Tango Skiff XL

Creat de silvian2009, Ianuarie 22, 2014, 11:01:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristiantutuianu

Citat din: silvian2009 din Martie 20, 2014, 11:45:30 AM
Cand va ajunge in stadiul asta, plec pe apa si trei zile si trei nopti, ca-n povesti, ţambal ma fac:)))
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  m-am stricat de ras ..ţambal ma fac

bradutzu

baietii.........
eu sper sa termine Sylvian barca in primavara asta ca dupa poza inteleg ca il apuca toamna
:)
spor la treaba!
Sa auzim numai de bine!

silvian2009

Vai, viata mea!
Cum sa m-apuce toamna?
Pai mi-a luat 5 zile s-o aduc la stadiul asta, din momentul in care am primit placajul.
Acum, cum răsar cateva "meleoane", am luat imediat fibra si rasina si treaba-i ca si terminată.
La cata hotărâre am, mira-m-as sa închei luna florilor fara barca...
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Va salut!
Datorita lipsei timpului si a materialelor necesare, mare lucru nu am mai reusit sa fac in ultima vreme.
Am intrat totusi o zi in garaj uichendul trecut si am reusit sa lucrez putin la cchesonul central si cele din pupa, asa cum vedeti in poze.
Pe langa asta, am mai ranforsat interiorul barcii la prova, cu chit si apoi cu tesatura de 300, ca aveam un rest prin garaj.
Cu toate astea, luni am reusit sa strang niste bani, asa ca am comandat tesatura pt intreaga barca, 8 kg rasina si 4 intaritor si 1 kg de agent de tixotropizare, dupa cum am inteles ca se numeste, avand volumul unei galeti de var de 20 l.
Daca si vremea se va imbunatati, incepand de saptamana viitoare reiau lucru.
Intentia mea e ca in Mai s-o dau la apa, macar in probe, daca nu definitiv.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

ionitzady

Cum ai calculat inaltimea basului  prova si pupa si banchetei centrale?  Nu ti se par prea mici ?  Eu cred ca stai cu genuchi la gura si mai pierzi si spatiu de depozitare. Eu le-as fi facut mai inalte , chiar la nivelul copastiei . Nu comentez lucrarea , i-mi place lucrarea ta.

silvian2009

#50
Multumesc de apreciere.
Initial, a fost decupata potrivit măsurilor date in plan si instalata in prova, sectiunea de placaj ce formeaza primul cheson, pe care l-am înăltat totusi cu 2 cm, intrucat si barca e mai inalta si mai lunga decat in plan.
Din cauza asta a trebuit sa decupez fiecare forma, raportându-ma la cea precedenta si modul de îmbinare.
Mai departe, luand in calcul diferenta de înăltime dintre sectiunea de care ti-am spus mai sus si cele ce formeaza basii de la pupa, am calculat si stabilit pe oglinda înăltimea acestora.
Dupa constructia lor, am trasat o linie pe bordurile laterale, ajutându-ma de o lamela de lemn, asezată cu un capăt pe basii pupa si unul pe cel prova, astfel incat înăltimea basului central sa fie la acelasi nivel.
Probabil pozele te induc putin in eroare dar basii nu sunt chiar atat de mici, ba as putea spune ca centralul e cam cat unul de pe o Laguna 480, poate ceva mai ingust, in cazul meu, latimea fiind de 30 cm.
Si ia in calcul ca nici barca nu e chiar atat de mare pe cat ar putea parea, 45 cm din lungimea totală stabilită în plan fiind reprezentata de cele doua extensii de la pupa, in spatele oglinzii.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Niciun comentaru, intrebare, citica, nimic...nu prea va place skiffu' :)))
Glumesc, evident.

In speranta ca ati avut cu totii parte de un Paste fericit alaturi de cei dragi, sa continuam!

Chiar daca nu am mai postat de ceva vreme, sa stiti ca n-am stat degeaba.
Am facut o pauza pana in urma cu o saptamana, ca a fost si vremea aia urata si nici nu mai aveam bani pt materiale.
In schimb, odata cu venirea vacantei de Paste, am profitat si am stat cam in fiecare zi cateva ora la garaj, mesterind diverse pe la barca.
N-am terminat de lucrat interiorul pt ca, la sfatul colegului de forum, Cristian Tutuianu si al prietenului dansului, al carui nume, spre marea mea rusine, nu l-am retinut, am intors barca pt a-i lucra exteriorul.
Am slefuit, am chituit, ramforsat cu benzi de fibra, slefuit, chituit si ramforsat din nou...si tot asa.
Momentan am intins si asezat tesatura de fibra peste intreg corpul barcii, dupa ce in prealabil am aplicat un strat de rasina pentru a satura lemnul si a fixa definitiv pe pozitie tesatura.
Mai jos avezi fotografii din timpul acestor etape.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

byteworks

Altul care lucreaza in zile de nesfarsite sarbatori  8) si eu am murdarit tastatura cu untura de rasina.

Pozele, unde sunt pozele?

silvian2009

#53
Poze

"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Continuare aici ca am depasit 20 poze in postarea anterioara.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

ionitzady


Mihaif99


silvian2009

Daca tot ma aflu la capitolul laminarii fibrei pe exterior, as vrea sa va intreb, cat de practică ar fi montarea unei "aripioare" pe linia chilei in zona pupa, cu rol de stabilizare directionala a barcii in mars?
Planurile nu prevăd asta dar ma gandesc ca, din moment ce voi folosi un motor de 20 cp pe o barcă relativ mica, unde viteza de croazieră va fi undeva la 30-35 km/h, cu un maxim ceva mai mare, ar fi bine sa am si stabilitate, sa nu ma trezesc ca ma arunca intr-o parte o pală de vânt sau vreun val mai naravas.
Voi atasa spre seara si o poza, sa va faceti o idee despre ce vorbesc.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

cristiantutuianu

Citat din: silvian2009 din Aprilie 22, 2014, 09:48:24 PM

N-am terminat de lucrat interiorul pt ca, la sfatul colegului de forum, Cristian Tutuianu si al prietenului dansului, al carui nume, spre marea mea rusine, nu l-am retinut, am intors barca pt a-i lucra exteriorul.

Salut silvian2009
Prietenul meu ....corect , e colegul nostru  ;) Moshu . (nu se supara el din chesti asa marunte) Ne-a placut skiffu' ! Tot drumul am vorbit despre barcile vazute la Braila si la Galati ,a fost subiectul principal  . 
Iti multumim frumos pentru timpul acordat ....vizitei noastre. @ionitzady @Mihai99 daca il vedeti "LIVE" o sa va placa , mai mult!
Spor la treaba!

byteworks

Nu pierde timpul cu aripioara aia, efectul e minimal pe langa zvacul (efectul) dat de motorul puternic, chiar si la turatii mici. Plus ca la motorizate se recomanda ca aripioara-chila sa se termine bine inainte de pupa si elice pentru a nu face curentul turbulent.