Participarea mea la TID 2011 ( Ingolstadt-Sf Gheorghe)

Creat de Delafluviu Guzi, Aprilie 17, 2011, 11:24:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Foarte multe lucruri merg anapoda in tarisoara. Eu am vrut sa scot un extras de cont ieri si cica "politica bancii " nu permite sistemului sa scoata extrasul la zi ( ?!?!?!? :o ) ci doar pe luna trecuta. Asa ca am scos un extras pe martie si am scris de mana depunerile din aprilie. Hilar, nu ?
ING Bank. Ia de vezi !

monica.lidia

Buna Florio,
Nu ma pot abtine sa intervin (domeniul economic si bancar este zona mea de expertiza), asa ca sa stii ca la ING la multimat exista o posibilitate de vizualizare a extrasului la zi se numeste "Extras pe perioada". Recunosc ca nu stiu sigur daca se poate tipari, dar daca esti utilizator de home bank asta se rezolva cu print screen.
O zi buna
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

Vali

Salutare, s-au mai adaugat 450 Ron din partea lui Vincentiu, Mihai si a mea, asa ca poate are cineva timp sa ne treaca si pe noi la coada :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

zaad

din cate stiu eu, ING-ul nu are operatiuni cu numerar decat pe Kisselev sau la Opera (au ei acolo un centru) - vorbesc bineinteles de Bucuresti...
restul numai pe plastic si la bancomat (depunere/scoatere/transfer-plati...)
numai succesuri  ;D

Ciby

Da, cam asa ceva. In Buc. au vreo 4, in schimb self banking si bancomate. Nashpa! O rezolvam. Bulionul este pus deoparte, nu-i in pericol. Chit ca-i trimit plocon prin posta.

Florio

Citat din: monica.lidia din Aprilie 29, 2011, 10:11:07 AM
Buna Florio,
Nu ma pot abtine sa intervin (domeniul economic si bancar este zona mea de expertiza), asa ca sa stii ca la ING la multimat exista o posibilitate de vizualizare a extrasului la zi se numeste "Extras pe perioada". Recunosc ca nu stiu sigur daca se poate tipari, dar daca esti utilizator de home bank asta se rezolva cu print screen.
O zi buna

Multumesc, Monica.
Eu am fost doar surprins de o asa bazaconie, si am dus discutiile cu un zambet in coltul gurii . Doamna se straduia sa ma convinga ca aberatia e fireasca, iar eu o lasam. :) Evidenta de pe figura mea a dezarmat-o in final, a ridicat din umeri si mi-a spus ca o scuza: e politica bancii...nu da sistemul altfel.
Nu ma afecteaza si nu ne afecteaza prostia asta, noi incercam si se vede ca reusim sa strangem un fond pentru cauza pe care o stim. :)

P.S>
E clar pentru tot omul, ca atunci cand incredintezi banii tai unui tert ( in cazul asta, banca) trebuie sa stii ce se intampla cu ei.  Extrasul de cont la zi, este aceasta cale. Nu poate spune banca " iti arat eu luna viitoare care e treaba cu contul tau :)
Dar asta , o spun inca o data, este altceva. Noi avem alt scop. Si il facem bine :). Daca reusim sa mai strangem inca odata pe atat, ne-am indeplinit misiunea.

bogdanbuciu

Citat din: monica.lidia din Aprilie 29, 2011, 10:11:07 AM
Buna Florio,
Nu ma pot abtine sa intervin (domeniul economic si bancar este zona mea de expertiza), asa ca sa stii ca la ING la multimat exista o posibilitate de vizualizare a extrasului la zi se numeste "Extras pe perioada". Recunosc ca nu stiu sigur daca se poate tipari, dar daca esti utilizator de home bank asta se rezolva cu print screen.
O zi buna

eu am acasa homebank de la ING, si intr-adevar, orice raport de la "extras pe perioada" are optiunea vizualizare si imprimare, chestia faina este ca printeaza intr-un file pdf. Ca cel pe care l-am atasat eu cand am depus. Si daca vreau sa iti fac pofta imi dau 5 extrase de cont numai in seara asta, pe cate zile vreau eu.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Delafluviu Guzi

