Colind de pe Gran Wazoo

Creat de Rumpi, Decembrie 25, 2014, 10:08:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

x_petrolist

ai grija cu pescuitul in Mexic :

If you plan to visit Mexico and go fishing, whether salt or fresh water, you are required to purchase and carry a valid Mexican fishing license. The only exception would be shore fishing from land. Licenses can be purchased for a day (roughly $11 USD depending on exchange rates), a week, a month or a year (roughly $45 USD). Most charter services will assist you in purchasing your Mexican fishing license and some include it in the price of the charter. If you are fishing from a private boat, all persons aboard (even children) must have a fishing license even if they are not fishing. New in 2012 is that all persons fishing in Mexican waters must have a Mexican Tourist Visa.

Only "fin" fish are allowed to be fished in Mexican waters. Turtles, crustaceans, mollusks, mammals and totuava are not permitted to be fished. Only one reel pole per person in the water at one time is legal.

You can purchase your fishing license for Mexico online, via mail, or in person. Conapesca (Mexico's National Aquaculture and Fishing Commission) has an office located in San Diego, CA to assist English-speaking fishermen. You can reach them at www.conapescasandiego.org. For Baja California, you can read more information and purchse your license at Baja's Best Fishing run by the Baja California Secretary of Tourism.


vint bun

Rumpi

Am deja permis de pescuit mexican, completat cu masina de scris, ca pe vremuri. Am pedalat 3 km la deal pentru el.
Maine leg pavilioanele ca am terminat de pictat pavilionu capcompas (e mai aproximativ, adica are personalitate) si am spalat sacu postal galben din care tai pavilionu Q.

Deoarece sunt singur pe barca, oricine e binevenit sa ma viziteze. Bani nu va trebe ca nu sunt firma de charter. Va anuntati inainte sa fiu in port si de acolo incolo treba e simpla. Cine se poate intelege cu mine sta cat vrea el. Cine nu se intelege cu mine se debarca in primu port. Nu va place ce mananc va cumparati mancarea. Va plac fasolea, orezu si pastele mele, nu cumparati nimic. Nu va place cum gatesc, gatiti voi. Nu va place cum navighez, debarcati ca e barca mea. Repet, oricine e binevenit. Biletu de avion Frankfurt-Mexic e ieftin, vizitati pagina Condor Airlines.

Pana atunci va mai pun niste poze cu barca. Sinele de la genovez (ca tot vorbeam de ele mai inainte), ancora (sa vedeti voi ce magaoaie am, o sa o pun totusi pe punte, e un cm intre varful ancorei si coca, e prea scurt bratul cu rola), bicicleta plianta ("invaluable" cum zice americanu) si feelingu de sala de clasa din anii '60 (tot interioru e formica, adica un soi de melamina).

Florio

Citat din: Rumpi din Decembrie 28, 2014, 11:20:07 AM
Am deja permis de pescuit mexican, completat cu masina de scris, ca pe vremuri. Am pedalat 3 km la deal pentru el.
Maine leg pavilioanele ca am terminat de pictat pavilionu capcompas (e mai aproximativ, adica are personalitate) si am spalat sacu postal galben din care tai pavilionu Q.

Deoarece sunt singur pe barca, oricine e binevenit sa ma viziteze. Bani nu va trebe ca nu sunt firma de charter. Va anuntati inainte sa fiu in port si de acolo incolo treba e simpla. Cine se poate intelege cu mine sta cat vrea el. Cine nu se intelege cu mine se debarca in primu port. Nu va place ce mananc va cumparati mancarea. Va plac fasolea, orezu si pastele mele, nu cumparati nimic. Nu va place cum gatesc, gatiti voi. Nu va place cum navighez, debarcati ca e barca mea. Repet, oricine e binevenit. Biletu de avion Frankfurt-Mexic e ieftin, vizitati pagina Condor Airlines.

Pana atunci va mai pun niste poze cu barca. Sinele de la genovez (ca tot vorbeam de ele mai inainte), ancora (sa vedeti voi ce magaoaie am, o sa o pun totusi pe punte, e un cm intre varful ancorei si coca, e prea scurt bratul cu rola), bicicleta plianta ("invaluable" cum zice americanu) si feelingu de sala de clasa din anii '60 (tot interioru e formica, adica un soi de melamina).

Colindatorule, faina oferta ai facut! Chiar daca nu se va gasi cineva sa profite de ea, gestul frumos ramane.
Tu ai de gand sa mergi deci catre Polinezia franceza, adica aproximativ 3500 mile de Pacific. :)
Nu credeam sa apara un roman cu asemenea ganduri, deja esti idol pentru anturajul meu de nebuni. Imi fac un tatuaj cu numele tau! :)

P.S.
Daca e posibil, da-mi un PM cu un numar de telefon, te-as suna sa te aud direct intr-o mica discutie .

draken


ghrt

Barca arată OK. Se poate locui la bord în climă caldă iar la banii ăştia interiorul este OK. Cred că are rost să bagi bani în ea (exceptând safety şi întreţinere) numai dacă eşti sigur că va rămâne a ta vreo 10 ani de aici încolo, ceea ce implică multe alte lucruri: un loc de muncă pe acolo sau adusul în Europa, TVA, acciză.
Ai verificat echipamentele, santina e uscată, motorul ţine în sarcină?

