Tango Skiff XL

Creat de silvian2009, Ianuarie 22, 2014, 11:01:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silvian2009

#120
Citat din: dany din Iunie 26, 2014, 03:15:50 PM
Felicitarile mele si stima pt.profesionalism! Mi-a placut mult faptul ca ai scos-o la proba inainte de finalizare,ceea ce putini fac datorita nerabdarii de a o scoate la apa definitiv si iremediabil,caci daca esti nemultumit de ceva intervii mai greu dupa....Si straturile de rasini,chituri,vopsele cum le-ai dat cu manutele tale :)[bine ca ai avut si ajutor de nadejde pe care ni-l prezinti in poze .....apropo spune-ne cum i-l cheama pe micut sa stim si noi care ne e viitorul ;)]I-mi place barca,pt,ca i-ti ofera siguranta datorita bordurilor inalte[cel putin asa-mi plac],poti pune incarcatura berechet si cu un motor de 25 cum spuneai ca-l ai,ai sa faci furori...Ca bulina neagra[una micuta-pt. ca te inteleg ca asa am procedat si eu din cauze economice si de timp care s-au dovedit nu prea intemeiate pana la urma]este faptul ca ai folosit osb.Eu am reconditionat vreo doua barci si unde a avut osb l-am gasit putrezit.Apa si-a gasit drum pana la el si l-a mancat,dar daca e bine imbracat in rasina poate sa nu ....PS.   E bine sa fie incurajati micutii  ;)

Multumesc pentru apreciere!
Intr-adevar, constructia barcii a implicat fffff multa munca, in mare parte migală, timpi de asteptare de la o zi la alta pentru întărirea rasinii, s.a.m.d.
Barca ARE defecte. Multe.
Vi le voi expune in acest weekend, odată cu o povestioara ampla legata de constructia sa, in care voi incerca sa ma refer la fiecare etapa in parte.
Legat de folosirea osb-ului, asa cum am mai scris anterior, l-am ales gândindu-ma ca voi face o economie de cateva sute de lei, înlocuind doua placi de placaj de 1,5 cm, insa banii economisiti i-am cheltuit pe rasina, tesătura suplimentară, chit, etc, pt închiderea porilor si netezirea suprafetelor osb-ului.
Asa ca, dpdv al costurilor, indiferent de ce folosesti, tot cam acolo ajungi, atat ca pierzi la capitolul calitatea.
Osb-ul barcii mele e ff încărcat cu epoxi si crede-ma ca nu-mi fac probleme in privinta infiltrarii apei, plus ca barcă va fi permanent acoperită la ponton. Timpul imi va dovedi daca am sau nu dreptate.

In legatura cu cel mic, il cheamă Robert Andrei Ionescu si este cel mai frumos, mai destept si mai bun băietel de 7 ani fara doua luni, viitor mare pescar si poate maragonz...ca-i cioara mea, doar :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Vali

Cel mai important e ca ai o barca facuta cu mana ta. Pentru mine si pentru multi prieteni, acest lucru, de a ne da pe ape cu creatiile proprii, e cel mai important aspect al pasiunii navigatiei. Felicitari maxime pentru realizare, si important e sa-ti placa tie ceea ce ai construit, fiindca ai facut-o pentru tine, nu pentru musafiri :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

silvian2009

#122
Citat din: cristiantutuianu din Iunie 26, 2014, 06:19:45 PM
Salut silvian2009
FELICITARI

Dar........... ai spus ca o faci rosie ? ;)
Aproape am uitat pe cand chestia aia .........TAMBAL  ;D ;D ;D

Multumesc, Cristi!
Te astept din nou pe la Brăila, sa te scot o tură pe apa.
Da, asa am zis initial, sa o fac rosie.
Insa pe parcurs, un prieten mi-â oferit niste produse de la International, însemnând grunduri epoxidice pt opera vie si restul corpului barcii, vopsea antivegetativa si vopseaua verde, toate bicomponente, cu exceptia antivegetativei, astfel incat, pt a face o economie, ca deja M-am dusvdestul de mult cu cheltuielile, am folosit acele produse, mai ales ca sunt dedicate domeniului nautic.
Eu sunt multumit de rezultat insa cel mic mi-â spus din toata inimioară lui ca barca e o mare panarama, ca nu-i ... rosie!
Si-i dau dreptate unui prieten care-mi scria pe facebook ca asa cum te laudă copilul tau, nu te laudă nimeni... :)
Si-o făceam rosie daca nu mi se ofereau respectivele produse.
Insa ne mai si adaptăm la conditiile traseului, nu?
Ca la volan :)
Azi are loc lansarea oficiala la apa asa ca diseară vin noi poze.
Despre treaba cu...ŢAMBALU', in curand, ai sa vezi :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Citat din: Vali din Iunie 27, 2014, 09:26:02 AM
Cel mai important e ca ai o barca facuta cu mana ta. Pentru mine si pentru multi prieteni, acest lucru, de a ne da pe ape cu creatiile proprii, e cel mai important aspect al pasiunii navigatiei. Felicitari maxime pentru realizare, si important e sa-ti placa tie ceea ce ai construit, fiindca ai facut-o pentru tine, nu pentru musafiri :).

