America : Exploatarea gazelor de sist

Creat de Florio, Octombrie 19, 2013, 06:17:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 12 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

#30
Citat din: pelicanul din Decembrie 05, 2013, 05:44:36 PM
Citat din: Mihaif99 din Decembrie 05, 2013, 04:44:51 PM
Asadar, daca vrei sa ti se respecte proprietatea trebuie sa te constituiesti in ONG  Misto capitalism.

Apropos de exploatat alte neamuri. Chevronul cu miliardele, sprijinul guvernului American, lobby, etc. Si pe de alta vad ca oamenii aia care se opun chevronului. Au dreptul sa decida pentru ei, sau nu? Mai exista si unii pe margine care chibiteaza cu Chevronul, ca cica in mintea lor li se pare ca asa e in capitalism.
D-aia nu merge nimica la poporul asta, pentru ca tot timpul au fost prea multi dornici sa se aliaze cu dusmanul. De ce . Pielea mea daca stiu de ce. Ca explicatie logica nu exista. Asa ii duce pe ei capul. Alte popoare I-au catalogat drept tradatori, si au exterminat clasa asta si si-au gasit linistea.
Mergea pe calea asta si Romania, dar totul a fost resetat odata cu venirea ciumei rosii. Stii tu, atunci cand ne-au vandut rusilor ca sa se faca experimente sociale pe noi.
In Romania anilor 50 s-a facut un genocid Au fost omorat patriotii si oamenii cu intitiativa, si s-au inmultit cozile de topor peste masura. Atunci erau membri de partid activi, acum sunt de partea cealalta.
D-aia sunt eu si libertarian, dar si anarchist, pentru ca raul trebuie starpit din radacina.
Daca fenomenul de deposedare abuziva se desfasoara pe scara asa de mare singura aparare este organizarea politica.
O masa de oameni (chiar daca sint zeci de mii) care protesteaza neorganizat si nu poate face pasul spre reprezentarea politica este doar o turma care va fi exploatata de politicieni.
Un stat corupt si prost organizat va fi ocupat sau exploatat de catre statele mai putin corupte si/sau mai bine organizate. Asa functioneaza istoria de citeva mii de ani.

Aici ai dreptate! Dar nu e usor, pentru ca trebuie sa te lupti nu numai cu corbii locali, dar si cu vulturii din afara.

cosmin91

Sa te lupti este foarte greu....dar nu imposibil, ani de zle am fost manipulati si pregatiti ptr. o astfel de problema sa dam altora bogatiile tari, ne-a convins ca ei sunt mai puternici si ca nu avem ce sa le facem, acum vrea sa ne convinga ca asa este cel mai bine sa ii lasam se ne ia tot ca nu avem locuri de munca si gazele de sist sunt ok nu distrug panza freatica si mai avem de unde bea apa ca noi si asa nu bem de la chiuveta.
Daca vrem sa ducem o lupta cu puterea care ne conduce fie pe plan local sau guvernul mondial nu o putem face decat in genereati si incepand de azi in loc sa deschidem facebook'u sa deschidem o carte in loc sa pierdem vremea cu baieti prin baruri sa luam BACU si nu de la Mahmudia ci din scoala in loc sa pierdem ani si sanatate cu droguri hai sa ne croim drum in viata, in loc sa facem bani inafara legi hai sa ne educam si sa nu vindem droguri ca daia in ploiesti 100 de insi in vara au fost incarcerati.....hai sa numai credem in iluziile create de masonerie si sa nu dam importanta jocurilor de noroc ci la integrare sociala sa numai fim rasisti sa fim buni uni cu altu sa numai fim atei sa avem credinta in Dumnezeu, sa fim oameni cu principii si directi nu sa ne trezim la 27-30 de ani ca nu avem nici un drum si ca am trait o iluzie pana acum.......ect.
Daca constinta tari nu se schimba......o sa ramanem in curu gol si nu e vorba numai de noi ci si de generatiile care urmeaza.
Cam asta este parerea mea si asa zic eu ca merge sa luptam contra lor.....sa numai fim o oaie din turma ca defapt acolo este puterea lor in turma creata de noi.

