Categorie B+E sau ...

Creat de Bogdan ion, Ianuarie 02, 2015, 07:49:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Bogdan ion

Florio, stiu ca ai mai spus, dar te rog sa imi spui cat are voie masina ta sa traga, cat cantareste Nemo cu si fara peridoc si daca ai avut probleme la masina.

Ma gandesc ca daca depasesc cu 150-200kg masa maxima admisa(1055) si merg cu grija nu stric masina.
Ma incanta sa fac doar cursul pt ca scapam de analize si examenul cu politia,(am incercat si un chestionar online si nu am trecut testul:-[) dar daca este mai bine cu B+E asta este, o facem si pe asta.

visanpd

  Florio,ai subliniat bine in postul 26,ca de obicei,si asa se limpezesc apele. Am uitat sa spun ca am si "E",iar apropo de "incoruptibili",am avut doua dosare penale,intocmite aiurea,si daca nu ai timp s-o rezolvi singur trebuie sa suni avocatul.Prin hirtie nici glontul nu trece!

Florio

Citat din: Bogdan ion din Ianuarie 04, 2015, 11:24:09 AM
Florio, stiu ca ai mai spus, dar te rog sa imi spui cat are voie masina ta sa traga, cat cantareste Nemo cu si fara peridoc si daca ai avut probleme la masina.

Ma gandesc ca daca depasesc cu 150-200kg masa maxima admisa(1055) si merg cu grija nu stric masina.
Ma incanta sa fac doar cursul pt ca scapam de analize si examenul cu politia,(am incercat si un chestionar online si nu am trecut testul:-[) dar daca este mai bine cu B+E asta este, o facem si pe asta.

La mine totul e in regula.
Barca are 1100 kg goala (1800 cu lest, dar asta e alta poveste, e caracteristica ei esentiala de transportabilitate) iar peridocul 280 kg.
Masina are voie sa traga 1635 kg

Din punct de vedere al maselor maxim autorizate, masina si peridoc se inscriu cu 40 kg  sub acele 3500 kg legale pentru B .
Initial nu se intampla asta fiindca peridocul era facut sa duca 1600 kg, dar l-am reomologat (RAR) pentru barca proprie, ca alta mai grea n-am sa duc cu el.

Am avut controale de la "incoruptibili" carora initial nu le venea sa creada ca sunt in regula (disproportia vizuala intre marimea barcii si un mercedes E berlina, e destul de mare :) ).
S-au dumirit de fiecare data ca e in regula.

Florio

Citat din: visanpd din Ianuarie 04, 2015, 07:47:10 PM
  Florio,ai subliniat bine in postul 26,ca de obicei,si asa se limpezesc apele. Am uitat sa spun ca am si "E",iar apropo de "incoruptibili",am avut doua dosare penale,intocmite aiurea,si daca nu ai timp s-o rezolvi singur trebuie sa suni avocatul.Prin hirtie nici glontul nu trece!

Categoria B+E este pentru noi, cei cu barci medii si mici, arhisuficienta in orice situatie :)
Cu singura conditie ca autovehiculul sa aiba in caracteristici tractarea unei greutati pe care o implica remorca.

Eu am preferat reomologarea peridocului pe de o parte din comoditate si pe de alta parte fiindca astfel, anual, dupa lansarea la apa, imi poate aduce peridocul acasa oricine are simpla categorie  B pe permis.

Bogdan ion


Alex1958

Salutare,
Am studiat problema caci m-am lovit de ea.
Daca depasesti sarcina maxima pentru remorca marcata pe talonul masinii tale este o abatere contraventionala sanctionata cu amenda si 6 puncte penalizare.
Daca depasesti 4250 kg pe ansamblu (masina + remorca) si ai numai B-ul e caz penal.
Atentie! "Organul" constatator nu se uita decat pe acte, adica pe sarcina maxima a remorcii. Deci, chiar daca tragi o remorca goala si pe ea scrie sarcina maxima x, daca x depaseste ce scrie in talon ca ai voie sa tragi iei amenda sau daca x+sarcima maxima a masinii(din talon) depaseste 4250 kg e caz penal.
Detararea remorcii (adica incrierea pe talon a unei sarcini maxime mai mici decat cea din certificatul fabricantului) se poate face prin RAR.
Toate cele bune!

capitanu

Un BRAVO pentru Alex1958 si o bere cand ne vedem, chiar ma uitam cu mirare cum nu vede nimeni ca a trage o remorca mai grea decat prevede nu este fapta penala si nu iti face nimeni dosar, desi daca ma intrebati pe mine merita cu varf si indesat. Nu umplu topicul acum sa va povestes accident in pasaj Victoria cu remorca prea grea care s-a inodat la vale, fiind si prost incarcata. La mine oricum totul depaseste insa preventiv am in permis tot ce trebuie ca sa pot trage pana in 40 000 kg  ;D

mario38

Nu conteaza cate roti are peridocul ???

ionpescarul

#38
Acum cateva zile ma opreste un militian ,era undeva in afara strazi ,langa o masina , da cum ma vazut ,a luat-o la fuga catre strada si a inceput sa dea'din maini.Am oprit ,am prezentat actele in afara de cartea masini (inmatriculata bulgaria) militianul a cerut cartea in mod special ,spunand ca banuieste ca am depasit 3500 kg.i-am dat cartea ,a facut calculele ,a iesit 3450 kg (tractam o rulota) eu stiam greutatea,dar omul trebuia sa'se'convinga din acte ,apoi l-am intrebat,domnule te rog spune-mi si mie ,cum e cu cele 4250kg.Omul a spus urmatoarele:Se merge la o scoala privata ,se achita taxa ,se face un curs,scoala elibereaza un document in care specifica ca ai facut cursul,cu documentul se merge la biroul permise ,ACOLO SE SCHIMBA PERMISUL CU ALTUL NOU ,IN CARE E SPECIFICAT SI NOUL COD REFERITOR LA CELE 4250KG.deci nu e suficient sa avem documentul de la'scoala de soferi ,trebuie schimbat si permisul,dar nu se da nici-un examen.Cursul costa intre 450 ron si 500 ron,eu preturile astea le-am gasit ,daca stiti preturi mai mici ? ,e bine sa stim.

Alex1958

Nea Ioane,
Organu' care te-a oprit era in urma cu cartea!
Conform codului rutier 2013 (publicat in MO 760/12 Nov 2012) in Anexa:Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere la pct f) categoria B: alin3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;
Acelas document mentioneaza:
g) categoria BE: ansamblul de vehicule a cãror masã totalã maximã autorizatã depãseste 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trãgãtor din categoria B si o remorcã sau semiremorcã a cãrei masã totalã maximã autorizatã nu depãseste 3.500 kg;
Deci omul trebuia sa socoteasca pana la 4250 Kg daca ai B-ul. Greu!
Alex