Veliere costiere

Creat de Vali, Iulie 21, 2012, 01:24:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

Eu chiar vreau in maxim o saptamana sa ne dam, mai ales ca vom avea musafiri din tari straine ;).

Deja am tumbat barca, si m-am apucat sa frec puntea mai ceva ca marinarii. La finisajul puntii, cockpitului si bordajului lateral nu e multa munca, insa la interior e de bibilit. Am de rezolvat angrenajul derivorului, de schimbat sufa de rabatare, apoi de facut carma, piciorul catargului, ancorat catargul si cam gata. Daca se baga cineva cu o manuta cat de mica de ajutor, are din partea mea barca pe mana oricand vrea.
Avem un set complet de vele, inclusiv gennaker, dar buba e ca nu putem tertarola sau rula, deci daca e vifor, e cam belea. In plus, am si o pereche de lopeti, poate cu ocazia asta ne primeste badea Aurelian si la Raid :P.

Hai ca fug sa termin si eu treaba pe seara asta si revin cu comenţ..
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

x_petrolist

Citat din: Vali din Septembrie 11, 2012, 08:31:17 PM
...... Avem un set complet de vele, inclusiv gennaker, dar buba e ca nu putem tertarola sau rula, deci daca e vifor, e cam belea. In plus, am si o pereche de lopeti, poate cu ocazia asta ne primeste badea Aurelian si la Raid :P.....

Vali, vorbeste cu maestrul velar "Lipan". Cred ca poti coase o chinga si pune citeva capse ca sa faci macar o tertarola randei. Referitor la Raid, stii ca esti binevenit oricind, singur sau in grup, cu sau fara barca.

lipan

Citat din: x_petrolist din Septembrie 12, 2012, 06:13:11 PM
Citat din: Vali din Septembrie 11, 2012, 08:31:17 PM
...... Avem un set complet de vele, inclusiv gennaker, dar buba e ca nu putem tertarola sau rula, deci daca e vifor, e cam belea. In plus, am si o pereche de lopeti, poate cu ocazia asta ne primeste badea Aurelian si la Raid :P.....

Vali, vorbeste cu maestrul velar "Lipan".

Mai ales că nici nu iau mult de lucru.  :) :) :)
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Captan

Si cand incepi modificarile la cabina,pupa,etc?Pana acum arata super, dar ideile tale pentru modificarea acestui tip de velier ne intereseaza la fel de mult.
Salutari

Vali

Salut Bogdan, dupa cum spuneam, vreau sa ne dam intai pe indelete cu ea in varianta actuala, ca sa-mi fac o parere despre cat de mult m-as putea inalta cu noua punte. Motivul este puntea inaltata asemanatoare cu cea a lui Viko 20, care ofera spatiu interior sporit, plus loc mai mult de depozitare sub cusete:

Odata cu inaltarea puntii, se va schimba si forma cabinei si cockpitului. Dupa cum spuneam, depinde si de modul cum se comporta actualmente barca, mai ales ca va trebui instalat si un lest suplimentar pe opera vie, pentru a conferi barcii calitati cat mai bune de stabilitate. In plus barca va putea fi tractata ca si pana acum cu o masina obisnuita, nu jeep etc. Mai multe detalii dupa ce ne dam cu ea.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Captan

Excelenta ideea ta,sper sa iasa super bine. Dpdv al stabilitatii, sigur se preteaza la modificarea respectiva,mai ales cu un lest suplimentar.

Bogdan ion


Florio

Citat din: Bogdan ion din Decembrie 20, 2012, 01:25:33 PM
http://www.zeglarstwo.sail-ho.pl/sztraeng/sztrengl.html#zm

Un velier de la Sztrandek.

Foarte incapatoare, barca asta "plinuta" :)
Si usor de transportat la cele 250 kg ale sale. Am vazut ca are doua modalitati de aranjament interior si e prevazuta si cu compartimente flotoare.
(Ma mira putin amplasamentul compartimentelor, la partea de jos a barcii)
Dar ce ma incanta foarte tare e prezentarea planurilor. :)


Vali

Ca sa avem o idee despre ce inseamna hobby-ul barcilor cu vele intr-o tara tot fost-comunista (Polonia), avem in linkuri cate o lista de planuri de la cei mai reputati 2 designeri de acolo, anume Wojciech Kasprzak, proiectantul Sztrandek-ului, plus Andrzej Skrzat, parintele iahturilor Delphia:

Catalogul lui Wojciech Kasprzak si cateva poze: http://translate.google.ro/translate?sl=pl&tl=en&js=n&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fstrony.aster.pl%2Fsail%2Flodki%2Fspis.html



Catalogul lui Andrzej Skrzat si cateva poze: http://www.skrzat-design.pl/02jachty-pl.html




Cand vom vedea si la noi asemenea frumuseti :)?
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss

Citat din: Vali din Ianuarie 09, 2013, 04:28:07 PM
Cand vom vedea si la noi asemenea frumuseti :)?

Ca sa fiu al dracului, ca tot bucuresteanu: Cand ti-oi sterge balele de pe monitor si te-oi apuca de munca, braconiere! Profiti ca n-ajunge nimeni prin zapada cat gardul la tine, la Galati-Sat, sa te-mpinga de la spate! Ai mai facut ceva la velierul tip 2?

Vali

Nenea, eu am muncit pe 31 decembrie, 1 si 2 ianuarie, plus toata saptamana dupa aia. N-ai idee ce placut e sa polizezi fibra cand afara sunt minus cateva grade, sau sa stai cateva ore cu masca pe figura, cu usile inchise, ca sa pastrezi caldura cand bati fibra. Sunt baieti pe forum care au fost pe la mine si pot confirma.

Velierul tip 2 e gata din toamna, am vrut sa-l dau la apa la Brates (am fost cu Aurel naspet), dar nivelul apei e scazut si nu am putut (apa are maxim 10-15 cm pana la 100 de metri in larg, deci nu intra peridocul).

In plus, eu nu balesc la desenele de barci de pe net (ca le stiu ca pe buzunarul meu de cand am descoperit netul). Le-am pus pe forum tocmai ca sa vada lumea cat de avansati sunt polonezii, si care sunt directiile de evolutie (se vede clar evolutia designului in ultimii 40 de ani la barcile lui Skrzat). Iar despre bucuresteni ai dracului, cunosc unii mult mai rai :P, insa ii apreciez pe aia care vin la interval cu fapte ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss

Nu te oftica, face rau la ten! Te impung ca sa te fac sa mai muncesti si pe forum, ca la fibra nu te putem ajuta de la distanta. Ma stii ca ma ofer la ce ma pricep ( adica maxim dat cu matura ), altfel, daca pun mana pe scule, ma accidentez grav si-mi periclitez painea familiei! Sunt doar un admirator al muncii tale... in masura in care n-o tii la umbra...  ;)