Vali

Cu toate ca ma abtin la maxim sa intru in discutii cu iz politic, am sa "ma risc" de data asta, ca sa-i raspund lui Cosmin:

Abordarea ta e cea mai buna, dar si cea mai rara. Pun pariu ca foarte des te simti ca un pribeag in desert, sau ca Uil Smit in "Ai em legend" :).

Ce scrii tu acum pe forum le spuneam eu acum 20 si ceva de ani colegilor mei de munca din Combinat, niste zombi interesati doar de salariu, fotbal si rachiul de dupa-amiaza. Asa ii formase comunismul, si n-aveai cum sa-i schimbi vreodata.

Ma tem insa ca romanu' obisnuit de azi, in afara ca e mult mai naspa fata de acum 20 si ceva de ani, e si mai greu de schimbat in bine comparativ cu zombii formati de comunisti. Am zilnic exemple destule, si a inceput si badea Lipan o poveste "dincolo", despre firea romanilor de-a lungul istoriei.

In timp am invatat un lucru: nu poti ajuta omul cu forta. Daca la marea masa le convine sa fie ca oile, n-are rost sa-ti rupi din viata ta, si-asa scurta, ca sa-i destepti pe aia pe care-i doare undeva. Fiecare pasare pe limba ei piere, si cine are cap pe umeri stie ce are de facut ca sa nu fie inghitit de gloata.

Oricum, apreciez ca de obicei stilul tau sanatos si tineresc, si iti doresc ca in timp sa imbatranesti cat mai putin la minte, si sa ramai "destupat" ca acum, si ca majoritatea colegilor nostri barcagii :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

#33
N-am vrut sa isc polemici, ci doar sa pun pe tapet faptul ca daca s-a ajuns la incalcarea flagranta a proprietatii private tocmai de catre autoritati, daca se urmareste bunastarea unei companii straine si sunt calcati in picioare romani pentru asta tocmai de catre stat, daca banii nostri sunt folositi sa plateasca un organ de reprimare a noastra, toate lucrurile astea in aceptiunea mea sunt nu gresite ci grave.
  Si ce faci concret? o sa ma intrebati.
In primul rand nu am sa tac, n-am sa ma prefac linistit fiindca maine va veni randul meu sa fiu calcat in picioare si atunci cu ce drept m-as mai plange ?
Nu, nu cred ca am sa merg la Pungesti, din multe motive. Desi o miscare populara concreta si masiva ar putea rezolva criza asta.
  Dar am sa merg la proteste in Bucuresti, acolo unde e centrul acestei malefice congregatii formate in multi ani de somn al natiunii si ratiunii.

P.S.
  Pelicane, Mangalia in care locuiesti e pe lista Chevron. Ridica-te si spune-ti parerea, altfel ai sa fii calcat in picioare ca o non-entitate. idiotii astia cauta sa ne convinga ca vom avea independenta energetica daca ii lasam sa ne otraveasca. Stie tot omul din ceea ce au facut pana acum si in alte tari, ca bogatiile subsolului i-au facut doar pe ei mai bogati iar tarile secate au cheltuit ulterior miliarde de dolari sa tina cat de cat in frau toxinele rezidente.

ionitzady

bai oameni buni terminati cu prostiilea astea ca-mi vine sa sparg monitorul , ce dracu.... suntem in filme unde RAMBO ii impusca pe toti dupa care vine si STEVEN SEAGAL si bate ce mai remane , voi nu vedeti ca nu o sa scoatem capu din gaoace niciodata , vine chinezu sa faca si sa dreaga ... , hopaaaaa   ce faci? nu ai voie , bla bla bla . Pai eu de ce tin barca asta ,de nebun ? ma duc acolo in balta unde sunt SEF , nu mai vad ROMANIA TE IUBI  ca-mi vine sa sparg si tv .

