Intrunire de toamna in Delta

Creat de Pupezica, Septembrie 10, 2014, 03:56:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Catalin

Gabytu-lee pe la cat ne vedem in Tulcea??

Gabytzu

Depinde cand ajungeti voi la tulcea .

Catalin

La 6.30 am plecat pe data de 2.10.2014 adica joia viitoare..daca Dunarea e calma fac 2.30 ore deci pe la 9 maxim 10 sunt in Tulcea. Daca nu te deranjeaza te voi suna de pe drum.

rover.marius

salut Catalin. Acum am reusit sa deschid si eu pe forum, alt drum spre mila 23 nu este decat daca vreti sa mergeti numai pe dunare si intrati pe la crisan pe dunarea veche sau pe la mila 22.Dar aveti ce vedea , inainte sa faceti pe sireasa veche la dreapta de pe canalul mila 36, faceti stanga si intrati pe lacul cotete, intrati in spate la lac si vedeti o colonie mare de cormorani dupa care intrati pe lacul caras unde azi am vazut 5-6 pelicani creti. Dupa ce se termina sireasa veche, incepe canalul sontea veche iar dupa prima curba la stanga este un canalus periteasca care va duce in lacul mesteru, este f frumos. Pe urma aveti 2 cai daca doriti continuati pe sontea veche sau pe sontea noua(inainte de laacul nebunu este un canal la stanga canalul nebunu are indicator CANALUL NECUNU ) care duce la cotcandura.Parerea mea este sa mergeti pe sontea noua ca este mai putin umblata si poate aveti ocazia sa vedeti mai multe pasari. Pe urma dupa ce ajungeti la cotcandura puteti sa faceti stanga  dupa cca 200 m aveti o intrare in spate la lacul baclanesti si il tranversati pana iesti din nou pe sontea, pe urma urmeaza lacul fortuna, pe urma intrati pe canalul olguta siaveti lacul ligheanca si la sfarsit mila23. Traseul asta daca il faceti va ia o zi.  Daca mai doriti si alte informatii va pot ajuta sau daca  am excursie cu turisti in ziua in care veniti va pot arata, daca nu tot traseul poate doar o parte.Ai nr de tel si mai poti suna sau cand cobori la Tulcea inainte sa intri in oras suna si iesim la o cafea si iti explic mai multe cum doresti

Catalin


Gabytzu


rover.marius

Poate ne vedem mai clar si nu la rand la peco in Crisan

Florio

Citat din: Catalin din Septembrie 26, 2014, 07:54:10 PM
http://www.ddbra.ro/media/Ordin%20610-2009_actualizat%202013(3).pdf tine cont cineva de chestiile din PDF-ul asta?? din ce citesc eu cu 35 de lei sunt in regula...sa nu ma cert cu "organul"

Asa e.
15 lei accesul persoanei tale o saptamana si 20 lei accesul ambarcatiunii un sejur.
Aici e treaba de semantica, normal, o lege romaneasca nu poate fi clara ca una nemteasca. Lasa loc la interpretari.
Ce-i aia "sejur" ?
Logic "sejur" vine din expresia frantuzeasca "sejour" , la origine "sept jours"- sapte zile. Adica o vacanta de o saptamana numea francezul astfel.
La noi s-a cam folosit in ultima vreme cu sensul de weekend.
DEX-ul spune SEJÚR, sejururi, s. n. Vacanță, concediu pe care cineva îl petrece (cu concursul unei organizații turistice) într-o stațiune, pe un itinerar turistic etc. – Din fr. séjour.

E minunat ca un stupid care a gandit aceasta lege, a lasat loc de interpretare. Si altii care au aprobat-o i-au tinut isonul.

N-ar fi rau sa intrebi la telefon, dar de principiu ar trebui sa fii ok cu tarifele astea.

Catalin

Marius ai ales pt. turisti un traseu anume?? Daca e un pic asemanator cu al nostru ..poate te urmam prin baltoace.

Gabytzu


Catalin

Asa e...Ca sa fie toata treaba ok tocmai fac revizia ...ventola ...ulei in cizma...

rover.marius

Traseul este f frumos. Se pierde o zi pe el

Catalin

#177
Eu zic altfel "se castiga o zi pe el" pt ca te incarci de frumos, de sentimentul de libertate in mijlocul naturii. Mai ales ca ai ocazia sa cunosti oamenii pe care ii stii doar din spatele tastaturii. Am trebaluit la barca 2 zile ca sa fie totul ok din punct de vedere al logisticii...acum sa vedem cum ne descurcam cu cazarea ...mancarea...plimbarea...alimentarea cu benzina.

rover.marius

Pai a ramas sa ne auzim la tel cand afli cati va hotarati sa faceti turul in delta

Catalin

Ce bine ar fi ca toti oamenii sa se tina de cuvant...eu am pierdut coechipierul...dar azi cica se hotaraste un altul....