Salutari tuturor, din Bucalesatraieshti !
Au trecut vreo 7-8 zile de cand n-am mai accesat o conexiune la net !
In viata mea s-au intamplat cateva chestii de o dinamica, care ma scoate din mintzi!
Miercuri seara (acum o saptamana), ca sa ajung cat mai repede, la intalnirea derbedeilor ( Skipper,Aurelian, Zbuciu,Hetrucg,Florio, Lipan etc) s-a intamplat sa incui usa de unde locuiesc pe dinafara,cu cheile...inlauntru !
Asa ca Joi drum pana la Galati dupa cheie  ;D . Joi seara participat din nou in Bucalesatraieshti, la chestia aia mondena unde Patzaichin a lannsat un proiect social "Rowmania". De acolo  lipsea doar Dezbracatu' de la Carcotashi, si Iimpaiatu de Chitila, in rest erau aproape toti indivizii de la Comitetul Olimpic Roman, cantareti, figuranti etc. Eu eram impreuna cu o ceata de tideri ( Sorin Petrean,iar Iatan, Teo Bira cu nevestele).
A fost o seara ok, dar Canotca prezentata de Patzaichin m-a cam lasat rece. Dealtfel o ambarcatiune proiectata si executata de lipoveni ( strip planked), care are niste forme de canoe corcita cu lotca . Am sesizat faptul ca in copastie se pot fixa furcheti sau strapazane, pentru a folosi pagaile, drept vasle...
  Pt tura d 1 Mai, organizata de Iatan. iata-ma prezent sambata cu noaptea-n cap la Oltenitza, pt tura Giurgiu- Calarasi.(mentionez ca sambata era zi de lucru, in programul meu stabilit cu "clientul")
Gasca nu putina, veselie mare, vant din fatza. Prima zi, drum de 42 Km. Seara am primit un telefon de la  clientul meu, sa fiu "acasa"" dimineatza ca are drum prin Bucuresti. Asa ca iar ma trezesc si mai cu noaptea-n cap si fuga drum de la Dunare in satul Cascioarele si de acolo cursa la Bucuresti. La 7,20 intram pe usa in casa, spunandu-mi :
-Nu mai pot !!!  ;D

...Am expus toate astea ca sa incercati sa intelegeti de ce n-am mai dat nici un semn de viatza, intre timp. Cel mai important pentru mine a fost cand a venit "clientul" si a zambit cand a vazut ispravile mel de pe peretii din baia lui. Asa ca imi vine sa anuntz gasca, ca a venit vremea sa mai fiu lasat putin in pace sa ma dedic lucrarii, ca de acolo imi vine banutzul, si ca sa ma incadrez in timp, ca vad ca in ficare zi se mai rasgandeste si mai vrea cate ceva in plus, de facut.

Pt cele 200 lei anuntzate, 100 Iliviu si 100 de la mine, n-am avut cand sa ajung la o sucursala bancara. Treceti-l pe lista si pe Iliviu, va rog.

Cat despre oferta generoasa a domnului Levy, vreau sa spun ca e binevenit un portbagaj de masina cu haleala, dar unde sa-l bag in caiac, invatzatzi-ma voi va rogm dar nu ignoratzi restul de echipament !!  :D
  Desi nu am decis cu ce imi duc caiacul pana la Ingolstadt, se pare ca ma voi cupla cu Legenda Dunarii. El este celalalt roman inscris la TID pentru ruta Ingolstadt-Sf Gheorghe. O sa caram echipamentul cu microbuzul pe care-l are el la dispozitie !
  Salutari si pe curand

Florio

Hai sa actualizam lista:

1- Florio
2- X_petrolist
3- Solpet
4- buccaneer a.k.a. Relu (delivery Miecuri 27Aprilie cu expresul de New Jersey)
5 - bogdanbuciu - das kapra und drei kinder kapren
6-HetrucG
7 - zaad
8. Thor
9. hoinar
10. Lipan
11. Gigi Tolan
12. Byteworks
13. Vincentiu
14.Mihai
15.Vali
16.Iliviu
17.Guzi

Daca am uitat ceva, mai adaugati si voi, ca nu-i greu cu copy/paste :)

Guzi, cu toata consideratia pentru clientul si timpul tau de lucru, trebuie sa gasesti intr-o zi o ora libera. Mergem la banca si iti dai datele cu specimen de semnatura, acolo.
 Moment din care cardul si alte angarale vor fi facute pe numele tau glorios :) .

