First Lady !

Creat de modi, Noiembrie 17, 2013, 08:46:00 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristiantutuianu

Daca intre coaste strip-urile fac "figuri" le aliniezi cu o chestie ca in gif-ul de mai jos. O pana poate fi folosita si la fixarea strip-urilor pe coaste.
....................................................................... :)

modi

FOARTE TARE !!! Ultima , cea cu pana infipta in "U" e de-a dreptul revolutionara !

Promit ca am s-o folosesc !

nicu


Rumpi

Citat din: modi din Noiembrie 22, 2013, 03:39:40 AM
Planuri, socoteli, .... si alte chestii :

..................................................................

1. locul stripurilor este sub tavan, acolo e cel mai cald. Stiviute frumos cu spatii intre ele pe cativa lati suspendati. Eu as astepta o luna, doua. Mori daca incepi constructia dupa boboteaza? Sau chiar in februarie? Sipcile care se curbeaza le folosesti acolo unde ai curbura la barca.
2. dupa punerea in opera nu mai astepti nimic, slefuiesti si dai fibra pe ele cat mai repede interior exterior. Daca dai fibra numai pe o parte si astepti se misca lemnul ca e tensionat doar pe o parte. Asta iti trebuie tie sa iti apara crapaturi si deformari in obiectul gata facut sa trebuiasca sa chituiesti perfectiunea?
3. daca ti-e groaza de praf lucreaza cu unelte care nu fac praf. Sureform, rindele, raschete. Slefuit doar la sfarsit si unde trebuie. Daca vrei sa minimizezi slefuitul fibrei investeste in peel-ply.
4.  Daca nu ai deja cumpara un pistol de lipit cu lipici cald. Problema cu metodele fara suruburi si capse e ca dupa ce scoti "piaptanul" lamela se departeaza de frame. Si ideea e sa stea cat mai aproape de el daca vrei sa iasa barca neteda. Lipeste cu "hot glue" lamelele de frame si foloseste piaptanul cu suruburi desenat de cristiantutuianu. Sau daca te plictisesti cat astepti sa se usuce lemnul construieste niste cleme:
http://woodgears.ca/clamps/jh_barclamps.html  sau  http://woodgears.ca/clamps/index.html
5. Foloseste metoda fara suruburi doar acolo unde e necesar, adica unde se vede (borduri, oglinda). Pestele nu trage mai bine daca vede ca nu ai gauri de holzsuruburi pe fundul barcii. Si pe dianuntru ai paiol, banchete si alte alea. Incearca sa astupi gaurile cu scobitori (depinde de surub si de scobitoare daca se poate, fa probe).
6. Pentru borduri foloseste cel mai rapid lipici pe care il gasesti. Poliuretan 10 min de preferinta transparent (pentru perfectiune). Cu araceturile (modificate sau nu) o sa stai putin dar poti folosi linistit pe fund unde pui suruburi.
7. Lucreaza alternativ: o sipca pe un bord, una pe celalat si doua-patru cu suruburi pe fund. Asa nu ti se pare ca stai o eternitate sa se usuce adezivul.
8. Daca faci stripurile de 8mm si dupa slefuit ajung la 6 cred ca o sa poti respecta greutatea daca te zgarcesti la fibra. 200 g/mp si inca un strat pe fund pentru abraziune. Mai dificil e cu toate alea de dupa, banchete, consola, etc. Eu consola as face-o din XPS laminat cu fibra si epoxi, iar banchetele sandwich: placaj cat mai subtire (foaie de usa, 2mm), bagete de molid si XPS (ala dur pentru fundatii, austrotherm XPS top 70 SF sau similare), fibra. Sau baghete molid, XPS, (optional burete normal in punga groasa sigilata (sa nu se ude, pungile de la sucurile care vin in cutie)) totul acoperit cu piele ecologica. Eventual si consola la fel, xps, bagete la colturi, piele ecologica pe dinafara.
9. sper sa ajunga ca sa nu ma dai in judecata.  ;D
Succes.     

home made

#79
Citat din: nicu din Noiembrie 22, 2013, 12:43:43 PM
poate te inspiri
vezi clipul din prima postare!

http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,84.0.html

nicalai,nicalaevici drazdenco,zis 7 m(oare asa-i?),vezi ca-mi incalci drepturile de autor !te costa una bucata ciocolata aerata!:)

Captan

@Modi. Vezi daca astea te ajuta cu ceva. Sau pe oricine altcineva!

Captan

@Fritz. Nu cred ca Modi sa gandit la asa ceva pentru barca proprie. Nu toti vrem super viteza sau doborare de recorduri, Suntem ceva mai modesti, dar nu se stie niciodata!