   Pai ce crezi cosmine ca eu pana acu am pierdut vremea , am mers pe un drum bine croit dar nu te gandii ca ai sa ajungi departe . Fi tu '' militian ''  si stai seara in masina de serviciu si-l torni pe ala cu MERCEDES il opresti , i-ti arunca in scarba 100e , dar tu nu o iei ca esti cinstit si corect si asa ar trebui sa fie toata lumea si cand iesi din tura dimineata ii spui la copil uitandu-te in ochii lui in tip ce-ti spune '' tati a venit mosu ?'' , nu tati ca mosul a fost corect aseara ...
 

  tot ce vreau sa spun este ca: - bun simt , i-mi place peste tot in trafic , in natura , peste tot
                                                 - corectitudine la fel
                                                 - onoare  => imagine impecabila
                                                 - bunatate cu semenii si tot ce ne inconjoara
  toate sunt un vis pt mine , DAR COSMINE ele functioneaza atunci cand toata lumea este aproximativ la fel , altfel acela de bun simt , corect , etc este distrus si calcat.

Sper sa reusesc sa-mi educ copilul si cu bun simt dar si fara cand situatia o cere , si bun dar si .....        intelegeti voi pt ca altfel NU SE POATE IN JUNGLA COTIDIANA IN CARE TRAIM .




pai voi ati vazut ca stai la coada respectos cu sarut-mana si degeaba si ala cu : auzi? fa... si mia aicia ... traitear familia ....       


               Trebuie sa fi cameleon sa te adaptezi  , cat despre gazele de sist tot ce vor ei fac , daca vrei sa schimbi ceva ? , numai cu forta se poate schimba , dar tre sa fi pregatit cand faci pasul asta ca nu te duci la skandenberg .
   
  asa ca mai bine vorbim de barci , motoare , sarbatori de iarna , ce-i frumos cat mai este frumos.

Captan

Imi pare rau ca, totusi o simpla intrebrebare a mea, a ajuns la o cu totul alta discutie,total lipsita de legatura cu subiectul initial,iar persoane mai "deosebite", le-au tinut isonul . Am facut un mic experiment si aici ca si in alte parti si am ajuns la acelasi rezultat. Sa divagat si distantat de la subiectul original pana sa pierdut esenta subiectului, deci gandirea de turma nu se poate distruge prea usor, de aceea ai nostrii politicieni ne-au manevrat si manipulat cum au vrut ei. Cu alte cuvinte NE MERITAM SOARTA.
Multumesc si inchidem topicul acesta, ca oricum a luat-o  aiurea fata de cee ce vroiam sa vorbim.

Nota: Sa nu mai zic ca nimeni nu a dat un raspus bazat pe experienta proprie ci pe "auzite" si "imaginate". Multumiri si salutari la toata lumea.

Mihaif99

Citat din: Captan din Decembrie 06, 2013, 04:51:45 PM
Imi pare rau ca, totusi o simpla intrebrebare a mea, a ajuns la o cu totul alta discutie,total lipsita de legatura cu subiectul initial,iar persoane mai "deosebite", le-au tinut isonul . Am facut un mic experiment si aici ca si in alte parti si am ajuns la acelasi rezultat. Sa divagat si distantat de la subiectul original pana sa pierdut esenta subiectului, deci gandirea de turma nu se poate distruge prea usor, de aceea ai nostrii politicieni ne-au manevrat si manipulat cum au vrut ei. Cu alte cuvinte NE MERITAM SOARTA.
Multumesc si inchidem topicul acesta, ca oricum a luat-o  aiurea fata de cee ce vroiam sa vorbim.

Nota: Sa nu mai zic ca nimeni nu a dat un raspus bazat pe experienta proprie ci pe "auzite" si "imaginate". Multumiri si salutari la toata lumea.