În ceea ce priveşte coechipierul, sper să îţi găseşti un echipaj tonifiant :-)

rexsailor

prost obiceiul cu cititul pe diagonala, pierdusem esentialul - numele fericitului proprietar....
bravo Rumpi si sa o porti sanatos!
daca tara asta o s-o tina tot asa, probabil ca mai multi vom lua drumul pribegiei pe ape...!
vanturi prielnice iti doresc!
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

gvincentiu

Sa ne povestesti din drumul tau, cat mai multe... Si o poza de 120 KB de la noi, facuta azi, sa nu-ti para rau ca esti la soare...
Ganduri bune !

buccaneer

La Multi Ani!
Bafta in ce ai inceput.

Rumpi

No, prima etapa a trecut. Am ajuns la mexicani. Cu emotii ca nu mai incarca alternatoru si am pompa electrica de motorina. Asa ca in loc sa fiu in marina sunt intr-un mic port de pescari. Reparat alternator astept magazinele sa iau un generator. Barca ok, vant putin, 3 noduri. Frig noaptea ca bate nordul tare. An nou fericit.

x_petrolist

Citat din: Rumpi din Ianuarie 02, 2015, 01:31:21 AM
No, prima etapa a trecut. Am ajuns la mexicani. Cu emotii ca nu mai incarca alternatoru si am pompa electrica de motorina. Asa ca in loc sa fiu in marina sunt intr-un mic port de pescari. Reparat alternator astept magazinele sa iau un generator. Barca ok, vant putin, 3 noduri. Frig noaptea ca bate nordul tare. An nou fericit.
Felicitari Silviu si La Multi Ani. Se spunea:"teoria ca teoria dar practica te omoara". Ai dovedit ca este doar un slogan. Inca o data FELICITARI.

Florio

An nou cu bucurie! Pentru tine a inceput frumos, in ciuda micilor probleme. Acestea sunt inerente, insa pe ansamblu, marele tablou conteaza. Esti in Mexic, pe barca ta, la inceputul unui an promitator :)

Mihaif99

Sa fie cu noroc Rumpi !

Sa o stapinesti sanaos si sa te bucuri de ea!  La cat mai putine probleme.

ionpescarul

 Prin 92 un prieten a zis ca daca reuseste sa ajunga in Canada ,nu mai calca prin Romania cata viata va avea.Pana acum sa tinut de cuvant , sunt 23 de ani de atunci .Pentru hotarare merita tot respectul.Dar tu l-ai intrecut ,Azi am citit multe postari ale tale vechi ,sa vad daca e si o baza in spatele curajului ,esti foarte informat ,dar de la a fi informat pana la a pleca singur in America sa cumperi o barca ,apoi sa pleci cu ea, unde vezi cu ochi e cale lunga.(eu nu mai cunosc cazuri)Dar sincer te admir si gandesc in sinea mea ca asa e ok,ce dracu sa faci in tara asta cenusie ,cant esti tanar si ai atatea orizonturi,sa stai aici echivaleaza cu ati bate singur joc de viata ta.Bravo omule ,mult respect din partea mea.Vorba baietilor ,plimbate prin toata lumea ,mai lucrezi ici colo,cunosti lumea ,apoi pleci mai departe si tot asa. Stai mai mult prin insulele alea unde nu vine iarna si iti pica banana in cap cand faci plaja .Las-o dracu da Romanie ,cu hoti ei cu tot,Ai mare grija de sanatatea ta ,in toate actiunile inofensive , sau complexe , posibilele mici accidente,sa fie luate in calcul in tot ce faci pentru a le evita pe cat se poate.
Daca fumezi ,lasale.
Daca ocazional bei ,nu mai bea deloc.
La ce faci tu acum ?ai nevoie sa functionezi la capacitate maxima in orice moment.Grija mare ca esti singur si daca patesti ceva ,nu ai pe nimeni langa tine sa te ajute.
Multa sanatate.

Spinoza

Citindu-ti povestea, mi-am amintit inceputul de la "Legendele toamnei":
- Unii oameni isi aud vocea interioara cu mare claritate si traiesc respectand ce aud. Astfel de oameni innebunesc sau devin legende.
Iti doresc sa devii o poveste pentru mine, pentru fiul meu, pentru fiii si fiicele lui.
La multi ani!
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

pelicanul

Stiam eu ca exista poze cu barca lui Rumpi! :) Si inca ce barca! Si ce poveste, si ce aventura (chiar daca e abia la inceput)! Felicitari si sa-ti mearga toate din plin in 2015, pe care l-ai inceput in stil mare! Iata ce poate face virusul pasiunii. Bravo, ai comis-o!