Florio

Si actualizand suma din cele spuse de voi, ne-am apropiat de 1000 euro. Mai precis, 3955,41 lei

stavride

Citat din: Florio din Mai 05, 2011, 11:17:49 PM
Si actualizand suma din cele spuse de voi, ne-am apropiat de 1000 euro. Mai precis, 3955,41 lei

1000 de euro din cati? :) Din cati mai multi evident. Care este suma minima cu care Guzi sa se simta bine? 20 euro / zi x 75 zile = 1500 euro ? Sau 25 euro/zi x 75 zile = 1875 euro sau 30 euro/zi x 75 zile = 2250 euro?
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Florio

S-a discutat ca 1500 E ar fi o suma minima de participare, neluand in calcul cheltuieli neprevazute.
Ca o concluzie, 2000E este o suma acoperitoare pentru tot. Noi suntem pe la jumatate :)

iliviu

Cred ca ar trebuii sa avem inca 50 lei pregatiti pentru "ultima suta de metri" (ma refer la cei care au contribuit cu 100 lei). Pana pe 25 Iunie nu mai e mult, iar in cazul in care nu se strang suficienti bani, e clar ca o sa suplimentam sprijinul.

Pe viitor, sa luam in calcul varianta de a directiona cei 2% din impozitul anual catre Asociatia Sportiva TID Romania, pentru a sprijini pe cei care vor sa participe la acest turneu. Ar fi bine si sa obtinem ceva sponsorizari de la unele firme, binen'teles, contra unei reclame sub forma unui tricou imprimat s-au un sticker lipit pe caiac, etc. Altfel, e f.greu sa obtinem o participare consistenta finantandu-ne numai din fonduri proprii.
Si mai cred ca e neaparat necesar sa ne inscriem ca membri cotizanti intr-o asociatie, care sa ne poata sprijini in astfel de situatii. Macar cu transportul si tot ar fi ceva.
Daca sunteti si voi de acord, eu as intreba un constructor de barci din Giurgiu (Fair Play), daca ar vrea sa sponsorizeze.

Scuze pt. off-topic.
Schulze Surfrider 15-115hp

stavride

Citat din: iliviu din Mai 06, 2011, 09:52:53 AM
Cred ca ar trebuii sa avem inca 50 lei pregatiti pentru "ultima suta de metri" (ma refer la cei care au contribuit cu 100 lei). Pana pe 25 Iunie nu mai e mult, iar in cazul in care nu se strang suficienti bani, e clar ca o sa suplimentam sprijinul.

Pe viitor, sa luam in calcul varianta de a directiona cei 2% din impozitul anual catre Asociatia Sportiva TID Romania, pentru a sprijini pe cei care vor sa participe la acest turneu. Ar fi bine si sa obtinem ceva sponsorizari de la unele firme, binen'teles, contra unei reclame sub forma unui tricou imprimat s-au un sticker lipit pe caiac, etc. Altfel, e f.greu sa obtinem o participare consistenta finantandu-ne numai din fonduri proprii.
Si mai cred ca e neaparat necesar sa ne inscriem ca membri cotizanti intr-o asociatie, care sa ne poata sprijini in astfel de situatii. Macar cu transportul si tot ar fi ceva.
Daca sunteti si voi de acord, eu as intreba un constructor de barci din Giurgiu (Fair Play), daca ar vrea sa sponsorizeze.

Scuze pt. off-topic.

Daca este ,,cu plus,, de ce sa nu fie de acord lumea? :)
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Florio

@ Iliviu: Orice sponsorizare e evident binevenita :) .
Cu privire la suplimentarea cu 50 lei de catre cei care au contribuit cu 100 pana acum, nu cred ca poate fi vorba.
Fiecare participa cu cat poate, e o donatie si nu o obligatie.
In conditiile astea de criza, destul de dure, oricine a participat este un mare entuziast. Indiferent de suma donata.
Eu aduc multumirile mele tuturor care au demonstrat ca in tara asta exista bunavointa si altruism.