Scuza-ne ca ne-am permis sa divagam si sa discutam faptele asa cum se vad. Ca niste copii, nu ne-am dat seama ca unul mai inteligent facea  "experimente" pe noi.
Realitatea e ca fraierii de noi, obisnuti sa avem discutii bazate pe logica, intre oameni integrii, nu am recunoscut troll-ul de la bun inceput.

Cat despre logica postului precedent ce sa mai spun.  Mult success in relatiile cu ceilalti, cu o atitudine ca asta.

ionitzady

Captan , am citit atent postarile tale la subiect sa vad si eu intrebarea ta simpla ca o persoana nedumerita , dar am observat ca tu nu vrei sa iei o decizie  ,pt ca deja erai hotarat , si i-mi cer scuze pt aciditatea mea de cobai dar asta este strigatul neputintei . Daca eu hotarasc ,asa fictiv , ca nu sunt deacord cu extragerile ( cred ca as avea acest drep , ca cetatean) tu  crezi ca ar cantarii parerea mea impreuna cu alte pareri ?
   Eu cred ca nu ... , asa ca lasa-ma la stadiul de '' cobai '' sa ma exprim liber

Vali

Eu cred ca discutiile politice ne fac sa devenim rai unii cu altii fara sa ne dam seama.
Acum 4 saptamani ne bucuram ca o sa transmitem sticla cu tuica de la Captan din generatie in generatie, si acum ne porcaim din cauza carnatilor din guvern.
N-au dreptate Adi si Cosmin sa ne vedem mai bine de barcile noastre? Dintr-o data aici miroase a barcaholic.ro...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Captan

Imi cer scuze daca cineva sa simtit "atins". Nu asta a fost idea. Da,mai bine terminam ca nu-mi plac discutiile contradictorii fara o baza sigura. Nu ma consider mai inteligent decat altii dar nici altii mai inteligenti decat mine, eventual cu mai multa experienta intr-un domeniu necunoscut de mine.
@ioanitzady si @ mihai99 voua in special inca odata imi cer scuze. Pace?! Si Vali are dreptate, las-o draq de politica ca nu face bine la nimeni, hai inapoi la barcile noastre.

Vali

Cu toate astea, cu scuze ca redeschid subiectul, Florio are mare dreptate. Daca azi ne facem ca ploua cand unii sunt abuzati, maine va veni randul nostru.

Pe asta insista Florio si bine face. Din fericire, o mana de oameni care scriem pe aici suntem constienti de asta. Din pacate insa, marea masa nu da 2 bani pe situatia din Vaslui sau de la Rosia Montana. Fiecare are problemele lui, si n-are timp de problemele altora.

Iar problema discutata aici nu e vizavi de oportunitatea gazelor de sist. Nu cred ca avem printre noi pe cineva pregatit in domeniul asta ca sa faca lumina. Problema discutata aici este despre abuzul statului roman asupra populatiei proprii, care abuz e foarte aproape de cele de pe vremea lui Ceausescu.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Reiau ideea repetata de mine: nu doresc sa creez polemici . Aduc in fata o situatie periculoasa, dar nu una virtuala ci realitatea expusa limpede in diversele strigate de ajutor ale unor oameni ca si noi si sustinuta de filmari de la fata locului .
Nu mai e vorba de pixelul albastru.
uitati o opinie :
""Intrarea in forta de la Pungesti reprezinta de fapt trimiterea armatei (Jandarmeria are statut militar) impotriva populatiei civile, fapt nemaintalnit din 1989 incoace. La Pungesti statul de drept a disparut, locuitorii si activistii sunt hartuiti cu amenzi si plangeri penale pentru fapte inventate. Magazinele din satul Silistea au fost inchise! Traficul pietonal si auto oprit, iar copiii nu au fost lasati sa mearga la scoala. Asa arata Republica Dicatatura Militara Pungesti" .

