Tango Skiff XL

Creat de silvian2009, Ianuarie 22, 2014, 11:01:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

Bravo Silvian, e foarte frumoasa. sa te bucuri de ea!
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

iulian_cioclin

Felicitari, sa te pluteasca pe unde vrei si pe unde vrei. O barca cu personalitate!  In viziunea mea un sistem de guvernare i-ar da o nota si mai mare de eleganta.

silvian2009

Va multumesc!
Intr-adevar, cu guvernare ar fi ceva senzational.
Poate la anu' :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Ciby

Citat din: silvian2009 din Iulie 03, 2014, 01:22:15 PM
...
Poate la anu' :)
Nu "poate" ci cu "siguranta" la anu'!
Este pacat sa nu-i pui un sistem de guvernare de la distanta. Senzatia este intradevar alta. Nu se mai apupeaza iar viteza poate creste un pic.
Realizarea practica poate fi si artizanala, cu cablu de inox. Intra pe site-ul lui Svensons http://www.svensons.com/ si vei gasi multe modele cu astfel de comanda.
Felicitari inca o data pentru realizarea de exceptie!

silvian2009

Multumesc mult!
Ar fi multe de facut, de imbunatatirea si da, cu siguranta la anu'.
Deocamdata o pun la treaba. Plimbare, plaja, pescuit.
Si ultima dotare, mai jos.
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Moshu

N-am mai dat de mult pe aici si n-am apucat sa te felicit pentru final, da' o fac acum ... Imi place atat cum a iesit cat si cum se comporta pe apa asa ca, un sincer BRAVO pentru realizarea deosebita! Sa te poarte cat mai mult si lin pe ape!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

silvian2009

Multumesc mult!
Felicitari asemenea pentru Babuta. Este superba!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

silvian2009

Dragilor, dati-mi voi sa închei aventura constructiei barcutei mele, cu o nouă reusita la care am sperat inca din momentul cumpărării planurilor.
Este vorba despre publicarea pe site-ul proiectantului a unor fotografii cu barca pe care am construit-o.
http://www.tangoskiff.com/GALLERY.html
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

byteworks

Felicitari Gabriel! Merita sa fie pusa la panou, fara doar si poate.

silvian2009

Multumeeesc, asemenea!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Vali

Jos palaria ca intotdeauna :). Respectele noastre, si mult spor in continuare, la rata hibrida :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: silvian2009 din Iunie 30, 2014, 02:23:16 PM
In proportie de 99%, barca e gata. Spun asta pt ca intotdeauna va mai fi ceva de facut la ea.
Am iesit pe apa, am fost la pescuit, la plajă, totul e in regula. Aluneca frumos si repejor, intoarce priviri.. ce mi-as fi putut dori mai mult!?
Ca informatie despre cum se comporta pe apa, va pot spune ca fuge cu 41-42 km/h in aval, doua persoane la bord, in blana si 35-36 la 3/4 din turatie si urca cu 36-37 km/h in blana si 31-32 km/h la 3/4 turatie, in conditii de vand din fata si valuri, cu un consum de 6-7 l/h maxim.
Ce ma surprinde e mărimea mult mai mare decat mi-am imaginat-o, stabilitatea mult mai mare fata de Laguna 430 pe care am avut-o si pe care am considerat-o stabila si comportamentul incredibil de bun in valuri si virane.
Ieri la plajă am calarit efectiv valuri de 1m fara pic de probleme, ba dimpotriva. Si nu am luat apa deloc.
Deh, nevasta era in prova si n-ar fi fost bine s-o ud prea tare.. :)
In cele din urmă, m-am ales cu o barcă frumoasa si-o nevastă fericita, dupa cum se vede din poze.

Felicitari pentru barca frumoasa si pentru familie fericita! Cand v-o fi mai rau, asa sa va fie :)

silvian2009

Va salut, stimati colegi!
Poate ca ar fi trebuit sa deschid un topic nou pe tema urmatoare, insa din moment ce voi discuta despre barca pe care am construit-o, am zis sa continui tot aici.
Asadar, odată cu venirea ierni, la fel ca toata lumea, am pus barca la hibernat, urmand ca imediat ce se încălzește, sa-i fac un masaj exfoliant, s-o dau cu crema si s-o scot din nou in lume.
Legat de treaba asta, ma bate tare gândul s-o dotez cu un pupitru central pt comanda la distanta, ca i-ar sade bine de tot si nici n-ar mai ţopăi in glisaj, fapt observat prin distribuirea greutatii subsemnatului putin mai in fata.
Problema o constituie insa pretul modificării motorului, care mi se pare exorbitant. Un lucru e clar: motorul nu-l schimb! E aproape nou si functioneaza ireprosabil.
Am cautat pe net diverse variante de comenzi la distanta, insa rezultatele nu m-au multumit. Am gasit mai multe variante la un pret...acceptabil, insa doar vechituri. Ceva dedicat si nu prea vechi ajunge cat jumatate din motor.
In aceasta situatie, m-am gandit, daca ar fi posibil, sa adapteze cumva pentru motorul meu, doar cablurile de directie, caseta, timona Si acel sistem la motor, fara a interveni cu modificari asupra partii electrice si a comenzilor  din mâner.
Asadar, vreau sa adaptez pt folosirea la distanta a motorului, doar comenzile de directie, restul urmand sa folosesc ca si pana acum. Ma intereseaza comanda la distanta in mod deosebit pt deplasările lungi, acceleratia urmand sa o stabilesc ca si pana acum, din mâner, la fel si manevrele strânse impuse de locurile in care ma aflu.
Ar putea fi posibil asa ceva?
A mai încercat cineva?
Va multumesc!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

byteworks

E foarte simplu, asa am facut eu la Lynx 14: cumperi timona sau volan, sistem de directie T67, cablu Ultraflex M58 de lungimea dorita (masoara de 10 ori), si biela brat carma (pe asta o poti manufactura) si ai rezolvat. Piese de exemplu de aici.

Iti spun din proprie experienta ca vei injura destul de des din cauza lipsei comenzilor de motor, cu atat mai copios cu cat busteanul imersat pe care trebuie sa-l sari e mai mare  ;D