Asa este, Vali.
E cea mai mare mândrie si bucurie din ultimii ani pt mine.
Fara sa exagerez cu nimic, constructia barcii m-a ajutat intr-un fel sa ma regăsesc. Am reusit sa ma elibereze de tot stresul acumulat la serviciul de zi cu zi, am devenit putin mai calm, mult mai optimist văzând cum un vis prinde viata din mâinile mele, am petrecut timp alături de prieteni, vechi si noi, care mi-au fost aproape la Garajul cu barci si poate cel mai important aspect, pe 24.06.2014 am împlinit 2 luni de cand am renuntat la viciul fumatului.
E cevavextraordinar ceea ce mi se intampla si mai ales datorita unui nou orizont care mi se deschide in fata ochilor.
Niciodată in viata mea nu am fost mai linistit si mai optimist ca in aceasta perioada!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

iulian_cioclin

Felicitari pentru creatie!
Daca tot pui poze diseara, poate pui poze si cu ,,tambalul'' sa vedem si noi cum arata.

silvian2009

#125
Multumesc!
Tambalul se face la balta insa Azi n-am avut timp de el, ca nu vreau sa-l fac pe fugă. Trebuie insistat asaaa, cu interes :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Ciby

Felicitari! Pe apa arata si mai bine decat in garaj!
Merita un tambal cu corzile intinse bine! ;D

silvian2009

#127
In proportie de 99%, barca e gata. Spun asta pt ca intotdeauna va mai fi ceva de facut la ea.
Am iesit pe apa, am fost la pescuit, la plajă, totul e in regula. Aluneca frumos si repejor, intoarce priviri.. ce mi-as fi putut dori mai mult!?
Ca informatie despre cum se comporta pe apa, va pot spune ca fuge cu 41-42 km/h in aval, doua persoane la bord, in blana si 35-36 la 3/4 din turatie si urca cu 36-37 km/h in blana si 31-32 km/h la 3/4 turatie, in conditii de vand din fata si valuri, cu un consum de 6-7 l/h maxim.
Ce ma surprinde e mărimea mult mai mare decat mi-am imaginat-o, stabilitatea mult mai mare fata de Laguna 430 pe care am avut-o si pe care am considerat-o stabila si comportamentul incredibil de bun in valuri si virane.
Ieri la plajă am calarit efectiv valuri de 1m fara pic de probleme, ba dimpotriva. Si nu am luat apa deloc.
Deh, nevasta era in prova si n-ar fi fost bine s-o ud prea tare.. :)
In cele din urmă, m-am ales cu o barcă frumoasa si-o nevastă fericita, dupa cum se vede din poze.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

dany

Sa te bucuri de ELE multi ani de-acum in colo!!!Felicitari !!!!

ionitzady

Da ! asa este , ieri , pe o vreme frumoasa cu o Dunare cuminte , agitata de barcutele ce zburdau ca niste copii primavara cand se gasesc in parc , am iesit la plimbareala si ce sa vezi ...  , hopa ...  zaresc pe Dunare TANGO SKIFF XL ...  opaaaaaaaaaa omu a iesit si ...    hai dupa el  sa salutam omu , sa-l felicitam pe apa , asa cum ne sta noua bine  . Turatia este la maxim  , ma apropii de vedeta noastra il vad cum se uita la mine ii arat sigla CAP COMPAS lipita pe barca si ...    ce credeti ? ....   nimic  .Ne salutam si ne vedem fiecare de drumul lui . Sa o stapanesti sanatos , arata foarte bine pe apa ...

silvian2009

Citat din: ionitzady din Iunie 30, 2014, 08:43:29 PM
Da ! asa este , ieri , pe o vreme frumoasa cu o Dunare cuminte , agitata de barcutele ce zburdau ca niste copii primavara cand se gasesc in parc , am iesit la plimbareala si ce sa vezi ...  , hopa ...  zaresc pe Dunare TANGO SKIFF XL ...  opaaaaaaaaaa omu a iesit si ...    hai dupa el  sa salutam omu , sa-l felicitam pe apa , asa cum ne sta noua bine  . Turatia este la maxim  , ma apropii de vedeta noastra il vad cum se uita la mine ii arat sigla CAP COMPAS lipita pe barca si ...    ce credeti ? ....   nimic  .Ne salutam si ne vedem fiecare de drumul lui . Sa o stapanesti sanatos , arata foarte bine pe apa ...

Omule, te rog să mă ierti dar nu mi-am dat seama ca vroiau să stam de vorbă...
Nu aveam de unde sa stiu ca esti tu, ca nu vad la distanta fara ochelari si-i purtam pe cei de soare. Am crezut ca esti cineva care ma cunoaste dar pe care eu nu am putut recunoaste la momentul respectiv.
Cat despre semnul pe care l- ai facut, am crezut ca imi indici faptul ca nu am numar pe barcă...ce vrei, atat m-a dus capul in momentul ala.
Asa ca daca ma mai vezi pe apa, striga-ma, fa-mi semne sau arunca cu ceva dupa mine sa stam de vorbă :)
Pe bune, am astgmatism si nu vad limpede, nu pot focalizarea cu trebuie, iar la distanta e si mai naspa.
Si vreau si eu un abtipild cu sigla forumului!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Citat din: dany din Iunie 30, 2014, 07:43:59 PM
Sa te bucuri de ELE multi ani de-acum in colo!!!Felicitari !!!!

Multumesc, Dany!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Vali

Citat din: silvian2009 din Iunie 30, 2014, 09:29:42 PM
Si vreau si eu un abtipild cu sigla forumului!

Noi zilele astea o sa mai facem cateva abtibilduri. E un tip in mall la Carrefour care ne scaneaza un abtibild si ne face dupa aia cate vrem. Daca vrei, iti facem si tie si ti le aducem cand avem drum la Braila.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

silvian2009

Da, Vali, multumesc mult!
Abia astept!
Tu sa-mi spui cand e gata si ne găsim, fie in Brăila fie in Galati.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto