Care autoturism sau SUV sau Van cat poate trage ?

Creat de kmbh69, August 21, 2014, 04:13:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kmbh69

@rexsailor:
Duster a fost doar o intrebare si are mult prea multe necunoscute pentru mine, asa ca nu as cumpara asa ceva.

@Intersect:
Skoda Scout e si ea destul de scumpa si pe testele de ADAC e pe la 1600 kg capacitate de tractiune (poate ca nu sunt corecte testele, eu as aprecia-o pe la 2000 kg capacitate de tractiune). De VW si Audi nu ma indoiesc ca sunt bune, dar sunt si ele firme scumpe. Subaru inca nu cunosc (am auzit ca e bun), dar ma uit si la asemenea anunturi.

@Rumpi:
Nu-mi cumpar o masina care sa poate trage multe kg, ca sa o folosesc la raliu pe autostrada. Deci daca e lenta, nu ma deranjeaza (asa, sunt si eu fortat sa conduc prudent). Oricum, la distante mari pe autostrada, castigi timp din planificarea cat mai exacta a timpilor de oprire, nu din cresterea vitezei. Am avut deja experienta, cand pentru 60 kg, cand eram in intarziere, am consumat dublu combustibil ca sa castig 10 minute la durata drumului (ca sa nu mai zic si de stressul de a merge asa de repede, 180-190 km/h, timp indelungat, sunt destui care schimba banda fara sa aprecieze corect cat de tare vii tu din spate si atunci trebuie sa franezi brusc, asta daca apuci).
Am remorca de 1500 kg cu axa dubla. Vin in fiecare an in Romania si mai incerc sa renovez o casa pe care am cumparat-o la tara, langa Cluj. Am avut de carat o multime de lucruri cand mi-am mutat in Germania tot ce am avut in casa din Cluj. Am avut si acolo un santier cu o multime de materiale, de transporturi de facut, si mi-a fost foarte util ca am avut eu posibilitatea de transport, cand am avut eu nevoie, nu sa aduc o duba sau un camion mic si sa platesc degeaba stationarea lor, pentru ca nu am avut intotdeauna destui oameni la lucru sau pentru ca au aparut neprevazute care mi-au intarziat transportul. Ma asteapta in cativa ani inca doua renovari de apartamente, cand le voi da in chirie si pe acelea. In Romania am avut de multe ori de a face cu situatii care necesitau cumparaturi de materiale de constructii unde transportul e cica gratis, dar iti aduce marfa cand vor ei, nu cand ai tu nevoie de ea. La mine zilele de concediu sunt planificate foarte exact, nu mai pot modifica nimic din mers si in atatia ani de renovari, am apucat sa vad ca tranportul materialelor sau al molozului e destul de important.
Mai imi doresc apoi sa-mi cumpar o rulota care sa aiba in ea si cabina de dus, iar acestea incep de la 1600 kg, cele mai multe sunt pe la 1900 kg.
In plus, s-ar putea ca in viitor sa-mi schimb barca si sa caut ceva mai mic, trailerabil, dar pentru un velier cu cabina, cu paturi, bucatarie si WC ajungi (cu trailer cu tot) linistit la peste 2500 kg, deci Kia Sorento la 2600 kg mi-ar indeplini deja necesarul de tractiune (asta daca nu mi se defecteaza pana atunci si trebuie sa iau alta masina).
Maine ma duc sa vad o Kia Sorento la un händler german, la granita cu Olanda.

Captan

Folosesc Ford S-Max, am adus barca din Cluj,peste munti fara nici o problema, 140 CP, motor de 1997 cmc. Am tractat cu ea barca+peridoc+motor barca=1600 kg+ diverse accesorii din barca, portbagaj plin si 2 persoane. Consumul ei normal fara remorca este de 7-8 l/100, cu remorca a fost undeva la 9% (nu am depasit 100 km/ora).
O recomand ca masina de familie.

cristizz

Citat din: kmbh69 din August 21, 2014, 04:13:30 PM
Salut,
Imi caut o noua masina (preferabil autoturism Combi, in cel mai rau caz masina de teren, SUV sau Van), nu neaparat cu 0 km parcursi (poate sa aiba maxim pana la 5 ani vechime), dar sa aiba neaparat carlig de remorcare si tempomat (Cruise sau Geschwindigkeitsregelanlage), care sa poata trage minim 1500 kg, dar ideal ar fi sa poata trage aproape 2000 kg. Am avut un Peugeot 406 combi diesel care tragea 1500 kg. Am vazut de ex. Ford Mondeo Turnier care trage cica 1800 kg (dar am auzit si pareri ca Ford nu e o firma buna). Passat-ul trage si el mult sub 2000 (in ADAC.de scria ca trage doar 1200 kg) si costa foarte mult pentru ca scrie pe el Volkswagen (aceeasi problema si la Audi, platesc mult pentru numele firmei), Skoda octavia trage si ea pe la 1600 kg, Dacia duster intre 1600 si 2000 kg, dar fara date exacte, care model sau care dotare cat poate. M-as feri de Mercedes, pentru ca la second-hand foarte multe din ele au kilometrajul falsificat.
Va rog pareri, sfaturi, recomandari.

Salut, ti-am trimis un MP

pelicanul

Olandezii au o adevarata manie pentru deplasarile cu rulota si in perioadele de vacanta efectiv blocheaza autostrazile cu mii de "caravane". Nu e de mirare ca au creat acest site: http://www.towcar.info/advise.php
Foarte util daca vrei sa-ti schimbi masina si nu stii exact cit poate duce (barca + peridoc, evident :) )

kmbh69

@pelicanul:
Multumesc pentru link. In 26 septembrie 2014 mi-am cumparat o Kia Sorento din 2009 cu motor de 2,5 litri si 120.000 km parcursi. Sunt multumit de ea. Singurul dezavantaj e tractiunea integrala permanenta (syncro) si diferentialul ei special care cere ca rotile sa aiba acelasi model de anvelopa, cu acelasi grad de uzura. Daca mi se taie o anvelopa, trebuie sa le schimb pe toate simultan. Altfel, in timp, se uzeaza prematur diferentialul si intr-un asemenea caz m-ar costa 3500 €.
Ceea ce imi place la masina asta este comportamentul ei pe sosea, cu remorca in spate. E mult mai stabila fata de masina precedenta.
Dupa acest site olandez as avea voie sa tractez cu masina mea doar 1775 kg. In talon scrie ca am voie sa tractez 2800 kg.
Oricum va trebui sa ma scap de barca pentru ca are peste 4000 kg si o pot cara doar pe platforma unui camion si deja nu mai merita (ajunge sa fie mai ieftin sa folosesc un velier in regim de charter, decat sa platesc asigurarea, locul de iernare, locul la debarcader vara si transportul cu camionul dus-intors pana unde vreau sa imi fac concediul). Desi, daca as avea o barca trailerabila, as putea sa o tin in fata casei, unde e gratis (pe aleea pentru accesul auto spre garaj, cum am vazut ca fac unii vecini de-ai mei). In plus, la o barca trailerabila nu platesc macaraua, pentru ca o las la apa (sau o scot din apa) de pe rampa pentru peridocuri.

ulise70@

am un subaru impreza,aceeasi platforma cu forester,dar cu alt aspect,nu cel de sifonier,din 2003,motor cu totul nou in el,segmenti,cuzineti,semeringuri,la 170 000 de km pe care se va monta gpl secvential,in momentul care se termina rodajul la motormasina este break,4:4 reductor mic,mare si o garda inalta la sol,fiind aceeasi platforma de la forester.daca te intereseaza,trimite mi mesaj in privat
nu ma lasati pe uscat,ma impiedec des!!!lasati=ma pe apa,sunt in elementul meu!!

Don Basilio

am un  Mitsubishi Pajero Sport, motor V6, 3000 cmc, pe cartea de identitate scrie ca poate trage 2800 kg. n-am incercat pana acum

renata

don basilio, pajero v6 trage si un tir incarcat ,2800 kg e maximul admis in functie greutatea vehiculului tragator,

Marius de la bacau

Poate ai auzit de Nissan Xtrail cred ca ar fi mașina ideala ptr ceea ce îți trebuie ție,ferește-te de NAVARA,Baftă  ;) ;) 8)

dflorin

Am o Dacia break din 97 care trag orice si oricit. Dotari ...geamuri, antena, o gaura in aripa spate. Merge foarte bine ofroad, nu m-a doare capul daca intru in apa pina la faruri, sau prin noroi. Costurile de intretiner sint foarte mici la reprezentanta (pe marginea santului) ..pret 400e. Recomand cu placere aceasta masina.(am scris masina?) m-a scuzati, eu asa am crezut ca este. Cu stima Florin.

mariusbig

Hyundai tucson. Motor de 1996 cm , 140cp , tractiune integrala doar daca ai nevoie ( buton in bord ), trage fata , consum oras 9 , afara pana in 120 cu viteza 6 am consum 7-8 cu tot cu barca ( approx. 700kg cu tot cu peridoc ) si 2 pasageri tip buhai.
Tu decizi.

kmbh69

Citat din: Marius de la bacau din Aprilie 22, 2015, 09:39:03 PM
...ferește-te de NAVARA...
Ce probleme poate avea un Navara ? Întreb pentru că am vrut să cumpăr un Nissan Navara, aveam banii, dar vânzătorul s-a răzgândit în ultimul moment, așa că am cumpărat până la urmă o Kia Sorento.

Marius de la bacau

Eu am avut la firma un Navara cumpărat de nou,La câteva luni de la cumpărare a luat foc motorul pe autostradă în italia,consuma cât un tractor la arat,probleme cu cutia de viteze..numai belele avea mașina aia,mergea o săptămână   dupa care doua saptamani in service.în schimb am avut un Xtrail care niciodată nu a avut nici o defectiune mergea non stop și cu remorca sau platforma  după  după el (șantiere italia,și Italia România )avea motor de 2200 diesel.

kmbh69

OK, am înțeles, mulțumesc. M-a atras faptul că la categoria asta de remorcă (pick-up cu cabină dublă) e singurul care poate tracta 3000 kg, Hilux de la Toyota sau Amarok de la VW sau L200 de la Mitsubishi tractează mai puțin. Dar nu știam nimic despre problemele tehnice de la Navara.

Florio

#29
Si eu am stat zilele trecute pe net, tentat de un X-Trail :) ,  eficient (din scripte macar) pentru a-mi tracta barca. M-au tentat puterea masinii, pretul mic si consumul redus.
Prietenul CristiZZ mi-a mustacit dezaprobator, pe considerente ce duceau mai mult catre X3 sau RAV4. :)
Nu pot sa ascund ca inca ma simt atras de acest X-Trail care scoate 150cp din motor de 2l.