Intersect

#82
Felicitari Modiiiiiiii...Asteptam produsul finit....Am o poza cu obarca din Trinidad sper sa o gasesc si o pun....
Citat din: Fritz din Noiembrie 24, 2013, 05:28:37 PM
Despre barcile cu furnir...( de nuc daca se poate) ... Are mama un sifonier de nuc ..veritabil ...pentru care mi-am luat cateva palme in copilarie... ca l-am zgariat ...Am un gand ..Sa-i pun un motor ..in 2T EVIDENT si sa-l deprim pe ala cu RIVA de 260 000 de euro de pe Snagov... sa vedeti belea ..Sifonier de nuc in glisare ...cu elice supracavitanta !!!  ;D ..Deci nu glumesc...O singura incercare...si il pun pe foc...Vorba aia ...Omul gospodar isi face vara barca si iarna o pune pe foc... ;D
Ca intotdeauna Fritz Rulessssssss.... ;D
Riva pe Snagov....Ce nebuni sunt romanii...Cati cai are?
Born to fish,forced to work!!!

ionitzady

cred ca fritz are dreptate , daca ai de unde alege este foarte bine , mai ales la costuri minime . Oricum modi v-a decide ce-i place si ce-si doreste , dar mi-ar placea sa ma duc la peste pe deasupra apei .

Intersect

Gata am gasit-o motorizare 250 cp foarte manevrabila imi pare rau ca nu am filmat-o.....
Born to fish,forced to work!!!

modi

Citat din: Fritz din Noiembrie 26, 2013, 07:51:59 PM
Nu e gluma ...e o inovatie in sailing...


1-  Multumesc ..... Dar nu face obiectul sectiunii in care mi-am incadrat topicul .....

2- Nu ma fascineaza deloc fel de fel de "ghizmos" din  felurite metode de constructie ambracatiuni din nush ce milenii revolutionare . IUBESC LEMNUL , IUBESC SA-L PRELUCREZ !

3- Vreao o barca pe care EFECTIV sa o "nasc" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! De la conceptie , la proiect , la executie , la practica !
Unde n-am fost inteles ?
O barca strict de Delta , de vilegiaturi de vacanta , potrivita confortului personal .
Glisaj - nu mai mult de 40 km/h - autonomie totala de la Tulcea in aval , customizata perfect pe nevoile mele ( pe care cred ca le-am exprimat mai mult decat ligibil .

4- Oricat de dibaci ar fi Vali ( sau altul ) , vb lui Gica din Constanta , in acceptiunea mea , cand spun ca ma apuc de-o barca .......... presupune de la a proiecta-o , de la a concepe-o ...... incolo ! Ca atare nu ma satisface acizitia unui proiect sau unei coci gata facute . ....... Am si eu stolu' meu . .....

5 - Topicul este - deloc intamplator - deschis la sectiunea "constructii din lemn" , special la "strip plank" . Putem , va rog , sa ne limitam la tehnica respectiva ?

modi

Astazi , Bradutzu , in Bucuresti fiind , m-a fericit cu vizita lui ......
M-a gasit - si poate confirma - in planse si-n proiecte "pana-n gat" , inconjurat de zeci de "zero-cinciuri" si de linere de diferite culori , de gume de la Faber-Castle , de ciorne de proiect , de rigle de plastic sau de metal , de raportoare , de etc ......... .

Asta este ceea ce eu inteleg prin " IMI FAC BARCA" !

Fritz

#87
 Mii de scuze !!! :( Chiar nu am observat ca scriu la ,,constructii din lemn" ....Imi cer scuze, Modi, ca am indraznit sa-ti dau sfaturi ...si sa incerc sa te influentez ...Adica sa-ti propun ...sa-ti pun la dispozitie matrita mea (gratis) ...sa-ti faci o barca ieftina si buna.  Tupeu ,,obraznic "...din partea mea !!!  :'(
OK. MAN !  FA-O !!! Naste-o...Screme-te sa vedem ce draqu-ti iese... Despre schitele alea ...stii parerea mea...

modi

Citat din: Fritz din Noiembrie 26, 2013, 08:30:17 PM
...Scremete sa vedem ce draqu-ti iese... Despre schitele alea ...stii parerea mea...

Dinspre mine ..... topicul poate fi bulit definitiv . Il consider "infestat" .........

Fritz

#89
 Eu deja sterg..tot ce am postat in acest topic.  ... A fost infestat !!!! de informatie !!!
NU MAI E ! Tu sa fii fericit !  :)

Uite ce ai refuzat ...O barca din fibra turnata in matrita ...Ai uitat ce-am discutat????   Eu nu. 
Oferta NU mai e valabila.
Ti-am atasat un pdf in 3D. Il poti intoarce pe toate partile...Accept critici.   Barca ti-ar fi iesit  la 400 euro  (numai materialele).