Scaun pescuit

Creat de kimi, Decembrie 31, 2013, 04:20:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kimi

Are cineva ( confectionat sau cumparat ) in dotare scaun pt. pescuit in genul celor de pe barcile de bass ?
Am gasit ceva in magazinele online , dar parca nu as da 70 euro pe 2 bucatele de plastic , fara picior , etc
As incerca sa folosesc pistonul de la un scaun de birou , a incercat cineva ?

bogdanpesc

Am cumparat eu anul trecut din tulcea doua scaune bune, 500 ron ,fara picior dar au  sistemul de rotire bun....parca aveau si picior separat la vanzare dar nu m-a interesat piciorul

kimi

#2
Le-ai luat cumva de la cei care fac ambarcatiunile Mirko ?
Astazi am vazut un anunt de la ei pe Probarca .
Le-am cerut o oferta , ajung 150 lei bucata .

bogdanpesc

Nu seamana cu cel din fotografie,ale mele sunt din piele si se rabateaza spatarul
Nu stiu daca vand si barci in magazinul lor nu am vazut decat feronerie de tot felul si accesorii de barci...magazinul e in spatele pontonului< Arca>,ceva mai in amonte de far...hai ca te-ai scos, i-am gasit telefonul......Marinescu 0767 522 830

dany

#4
Am gasit candva un scaun de sarma sudata pe care l-am adaptat pt.barca.Am poze stand pe el in barca ca boierul.l-am facut rotativ si avea cu totul in jur de 10-12kile,mai mult avand piciorul..Si iata primul meu scaun facut dupa model tip scoica ,f comod si usor.Scoica este din  sarma de 4mm si rama [ovalul principal]de 6mm grosime.latimea scoicii la baza,unde vin soldurile are 50cm la interior.Se poate aseza in el o persoana de 100kg,l-am probat cu un prieten :D Eu puneam o bucata de burete pe el dar se pot face niste huse misto  ,cu burete si material impermeabil .As vrea sa ma apuc sa fac o matrita dupa modelul asta ,sa torn in fibra cateva scaune,nu cred ca ar fi prea greu ,ce ziceti? Oricum intru in productie de serie a scaunelor din fier[zic eu-comenzi sa fie].SCOICA RAMANE ACEIASI la scaunul asta,picioarele le pot face in ''n'' feluri la comanda,mai joase mai inalte,teava.fier forjat...etc...eu zic ca ar merge si la barci...cum am mers eu de atatea ori!!!CE ZICE-TI?

dany


dany

SCAUNELE SUNT PT.GRADINA TERASE ...EXTERIOR!!!!!de stat la soare sau la umbra in curtea personala!!!!cred ca a-ti inteles..,eventual scoica se poate adapta pt barca..Salut

kimi

Asta pe care l-ai conceput tu , e mai de stationar , asa ,  :D .
Dupa ce termin toata renovarea barcii , o sa pun unul din asta de fibra , pe un amortizor din ala de la scaunele de birou sa vad ce iese .
O sa revin cu poze .

dany

In primavara asta le fac de fibra sigur.A venit azi  nepotu'  si mi-a promis ca ma ajuta sa fac o matrita cu gelcoat ,cu tot ce trebuie[mi-a explicat toate etapele],si crede-ma in afara de faptul ca sunt extrem de comode,alt defect nu-l vad la modelul asta;) ;D .Am sa gandesc si felul cum am sa prind placa pivotanta[rotativa360 grade] si sa vezi ce scaune  faine o sa iasa.Cand stai in scaunul montat pe barca o zi intreaga si mai este si tapan,parca stai pe gard sau pe marginea bordurii ,i-ti vin dureri de sale de picioare,se lasa cu amorteli etc....Ca nu se rabateaza spre fata e vax albina... cum sunt  astea ''smechere''.Om trai si om vedea....

cristiantutuianu

Citat din: dany din Ianuarie 11, 2014, 04:48:52 PM
In primavara asta le fac de fibra sigur.A venit azi  nepotu'  si mi-a promis ca ma ajuta sa fac o matrita cu gelcoat ,cu tot ce trebuie[mi-a explicat toate etapele],si crede-ma in afara de faptul ca sunt extrem de comode,alt defect nu-l vad la modelul asta;) ;D .Am sa gandesc si felul cum am sa prind placa pivotanta[rotativa360 grade] si sa vezi ce scaune  faine o sa iasa.Cand stai in scaunul montat pe barca o zi intreaga si mai este si tapan,parca stai pe gard sau pe marginea bordurii ,i-ti vin dureri de sale de picioare,se lasa cu amorteli etc....Ca nu se rabateaza spre fata e vax albina... cum sunt  astea ''smechere''.Om trai si om vedea....
Sa traiesti Dany
Da sunt sigur ca varaianta homemade este ok . Daca ai un scaun pe care poti sa il copiezi
sau il "imprumuti "si faci un negativ  ;) dupa care treci la facut pozitivul pe care ...fixezi cand bati fibra o placa cu suruburi pentru picior

modi

Citat din: dany din Ianuarie 11, 2014, 04:48:52 PM
In primavara asta le fac de fibra sigur.A venit azi  nepotu'  si mi-a promis ca ma ajuta sa fac o matrita cu gelcoat .....

Fa rost der un scaun de fibra de la tramvaiele Tatra . Sunt exceptionale !
Scaunul in sine fa-l matrita pentru scaunele de barca .....

Personal chiar acum sunt in cautare de asa ceva . Daca rezolv cumva cu doua bucati ... una ajunge la tine . Evident , daca te "coafeaza" modelul !


modi


dany

Salut,DA scaunele astea arata f.bine ,dar modelul care-l am eu ,e ca o palma facuta caus este mai''primitor'' :D,o scoica veritabila,ca scoica unui portar de handbal ;D ;D ;D.     Acum e din sarma dar in curand v-a fi si de fibra....

dany

Eu consider ca cea mai reusita creatie a lui D-ZEU este mana,mai exact palma omului,pt. mine nu exista ceva mai perfect.Privit-va mainile,studiati-le si ve-ti realiza ca sunt inegalabile.As intra mai adanc in subiect dar nu e cazul si deaceea am dat un nume mainii facute caus si anume ''MANA LUI D-ZEU''.Unde te poti odihni mai bine decat acolo,in mana lui d-zeu,care este perfecta!!!!Cate lucruri,gesturi facem cu ea....Iertare,caci sunt un pacatos si sunt nevrednic de a vorbi despre asta...dar si cate rele putem face cu ea... Aici este un model de beton dupa care fac scaunele de sarma