Sunt lucruri pe care nu m-am grabit sa le cred, ci am vizionat filme, am citit desfasurari de evenimente, am vazut poze.
In momentul in care acestea au coincis fara urma de dubiu, m-am simtit in pericol, ca un cetatean al societatii romanesti.
Daca o lasam asa, maine va fi randul nostru.
E chiar asa de greu sa dea astia NU exploatarilor ? Trebuie sa calce in picioare populatia, drepturile cetatenesti, totul, numai sa faca profit Chevronului ?
Maaaai sa fie !

Cristy

Mai bine să discutăm despre bărci, motoare și altele care ne sunt dragi și ne mai unesc întrucâtva.
Este foarte greu să unești ROMÂNII mai ales dacă sunt de la 2 în sus. Pentru a fi uniți le trebuie să piardă aproape tot (a se înțelege că trebuie să le ajungă cuțitul la os). Cred că cel de sus - adică EL a zămislit Românul din același tip de os precum zarul (c...ă)
Dreptul proprietății este garantat prin constituție dar încălcat prin lege ...sau cam așa ceva.
Despre gazele de șist ?! sunt foarte mari interese. Orice firmă va veni va investi totdeauna mai mult pe hârtie decât în realitate pentru ca apoi să aibă suportul pentru a cere o perioadă de exploatare cât mai lungă asupra zăcământului ceva de genul - 4-5 ani în care vor lua cca 80% din producție iar statul român restul - asta în cazul în care vor fi singuri ...altfel...participația statului român scade simțitor - iar apoi încet încet va crește participația statului și va scădea % acestor firme căpușă (zăcământul va fi aproape epuizat).
În energie este o luptă acerbă și interese enorme în care de obicei americanii și englezii au prioritate și...ferice de cel ce se opune vrerii lor...vezi ultimele conflicte de pe glob; pe de altă parte și comisioanele sunt pe măsură la încheierea contractelor de tipul asta  nemaipunând la socoteală și bănuitele spăgi ce nu pot fi demonstrate niciodată de nimeni...deh suntem democrați.
Cum spuneam...hai înapoi la pasiunile noastre; oricum noi avem f bine dezvoltat instinctul de turmă și până nu vom avea un cap nu ne vom uni!

Florio

Nu va grabiti va rog, sa dati raspunsuri care sa devina subiect de orgoliu.
Nu orgoliile sunt in joc, ci integritatea noastra de cetateni ai acestei natii.
Oricare dintre noi, cei care ne-am exprimat opiniile in topic, am fi oripilati, injositi, am striga cu disperare neputinta noastra, daca am fi tratati astfel de catre autoritati.

Chiar asta se pregateste.
Daca nu se primeste un raspuns viguros de la populatia civila, un raspuns care sa le zdruncine scaunele "atotputernicilor" din divanele tarii, atunci suntem condamnati total.
Cu totii.


P.S>
   Zau asa, nu va amestecati orgoliile in postari :) . E o rugaminte la dialog firesc, cu argumente. Daca unii nu sunt de acord cu a avea o reactie, pot sa nu o aiba. Vor participa la discutie cei ce aleg sa isi faca auzite vocile intr-o reactie . Cei ce se simt amenintati de catre autoritatile oprimatoare, sustinute tot din banii lor.

Cristy

Nu este vorba de orgolii ci de realități pe care fie că sunt acceptate fie că nu trebuie cunoscute.
Cei din Pungești sunt singuri cu toate pe cap iar noi nu facem decât să '' luăm poziție ''. Poziția trebuia luată când s-a dat legea aceea referitoare la desproprietărirea celor ce au proprietatea în calea a orice dorește statul să facă. Acum este tardiv...
Dacă RM a fost oprită întrucâtva aici este diferită situația...fiind zugrăvită ca o necesitate națională și nu numai. (de aici jandarmi, va veni și armata dacă se îngroașă gluma)
Dacă se citește printre rânduri se pot înțelege mai multe...tipic românesc.