/personal-navigant, exista postate atat testele cat si bibliografia in format pdf.Eu m-am inscris la examen pt D si am constatat ca s-au schimbat testele pt manevra ambarcatiunii in sensul ca pe site apare"Manevra.conducerea" in loc de manevra.agrement asa cum am primit la curs, iar acestea contin intrebari care nu au nici o legatura cu ambarcatiuni de agrement ci cu navigatie si radiocomunicatii maritime, manevre d epilotaj, remorchere, etc.De la ANR am primit un raspuns in doi peri, neclar.Stie cineva ceva, este posibila o eroare? Este cineva care a dat examen de curand? Poate sa imi spuna ce intrrebari a avut la manevra ambarcatiunii? Ce se mai poate remarca este ca pt ctg.C, sunt postate testele de manevra.agrement pe care le stiam!

malasorte

.mai nou sunt 26 de intrebari ca la auto si trebuie minim 22.toate domeniile sunt intr-un singur test.

delfinashu

Da, stiu, este postat pe site-ul ANR.Nu am probleme cu invatatul,pot invata orice si oricat, problema este ca as dori sa stiu CE ANUME am de invatat!!!Vreau sa stiu care sunt regulile jocului, mi se pare normal asta si nu reusesc sa aflu care sunt aceste reguli.Nu reusesc sa aflu daca s-a schimbat ceva, care tematica reala si o bibliografie, testele cu intrebarile.

pelicanul

Nu stiu daca s-a modificat ceva in tematica dar ceea ce apare aici nu prea are legatura cu categoria D. :) Mai degraba cu A. De exemplu manevra in ciclon, ratiile de apa si hrana din pluta de salvare, dezesuarea navei la maree inalta, etc Cred ca e o greseala pe undeva...

Fritz


delfinashu

Si eu cred ca undeva s-a strecurat o eroare insa nu reusesc sa obtin o confirmare oficiala,nimeni nu stie nimik, iar de la ANR, imi raspunde sec o doamna care imi spune sa consult site-ul ca ce scrie acolo e valabil! Culmea e ca testele pt ctg.C contin "manevra agrement" cu intrebarile clasice pe care le stiam!Este absurd sa fie valabile pt C si s anu fie pt D care e pt ape interioare!!!
Doar daca e cineva care a dat de curand examenul, poate stiti voi pe cineva!

mario38


delfinashu

Examenele atat pt D cat si pt C sau amandoua,se programeaza aprox lunar, dar nu exista o data fixa deoarece se tin doar cand se intrunesc minim 10 dosare si max.50.Dosarele cu actele trebuie depuse personal, pt ca pe copia xerox a fiecarui act, doamna dela registratura iti pune o stampila patrata pe care scrie conform cu originalul(trebuie aduse si originalele actelor!).Apoi se plateste la casierie taxa de examen de cca 450 lei al carei numar si serie se noteaza pe o cerere tip care trebuie completata la fata locului si care se anexeaza si ea la dosar.De aceea nu se pot trimite actele prin posta sau mail ci trebuie depuse personal.
Eu m-am inscris la Tr.Severin, unde s-a tinut pe data de 19 iunie examen, urmatorul fiind dupa aprox o luna, in iulie.Mi s-a spus sa mai iau legatura cam peste doua saptamani telefonic cu ei.Toate datele, inclusiv cele de examen se gasesc pe site-ul ANR la "personal navigant"

ghrt

Salut

Eu am dat examen (direct) la C si am primit intrebari cu ciclonul (deci fara legatura cu intrebarile publicate pt C, dar care se regaseste in intrebarile de la D) si in mod surprinzator o intrebare de comunicatii care nu se regaseste pe nicaieri.

Concluziile: sunt si alte intrebari decat cele publicate si trebuiesc citite toate chestionarele, atat C cat si D.

delfinashu

ok, si ce-ai facut? Cum te-ai descurcat? In cazul asta, ce carti trebuie citite?Ce bibliografie este? Pt ca in Conducerea ambarcatiunii postata pe site-ul ANR nu gasesti nimik despre subiectele si intrebarile de care zici tu!

ghrt

La întrebarea cu ciclonul am răspuns corect... jumate noroc jumate deducţie logică. La cea cu comunicaţiile am răspuns greşit.
Însă am luat examenul de C! Oricum poţi să greşeşti maxim 4 răspunsuri, deci nu e dracul chiar atât de negru. Însă trebuiesc citite toate chestionarele publicate pentru a minimiza surprizele.

Urmează acum diferenţa pentru D.

mario38

Citat din: ghrt din Iunie 24, 2015, 08:03:26 PM
La întrebarea cu ciclonul am răspuns corect... jumate noroc jumate deducţie logică. La cea cu comunicaţiile am răspuns greşit.
Însă am luat examenul de C! Oricum poţi să greşeşti maxim 4 răspunsuri, deci nu e dracul chiar atât de negru. Însă trebuiesc citite toate chestionarele publicate pentru a minimiza surprizele.

Urmează acum diferenţa pentru D.
si eu am de dat doar diferenta pentru D . Ai idee cum se procedeaza , cit costa si cind se poate da?

rexsailor

Citat din: mario38 din Iunie 24, 2015, 10:23:54 PM
si eu am de dat doar diferenta pentru D . Ai idee cum se procedeaza , cit costa si cind se poate da?

uite d'aia n-am dat eu examen pana acum....pe vremuri se dadea intai pentru D si pe urma pt. C....plictisitor de-a dreptul...
acuma daca se da intai pentru C este mai bine ca poti alege pe urma: ori dai pentru D ,ori dai pentru B....
cand s-o da oare intai pentru A si pe urma sa dea cine vrea pentru alte categorii..?
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

mario38

Citat din: rexsailor din Iunie 24, 2015, 11:02:57 PM
uite d'aia n-am dat eu examen pana acum....pe vremuri se dadea intai pentru D si pe urma pt. C....plictisitor de-a dreptul...
acuma daca se da intai pentru C este mai bine ca poti alege pe urma: ori dai pentru D ,ori dai pentru B....
cand s-o da oare intai pentru A si pe urma sa dea cine vrea pentru alte categorii..?
la mine este mai misto ....am avut prima liceenta in 1987 la calafat pentru vele . Am complectat in 1997 cu un carnet de zici ca este cartea de munca si am luat CARNET DE CAPACITATE MOTOR care la preschimbarea in modelul nou am pierdut D-ul , apoi am luat S , asa ca acum am C ,M ,S dar nu am D -ul care il aveam pe vremea lui Ceasca

profesortenis

salutare...

poate sa imi trimita si mie pe mail (profesortennis@yahoo.com )cartea  sau documentatia care trebuie invatata pentru permisul de navigatie categoria D?

Stie careva cand se mai da urmatorul examen si unde?
Ms

Va multumesc anticipat!