Canoe canadian

Creat de tudy, Martie 06, 2012, 08:52:34 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

tudy

Am gasit pe pescuitul.ro acest anunt

http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/view_anunturi_detalii/ia/49643/i/2/of/null/var_anunturi/Canoe/bb/null/nm/null/cat/null/

Mă bate gandul să o cumpar, ma incanta pretul. Ce parere aveti ? Este buna pentru plimbari pe R.Prut  si pe bălti. Mă gandesc la plimbari linistite cu sotia si copilul. Sper sa nu ma rastorn cu ea. Poate  s-a plimbat cineva cu ceva asemanator.

tudy

Un pic de ajutor te rog Vali.

Vali

Salut Marian, despre canoea din poze chiar se vede ca "nu a fost pusa pe apa", din cauza murdariei care o acopera :D. Cand scoti ceva la vanzare, ar fi bine macar sa-i faci un pic de smotru. Nu cunosc cum sta respectiva canoe la stabilitate.
In schimb, la aprox. acelasi pret era in iarna de vanzare canoea lui Sandrin (poate mai e si acum): http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,334.0.html .

Despre tipul de canoe al lui Sandrin pot spune ca are 4 calitati importante la o canoe:
1. e foarte stabila
2. are compartimente flotabile
3. lungimea permite transportarea usoara pe orice masina
4. poate duce 2 adulti si un copil in maximul de siguranta

Daca esti hotarat pe canoea din anuntul de pe pescuitul.ro, cere-i omului sa faci o tura cu ea, sa vezi cat e de stabila. Oricum, va trebui s-o echipezi cu banchete si compartimente flotabile, fiindca in poze se vad doar traversele folosite la transportat canoea pe umar. In plus, la lungimea de 6,5 metri cred ca e destul de grea pentru a putea fi transportata de unul singur. O canoe asemanatoare am vazut asta vara la tabara la Jurilovca, era facuta la unguri parca, insa n-am apucat sa ma dau cu ea ca sa-mi fac o parere.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gadiel

cred ca aceasta canoe e facuta la Targu Mures de un domn de acolo , pretul initial este de 600 de euro , deci mi se pare ieftina , iar daca vrei una noua ia legatura cu Vali , eu sunt foarte multumit de stabilitatea si hidrodinamica.
gadiel

Florio

Opinia mea este ca daca aceste canoe au coca in stare buna, merita fiecare banut .

Numai materialele necesare constructiei, depasesc bine suma asta.


gadiel