Barca mea: NYX - The Thing That Should Not Be

Creat de radasous, August 01, 2012, 11:54:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

byteworks

Citat din: radasous din Octombrie 17, 2014, 08:54:53 AM
Pop Industry, cei ce fac remorcile Repo din Metro, Dedeman, etc.

Daca tot ii ai la indemana insista sa-ti faca remorca mai solida, cu mai multe intarituri la colturi, unghiuri, sa puna piulite de blocare  ( :o ce ingineri sunt astia care pun piulite normale la chestii care vibreaza, se misca permanent in functionare) si daca masina nu poate remorca 750 kg sa faca detarare din start la cat iti trebuie.
Poti sa le transmiti "numai de bine" din Bucovina  >:(

radasous

Citat din: byteworks din Octombrie 17, 2014, 09:35:35 AM
Citat din: radasous din Octombrie 17, 2014, 08:54:53 AM
Pop Industry, cei ce fac remorcile Repo din Metro, Dedeman, etc.

Daca tot ii ai la indemana insista sa-ti faca remorca mai solida, cu mai multe intarituri la colturi, unghiuri, sa puna piulite de blocare  ( :o ce ingineri sunt astia care pun piulite normale la chestii care vibreaza, se misca permanent in functionare) si daca masina nu poate remorca 750 kg sa faca detarare din start la cat iti trebuie.
Poti sa le transmiti "numai de bine" din Bucovina  >:(
Unul dintre patroni imi este prieten. Or sa il faca corect, altfel apelez la santaj  :)
Masina poate cara in plus doua tone, nemtalaii de la care am luat-o erau rulotisti si au modificat hartogaraia.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

byteworks

Citat din: radasous din Octombrie 17, 2014, 09:43:10 AM
Unul dintre patroni imi este prieten. Or sa il faca corect, altfel apelez la santaj  :)
Masina poate cara in plus doua tone, nemtalaii de la care am luat-o erau rulotisti si au modificat hartogaraia.

:D :D :D Poarte ma rezolvi si pe mine cu o detarare atunci, ca pentru schimbat o placuta prinsa in 4 popnituri m-au invitat sa bat drumul de la Suceava la Slatina !!!! Chiar poti pune o intrebare?

Atentie e vorba de greutatea maxima remorcata (750 max cf legii indiferent de ce zic actele masinii) fara sistem de franare la remorca! Putine masini duc asa ceva.

radasous

When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

byteworks


radasous

#65
Noaptea nu-i ca ziua, Nyx e verde  8)
Ieri seara am dat inca in start de chit pistolabil. Cat s-a uscat chitul m-am apucat de preparat vopseaua șucară, adica am amestecat colorantii sub forma de praf cu ceva rasina si agent de metalizare, iaurtul astfel obtinul l-am amestecat cu grund epoxi. Am trecut prafoseniile colorate printr-o sita de tantari, asta a fost victima de serviciu.
Proportiile au fost (cu aproximatie):
-150 ml colorant verde
-50 ml colorant galben
-50ml agent de metalizare
-100ml rasina epoxidica
-800ml grund (gri deschis)
Dupa ce am terminat de amestecat salata i-am aplicat o slefuire voiniceasca chitului spritos. A urmat o megapartida de maturat si suflat cada cu aer. Apoi m-am apucat sa izolez copastia cu banda de masca si surpriza, s-a terminat banda. Am continuat cu banda 3M pentru ostatici (din aia argintie) si s-a terminat si asta, la marele fix. Am degresat cu un diluant prapadit, ceva compatibil cu 509, important e ca nu dizolva chitul. In mod logic, dupa ce am fumat doua-trei tigari, mi-am facut curaj si am spoit cu lavabila barca, la pistol. A iesit mult mai bine decat ma asteptam, fiind a treia oara in viata mea cand vopsesc ceva in felul asta. Prima data s-a intamplat in clasa a noua, prin 87, a doua in 2010 cand am protejat barcoiu cu un lac (ala de l-am scos cu decapant  :) ).
Toate manevrele s-au produs mult dupa apusul soarelui, de fapt, majoritatea lucrarilor la barca s-au desfasurat fara lumina naturala. De la bezna si alte situatii intunecoase ii vine si numele  ;)
Urmeaza lacul v33
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

home made

frumos spus,frumos iesit,fain ! da' cu compresoru' ce-ai avut?de arata asa. :)

radasous

Haha, compresorula ala are o viata foarte trista, este folosit la ignifugari, l-au abuzat si l-au spoit Doreii  :) Poza am pus-o intentionat, sa il fac celebru.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#68
Vopseaua manufacturata a polimerizat corect, asa ca, am dat primul strat de lac v33. Nu am insistat prea tare, sa nu curga, am consumat cam trei sferturi de litru. Pe anasamblu sunt multumit de cum iese, micile imperfectiuni ale suprafetelor arata ca e o barca manufacturata, micile detalii arata ca ca e muncita cu pasiune.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

AlecNaneti

Autoironia din ultima poza e de senzatie!

Felicitari pentru proiect! Multumiri pentru documentarea in detaliu!

radasous

#70
Matuit, suflat, degresat...e gata si ultimul start de lac la exterior.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#71
Salutare,
Lacul nu este suficient de uscat incat sa intorc barca si sa o pun pe suporti, as ca, am lucrat la ceva maruntisuri. Am sablat placa pentru motor (manufacturata din tabla de Al de 2mm, am prins-o de oglinda cu chit de rumegus+epoxi si 6 autofiletante si am dat-o cu grund epoxidic. Am testat prinderea balamaleor pe capace, o sa am nevoie de niste pop-nituri mai lungi (am luat de 10mm cu diametrul de 4), astea nu"infloresc"suficient
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

cristiantutuianu

In primul rand felicitari !
Citat din: radasous din Octombrie 23, 2014, 08:18:37 AM
Am testat prinderea balamaleor pe capace, o sa am nevoie de niste pop-nituri mai lungi (am luat de 10mm cu diametrul de 4), astea nu"infloresc"suficient
Nu "infloresc" suficient ??
Ai incercat sa pui o saiba

radasous

Inerc diseara cu saiba si nituri mai lungi, alea nu infloresc pentru ca sunt prea scurte, sub 2 mm peste nivelul balamalei. Le-am luat de 10mm, capacul are in jur de 7, balamaua 1 sau 1.6
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Vali

Cele mai bune sunt de 4,8 pe 19, se vand la punga de 50 de bucati. Important e si clestele, preferabil cu 2 brate lungi simetrice, nu tinichea din-aia care se deformeaza cand o strangi.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau