Veliere costiere

Creat de Vali, Iulie 21, 2012, 01:24:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 11 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bogdanbuciu

eu zic sa mergi sa intrebi, ca s-ar putea sa fie doar benzina.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

mario38

sa intreb pe cine ,? ,unde ? ... eu stau in Craiova

pelicanul

Citat din: mario38 din Ianuarie 18, 2013, 06:17:29 AM
sa intreb pe cine ,? ,unde ? ... eu stau in Craiova
Lasa ca vara mai dai si pe la mare, te stiu eu!  :)
In Portul Tomis, pe latura de vest a bazinului este o scara din beton (cam darapanata) care urca pe faleza direct in Piata Ovidiu. La baza acestei scari, in spatele restaurantelor - container, este o baraca. In baraca este un paznic care stie toate miscarile pe acolo. Acum vreo trei ani zicea ca Wolfy nu e de vinzare. Sint altele in schimb, unele complet gratis. "Te costa doar macaraua sa o ridici de aici !" Problema e ca alea care erau gratis nu prea ma atrageau (erau prea terminate) iar alea care erau pe bani costau prea mult (fiind fara vele, fara motor etc). Dar asta era acum trei ani !

Vali

Barca albastra din prima poza a lui Adi este a "celebrului", cum ii spune el, Ambrozie. Stiu ca acum vreo 3 ani cerea cam 1400 euro pe ea, si nu cred ca merita, avand in vedere cata munca si materiale mai intra, ca sa fie cat de cat ok. In plus, dpdv personal respectivul ar fi ultima persoana cu care as face vreodata afaceri.

Barca din a 2-a poza era acum un an trantita cu burta pe spatiul verde, fara derivor. Cel mai rau e ca "un om de bine" s-a gandit sa curete el toata vopseaua aia scorojita de pe barca, si a facut-o in modul cel mai nociv posibil: a ars-o cu lampa de benzina, ceea ce nu se face niciodata la un corp din poliester. Asa ca sarmana barca, in afara ca e hidoasa rau acum, a mai avut si rasina corpului supraincalzita cu lampa de benzina. E un baiat din Constanta care a vrut s-o cumpere, dar s-a lasat pagubas cand a aflat ce fel a fost curatata vopseaua de pe barca.

Oricum, interesant e ca ambele barci din poze, fiind in Constanta, au chile fixe lestate, ceea ce arata echiparea lor exclusiv pentru mare. In schimb, barcile "tip 2" de la noi din zona au derivor briceag, din cauza adancimilor mici, si nevoii de a acosta la mal, ca orice barca de ape interioare.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

telefon satelit

 Din experienta mea, romanii sunt printre cei mai nerealisti vanzatori de barci second hand. Sigur ca sunt si exceptii, dar in general vorbind doar la mare disperare se cer preturi cat de cat realiste pe la noi.

Captan

A mea am dat-o cu 1600, vele noi, catarg aluminiu. Mai este una alba pe Ghiol, idem si la fel, se cere 2300, negociabil ,cred.
Acum sunt in cautare de ceva mai marisor.Mai ales cand ma intorc din voiaj. Apropo un an nou fericit la toti, in frunte cu Vali (ca-i boss la site-ul asta) va transmit din Singapore. Salutari la toata lumea.

gadiel

pai ai cerut 3000  , cum de ai dato asa de ieftin , eu m-am tot uitat la ea dar na .......

Captan

Daca sunai si spune -ai ca dai 1600 sau 2000 era a ta, nu am tinut deloc la pret. Orice pret este negociabil, chiar daca scrie ne-negociabil.

Captan

Apropo,baieti ce spuneti de asta? Este a unui prieten si mi-o da la un pret foarte bun,cu peridoc inmatriculat, cu tot. Eu cautam una mai mare,chiar daca era mai scumpa, dar la pretul asta parca nu-mi vine sa o pierd.(3000 Euro). Voi ce parere aveti?.Are vele,catarg aluminiu,etc. Corp fibra,stare f.buna (amiesit cu ea pemare acum vreo 4 ani).nefolosita de ceva ani buni.Cusete la interior cu perne, motor 10CP.
Deci?(Urgent raspunsuri va rog)

