Greement, Matelotaj si Manevra Ambarcatiunilor

Creat de Thor, Februarie 11, 2014, 08:25:14 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Thor

Autorul il numeste "manual de buzunar". Este de "Greement, Matelotaj si Manevra Ambarcatiunilor". A fost tiparit in 1936. Notiunile din el nu cred ca le au multi prin buzunare.
Este mult mai abordabil decat cel de Navigatie pe care vi l-am trimis zilele trecute. L-am scanat intr-un format mai potrivit. Sper sa va placa desi mai lipsesc unele pagini. Probabil ca le-a rupt cineva ca sa copieze la extemporal.

http://we.tl/vsHkK7BVB0

Florio

#1
Citat din: Thor din Februarie 11, 2014, 08:25:14 PM
Autorul il numeste "manual de buzunar". Este de "Greement, Matelotaj si Manevra Ambarcatiunilor". A fost tiparit in 1936. Notiunile din el nu cred ca le au multi prin buzunare.
Este mult mai abordabil decat cel de Navigatie pe care vi l-am trimis zilele trecute. L-am scanat intr-un format mai potrivit. Sper sa va placa desi mai lipsesc unele pagini. Probabil ca le-a rupt cineva ca sa copieze la extemporal.

http://we.tl/vsHkK7BVB0

Multumesc pentru scan-uri Thor ! Mereu apari cu cate un document :)


Mihaif99


Thor


pelicanul

Foarte buna cartea, pe mine ma pasioneaza retetele vechi pentru lacuri, vopsele si diferite alte marafeturi. :)

De exemplu, aici putem gasi (scanarea 206 si urmatoarele):
- "Se obtine o calire foarte dulce cu ulei de masline si cu grasime topita; una foarte tare cu o baie de mercur; incalzirea trebuie facuta cu carbuni de lemn.'
- indicatii pentru "o calire superficiala pentru excentricele de distributie in masinile cu sertare"
- "colorarea fierului si a otelului in negru:
          clorura de bismut ............... 70
          biclorura de mercur ............ 40
          clorura de cupru ................. 20
          acid clorhidric ..................... 120
          alcool ................................. 100
          apa ....................................    1 "

Excelent! Multumesc.

Thor

Este intr-adevar o carte buna mai ales ca se gaseste destul de putina bibliografie, pe tema plutirii pe ape, "pentru marinarii incepatori, chiar mai vechisori", asa cum spune Locotenentul Gh. Isbasescu, autorul manualului.
De fapt orice s-ar zice si ori cat ne-am fuduli, desi de o vesnicie ne uda o jumatate din Dunarea navigabila, desi avem 245 de Km. la Marea cea Mare, desi avem rauri si lacuri cu portiuni navigabile si sa nu uitam Delta Dunarii, traditia navala romaneasca este foarte subtire. Am spus navala, nu marinareasca. Ne faloshim cu niste plute pe Bistrita si reconstruim ca sa-l ingropam sau sa-l scufundam "panzarul" Babanului. Imi pare rau dar trebuie s-o spun ca in toata istoria noastra nu s-a construit naval cat s-a construit in cei 25 de ani de conducere ceausista.Dar nu pentru barca de langa casa. Mergeti la Muzeul Marinei din Constanta si o sa vedeti! Ne-a scapat insa cineva si de nave. Nu avem, ca de fapt in toate domeniile, suprastructura necesara, facilitatile sunt de fapt restrictii, preturile sunt prohibitive, pana si clanul barcagiilor romani este suficient de exclusivist ca sa limiteze accesul. La atata apa avem, in schimb, traditie marinareasca. Oare?
Ii avem insa pe Vali cu forum mai constructiv, pe Iulian cu forum mai general, pe Skipper cu forum mai navigant carora ar trebui sa le multumim pentru usile deschise. 
Nu mie trebuie sa-mi multumiti pentru carti.

acig

Multumesc pentru efort si timpul alocat;
Foarte interesant!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Thor


telefon satelit

 Fisierul nu mai disponibil, se poate reposta? Mersi mult.


byteworks



telefon satelit


iuliradu

Mă interesează și pe mine, poți să repostezi te rog ? Poate găsim o locație unde să nu mai expire. Mulțumesc