Florio

Citat din: Captan din Martie 04, 2013, 05:35:29 PM
Apropo,baieti ce spuneti de asta? Este a unui prieten si mi-o da la un pret foarte bun,cu peridoc inmatriculat, cu tot. Eu cautam una mai mare,chiar daca era mai scumpa, dar la pretul asta parca nu-mi vine sa o pierd.(3000 Euro). Voi ce parere aveti?.Are vele,catarg aluminiu,etc. Corp fibra,stare f.buna (amiesit cu ea pemare acum vreo 4 ani).nefolosita de ceva ani buni.Cusete la interior cu perne, motor 10CP.
Deci?(Urgent raspunsuri va rog)

Daca barca e in conditii de navigare, pretul e derizoriu, avand in vedere ca dispune si de pridoc .
Ia-o si te asteptam la Barca Week :) 

(Totusi poate ne dai si alte detalii, Bogdane, ca dintr-o poza nu ne dam seama de prea multe ;) )

Captan

#70
Salut Florin.
Abia am venit in tara de o saptamana si sunt la niste cursuri IMO ptr 5 zile. Unde se tine Barca Week? (nu am apucat sa citesc de pe forum ce mai e nou)? Oricum nu stau prea mult acasa ca sa fiu in vara aici.
Cum a iernat MAC-ul? Chiar ma bate gandul sa o iau pe "verzulia", mai ales ca o stiu de mult, am si navigat cu ea.
Este un EL BIMBO polonez. L=6m,l=2m, pescaj 0,60,fabricata 1996,900 kg.
Bafta

Florio

Citat din: Captan din Martie 04, 2013, 09:18:44 PM
Salut Florin.
Abia am venit in tara de o saptamana si sunt la niste cursuri IMO ptr 5 zile. Unde se tine Barca Week? (nu am apucat sa citesc de pe forum ce mai e nou)? Oricum nu stau prea mult acasa ca sa fiu in vara aici.
Cum a iernat MAC-ul? Chiar ma bate gandul sa o iau pe "verzulia", mai ales ca o stiu de mult, am si navigat cu ea.
Este un EL BIMBO polonez. L=6m,l=2m, pescaj 0,60,fabricata 1996,900 kg.
Bafta

Barca Week
Traseu: Dunare - Marea Neagra, incepand de la Oltenita . :)  detalii aici : http://forum.capcompas.ro/index.php?topic=676.0
In afara barcilor noastre micute, vine si Lindor incepand de la Cernavoda. O sa aratam pe apa, ca lebada cu pui ;) .

Nemo a iernat excelent, am serbat 1 martie preparand cafeaua in barca si savurand-o in cockpit. Asa am punctat prima zi de primavara si implicit epitaful iernii 2012-2013.

Arata bine El Bimbo. Cam ceea ce dorim noi : pescaj mic, lungime sub limita inmatricularii, greutate usor transportabila si ...vad un an de fabricatie bunicel . Mie imi pare o afacere foarte buna .

Noroc in toate !

Rumpi


Dragii mei, azi noapte in timp ce citeam ultimul numar din Classic Boat (descarcat gratis ca de obicei ca nu tin la chioscul de langa bloc) mi-a atras atentia un articol despre un design de la Vivier, anume Pen-Hir. Am vizitat si site-ul constructorului, m-am uitat la poze si am ramas impresionat. Nu de look-ul clasic, spatiu sau de performantele descrise in CB ci mai ales de faptul ca Vivier a conceput aceasta barca de la inceput pentru placaj de mesteacan care la noi e ieftin. Barca e conceputa modern si inteligent, pentru debitare CNC si presupun ca ofera si planurile de debitare contra cost (cel putin la alte design-uri o face). Barca nu e multigurna ci foloseste un soi de radius chine modificat. Teoretic e si tractabila dar ai avea nevoie de un 4x4 ca sa faci asta ca are 1,8t din care 600kg balast.
Aruncati si voi o privire (http://www.vivierboats.com are si alte modele frumoase) si dati o parere. Mie mi se pare o alternativa frumoasa fata de "suspectii de serviciu" cu un look clasic si tehnica moderna, simpla si (probabil) mai ieftina per ansamblu pentru noi (chiar daca planul nu-i deloc ieftin si bineinteles ca intreaga constructie e mai scumpa decat un sh).

radu_d

Intrebare : se poate construi si din placaj de mesteacan ? daca e acoperit de fibra? compensezi cu 3 straturi de fibra si tot la acelasi cost de okoume ajungi ? :-\

Ms